AktüelGüncel

Ertuğrul Özkök, “Erdoğan ya seçilemezse o uçkur ölünceye kadar hep bağlı mı kalacak…”

Paylaş:

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök,  “Recep Tayyip Erdoğan’ı bu ülkede başkan yapmadan bize eşimiz haramdır” diyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’a tepki geldi. “Beyefendi şunu bir de hanımefendiye sorsaydın” diyen Özkök, “Erdoğan ya seçilemezse o uçkur ölünceye kadar hep bağlı mı kalacak…” sözleriyle Ataş’a yüklendi.

Ataş, 24 Haziran seçimlerinin gelecek yüz yılı şekillendirecek dönüm noktası olduğunu savunmuş, Erdoğan’ın başkan seçilmesinin önemini “Recep Tayyip Erdoğan’ı bu ülkede başkan yapmadan bize uyku haramdır. Bize çoluk çocuğumuz haramdır ailemiz haramdır. Eşimiz haramdır dostumuz haramdır” sözleri ile anlatmıştı.

Özkök, “Beyefendi şunu bir de hanımefendiye sorsaydın” başlığıyla yayımlanan yazısında Ataş’a şu sözlerle yüklendi:

AKP’li arkadaş seçim kürsüsünde coşmuş, veriyor gazı hem kendine hem dinleyene…

Diyor ki…

“Liderimizi başkan seçtirinceye kadar eşlerimiz bize haram…”

*

Anlamadım, şimdi bu neyin ölçüsü oluyor?

Azmin mi…

Yoksa fedakârlığının ölçüsü mü…
Yoksa patronun gözüne girme telaşıyla ağzının söylediğini kulağı duymuyor mu…

*

Muhtemelen öyle…

Herhalde sanıyor ki, lideri hoşlanacak bu densizlikten…

*

Yahu arkadaş…

Evlilik çift taraflı bir mutabakat değil mi…

Yani hem sen hem karın imza atmadı mı o nikâh kâğıdına…

Şimdi nasıl oluyor da…

Sen istersen haram diyor, istersen haramın uçkurunu çözüyorsun.

Eşin hanımefendiye tek kelime sormadan, onun fikrini almadan veriyorsun coşkuyu…

*

Biliyorum böyle adamlar ciddiye alınıp üzerine laf edilmez.

Ben de öyle yapacağım, bu arkadaşı biraz makaraya alacağım.

*

Arkadaş bu lafı ederken hiç düşündün mü…

Ya lider seçilemezse…

O uçkur ölünceye kadar hep bağlı mı kalacak…

*

Bence sen sen ol, hemen bugün o lafı geri al, “Mesela dedik” gibi bir laf bul, yol yakınken dön bu yeminden…

Bir de neme lazım, git bir de hanımefendiye sor…

Bakarsın o da daha büyük iştiyakla seni haram ilan eder…

Evlilik de kurtulur…

Lafımız hem meclisten, hem bu arkadaştan dışarı…

Mesela, diyelim başka birileri bunu söylese, onların eşleri “haram” işine ne cevap verebilir?

*

– Mesela biri çıkıp, “Ben bilmem beyim bilir” diyebilir…

*

– Mesela bir başka biri çıkıp, “Bey bey kumayı da dahil ettin mi harama” diye sorabilir…

*

– Ne bileyim bambaşka biri “Vallahi çok akıllıca bir iş yaptın, hazır başlamışken, şu uçkuru bir daha hiç açmayalım” da diyebilir…

*

– Şunu söyleyen de çıkabilir yani: “Aha yine sallıyor, yahu sen geçmişte kaç harama uçkur çözdün, şimdi bir seçim uğruna mı çözmeyeceksin” diyebilir…

*

– Tabii, mesela Veli diye bir siyasetçi bunu dese, matrak bir eş de çıkıp şunu diyebilir:

 “Veliiii… Bu işin ikinci turu da var… Eder 40 gün… Kürsüden bunu sallarken iyi düşündün mü aslanım…”

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu