Erkekler neden konuşurken gözlerini kaçırıyor?

Evet kadın ve erkek yüz yüze iletişim gerçekleştiremiyor. Peki neden?

Helen Fisher bir insan bilimci. Fisher’ın yaptığı araştırmaya göre bu durum çok eski dönemlere dayanıyor. Yani bir bakıma evrimsel bir kalıntı.

Kadınlar konuşurken yüz yüze bakıyor çünkü milyonlarca yıldır çocuklarını veya kabiledeki diğer çocukları beslemek, eğitmek, büyütmek veya cezalandırmak için zamanlarının neredeyse tamamını onlarla birlikte geçirdiklerinden ve bu aktiviteleri yüz yüze yapmaları gerektiğinden idmanlılar.

kadinerkek_jurnalci

Erkeklerin ise eski zamanlarda kadınların aksine kabile dışında sürekli av peşinde olduklarından ve saklandıkları yerde yanındakilerle göz teması kurmak yerine etrafı gözlemlediklerinden bu alışkanlığı edinmemiş oldukları düşünülüyor. Yani erkekler bu sebeplerden iletişim sırasında genellikle birbirlerinin yüzlerine bakmıyor ve genel olarak yan yana oturarak/durarak konuşuyormuş.

Tabi bu genelleme her erkek için geçerli midir bilinmez ama, Helen Fisher’ın araştırması kadınların erkeklere “Konuşurken gözlerime bak!” gibi serzenişlerinin sebebini kendince açıklar nitelikte.

Fisher’a göre; kadın erkekle iletişim kuracak ise bunu gözlerinin içine bakarak erkeği rahatsız etmek yerine zarifçe yan tarafına yaklaşıp konuşmalı.

Erkekler ile doğrudan göz göze iletişim kurulduğunda içgüdüsel olarak kolları kavuşturarak savunmaya geçebiliyormuş.

Fisher, kadınların birbiriyle iletişim kurarken neden bu kadar içten ve samimi olduğunu, erkeklerin ise birbirleriyle kendi iç sorunlarını konuşmadıklarını, konuşsalar bile bunu samimiyetle değil de şakaya vurarak anlatmasını da bu kalıtsal duruma yoruyor.

ilgili haberler