GüncelGündem

Ersin Tatar: Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının garantörüdür

Paylaş:

Ersin Tatar, İnönü Üniversitesi’nde konferans vermek üzere bugün Malatya’ya geldi. Malatya Valisi Hulusi Şahin’i ziyaret eden Tatar, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Anlaşma olacaksa iş birliği ile olmalı”

“Kıbrıs konusu elbette her zaman Türkiye’nin gündeminde olmuş, olmaya da devam ediyor. Bizim şu anda yürüttüğümüz yeni siyaset, artık Kıbrıs’ta egemen eşitlik ve eşit ulusal statüdür. Yani Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa bu anlaşmada iki devletin iş birliği olması gerekmektedir. Halbuki bugüne kadar, 1974’ten sonra iyi niyetle yürüttüğümüz görüşmelerde ve müzakerelerde hep federal çatı altında, bir bakıma iki kanadın eşitlik temelinde bir anlaşmasıyla federal çatının başarılı olabileceği; ama zaman içerisinde şu ortaya çıkmıştır ki onlar hiçbir zaman bizi eşit görmemişler, çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir federal çatıyı savunmuşlar. 2004 Annan Planı’ndan sonra bizlerin o plana ‘evet’, Rumların ‘hayır’ demesi, ama maalesef Avrupa Birliği’nin ‘hayır’ diyen tarafı mükafatlandırıp onları tek başına AB’ye almalarından sonra işin boyutu bambaşka bir yere gitmiştir. Çünkü Kıbrıs denildiğinde, Kıbrıs Türk haklı ile Kıbrıs Rum halkının yan yana birlikte yaşayabilmeleri, ancak Türk-Yunan dengesiyle mümkün olur.”

“Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının garantörüdür”

“Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs adasının garantörüdür” diyen Tatar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kıbrıs’taki pozisyon ve Kıbrıs’ın statüsü, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini de etkilemektedir. Bütün bu hassasiyetleri dikkate alarak yeni siyasetimizi geliştirdik. Avrupa Birliği kartından sonra da kuzeydeki Türk devletinin egemen bir devlet olması şartını öne koştuk. Bu şart kabul edilene kadar kendi devletimizi tanıtmak için sürekli olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle önemli bir çalışma içerisine girmiş bulunmaktayız.”

Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 ay önce Birlemiş Milletler’de tarihi bir konuşma yaptığını ifade ederek, “Orada, ‘Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıtma vakti gelmiştir’ demiştir. Özbekistan’da da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı ve sıfatıyla Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye olmasının oybirliğiyle kabul edilmesiyle müzakerelerimizde önemli bir kilometre taşı teşkil etmektedir” dedi.

Tatar, “Tabii Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon, doğal gaz, diğer zenginlikler ve aynı zamanda güvenlik meselelerini de dikkate aldığımızda gerek denizlerde gerek göklerde, hava sahasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin statüsünün sürekli olarak yükselmekte olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte hareket edildiğinde bu bölge ve coğrafyadaki etkinliğimiz ve ulusal çıkarlarımızın en iyi şekilde korunduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla bu siyaseti sürdürmenin mutluluğu içerindeyiz. Türkiye’nin çeşitli farklı bölgelerine gittiğimde basınla, kurum ve kuruluşlarla Kıbrıs meselesinin son aşamasını anlatmak ve Türk kamuoyunu aydınlatmak elbette benim istediğim bir olaydır” diye konuştu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu