GüncelGündem

Erzincan’daki maden faciası Meclis’in gündeminde: Bu bir kepazeliktir

Paylaş:

TBMM Genel Şurası’nda gündem dışı konuşmalar ve küme başkanvekillerinin değerlendirmelerinin akabinde siyasi partilerin gündeme ait tekliflerine geçildi.

Saadet Partisinin “Filistin”, YETERLİ Partinin “narenciye üreticilerinin sorunları”, DEM Parti’nin “yerel yönetimler” ve CHP’nin “bireysel silahlanmaya” dair araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına dair teklifleri kabul edilmedi.

AKP’nin Meclisin çalışma takvimine ait küme önerisi ise kabul edildi.

Kabul edilen teklife nazaran, Maden Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin birinci sırasına, Sıhhatle İlgili Birtakım Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin ikinci sırasında alındı.

TBMM Genel Kurulu’nda Maden Yasası görüşülecekken Erzincan’daki bir altın madeninde toprak kayması yaşanması sonrası kelam aldı. Yaşanan felaket sonrasında AKP Kümesi sıralarına reaksiyon gösteren Başarır, şöyle konuştu:

“SARAYDAN GELEN YASALAR KURULA GELİYOR, JET SÜRATİYLE GEÇİYOR”

*Birinci vazifemiz yasa yapmak fakat burada gerekli itinası, disiplini gösterip kanunları yapamıyoruz. Saraydan gelen yasalar komiteye geliyor, iki günde, jet süratiyle geçiyor. Hiçbir şeyi araştırmıyoruz. Maden Yasası görüşülecekken Erzincan’da bir felaket yaşanıyor ve 27’nci Devir Tunceli Milletvekilimiz Polat Şaroğlu, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’e sormuş, demiş ki, ‘Siyanür kullanılıyor mu? Yere baktınız mı? Tedbirleri aldınız mı?’

*Bakan karşılığında ‘Siyanür kullanılmıyor’ demiş, ‘ÇED raporu aranmıyor’ demiş. Üzülerek söylüyorum, Maden Yasası’nın görüşüldüğü günde de çalışanlarımız, işçilerimiz toprak, göçük altında. Yahu, niçin tartışmıyoruz?

*Çünkü biz öncelikle emekçilerin güvenliğini, can güvenliğini, doğayı, çevreyi değil işverenler nereden altın bulur, nereden kömür bulur, nereden para kazanır, nasıl rant sağlar; onu koruyoruz.

“PATRONLARI KORUYACAK KARARLARI YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ”

Erzincan’da meydana gelen maden felaketinin sahibi olan şirketle ilgili de konuşan CHP Küme Başkanvekili Başarır, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Ya, bu şirket kimin? Yüzde 80 Kanadalı bir şirket, yüzde 20 Çalık Kümesi ve bu Çalık Kümesinin şirketi Lidya Anonim Şirketi. Bir de ödül olarak çalışanların katili bu şirketin 209 milyon vergi borcunu silmişiz. Neden?

*Çünkü insan sizin için değerli değil, tabiat sizin için kıymetli değil, etraf sizin için değerli değil. ‘Nereden gelirse gelsin, işverenleri koruyalım’ anlayışındasınız. Bugün de Maden Yasası görüşülürken o vatan evlatları, o çalışanlar toprağın altında kalır, analar babalar, evlatlar, eşler de bekler. Siz neyi bekliyorsunuz?

*Bu Maden Yasası’nda işverenleri, kapitali koruyacak kararları yetiştirmeye çalışıyorsunuz. Olmaz arkadaşlar, olmaz. Bu bir kepazeliktir.

“MURAT KURUM, ÇED RAPORUNA ‘GEREK YOKTUR’ DEMİŞ”

*İstanbul’a verdiğiniz aday Murat Kurum. Ya, ne kadar uygun bir aday vermişsiniz İstanbul’a, 2022’de bu felaketin geldiği yerde ‘ÇED raporuna gerek yoktur’ demiş utanmadan, sıkılmadan. Nereye aday artık? İstanbul’a. İstanbulluyu, 16 milyonu ne kadar inançlı bir isme teslim edeceksiniz?

AKP SIRALARINDAN REAKSİYON GELDİ

AKP sıralarından laf atılması üzerine CHP’li Başarır, “Bak, ne hoş. Maden diyorum, vefat diyorum, güvenlik diyorum, vergi borcu silinmiş diyorum, ÇED raporu diyorum ‘Tarsus’a bak.’ diyor. Bakayım Tarsus’a, ne olacak, ne olacak? Sen, Erzincan’da toprağın altında kalan çalışanlara bak, personellere; şu yasaya bak. Bu yasa görüşülürken, nükleer artıklar tartışılırken bugün IŞİD’li bir terörist Mersin Akkuyu Nükleer Santral’de geçersiz kimlikle çalışırken yakalanmış. Pekala, ya, yakalanmasaydı, o nükleer santral açılsaydı? Askerimizi canlı diri yakan o alçak orayı patlatsaydı, ne diyecektin? ‘Tarsus’a bak’ değil mi? Ya, vallahi utan; çok şey istiyorum fakat utanın, inanın, utanın, utanın” kelamlarıyla konuşmasına son verdi.

GENEL HEYET KAPANDI

Öte yandan muhalefet partilerinin küme başkanvekilleri, Erzincan’ın İliç ilçesindeki toprak kaymasıyla bir felaket yaşandığını belirterek, Genel Şuranın çalışmasına orta vermesi tarafında taleplerini iletti.

AKP Küme Lideri Abdullah Güler’in, kümelerle görüşülerek bunun değerlendirilebileceğini belirtmesi üzerine Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Lider birleşime orta verdi.

Aranın akabinde TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Lider, İliç’te yaşananların bir felaket olduğunu tabir ederek, “Bütün siyasi parti temsilcileriyle bir istişare yaptık. Bütün siyasi partilerle bölgeye gerek heyet gönderme gerekse yapılabilecekler konusunda seferber olma manasında bir mutabakat oluştu.” dedi.

AKP Küme Lideri Güler ve küme başkanvekilleri, İliç’teki toprak kaymasına ait kederlerini ve geçmiş olsun dileklerini tabir etti.

Daha sonra Müracaat Heyetinin, Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen toprak kayması nedeniyle kanun teklifi görüşmelerine geçilmeden Genel Konseyin kapanmasına dair önerisi kabul edildi.

Önerinin kabul edilmesiyle Meclis Başkanvekili Lider, alınan karar mucibince birleşimi, yarın saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu