AktüelGüncelGündemTürkiye

Eski enişteden korkunç plan!

Paylaş:

Eski enişteden korkunç plan!

Diyarbakır’da Hüseyin S. eşi Leyla Duman’dan olaylı bir şekilde boşanınca eşine unutamayacağı bir acı yaşatacağı tehdidinde bulundu.

Hüseyin S. duygusal ilişki yaşadığı “Hilal Acet” adlı sosyal medya hesabını kullanan Nudem Y. aracılığıyla eski kayınbiraderi Murat Duman’a arkadaşlık isteği gönderdi.

İsteği kabul eden Murat Duman, kendini bayan olarak tanıtan eski eniştesi olduğundan habersiz iletişimini sürdürdü.

Ardından eniştesinin ayarladığı başka bir bayanla daha sosyal medya üzerinden iletişim kuran Duman’ın sigara kullandığını bilen eniştesi, “Sana tamamen bitkisel karışım ve hiçbir yan etkisi olmayan ilaç yollayacağım. İçersen sigarayı kısa sürede bırakırsın” dedi.

ÖLDÜRÜCÜ KİMYASAL ÇIKTI

Eniştesinin ayarladığı Seda B. adlı kadınla buluşan Murat Duman iki poşet içindeki ilacı teslim aldı. İlacı içen Duman fenalaşınca hastaneye kaldırıldı ancak tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Duman’dan alınan örnekler İstanbul Adli Tıp Kurumu Kimya İhtisas Dairesine gönderilince korkunç gerçek açığa çıktı.

Bitkisel sigara bıraktırma ilacı diye içtiği maddenin Coumarin adlı öldürücü kimyasal madde olduğu tespit edildi.

SAHTE HESAPTAN FAİLLERE ULAŞILDI

Duman ailesi sinsi plandan habersiz, oğullarının sigarayı bırakmak için arkadaşının tavsiyesi üzerine içtiği karışımdan öldüğünü düşünürken, polis olayın cinayet olabileceği ihtimalini değerlendirdi.

Murat Duman’ın sosyal medya hesapları mercek altına alındı, HTS kayıtlarını inceledi. “Hilal Acet” adlı hesabın IP ve Wifi uzantısı incelendiğinde Nudem Y. adlı kişiye ait olduğu belirlendi.

Bu kişinin de Hüseyin S. ile 1000 kez telefon görüşmesi yaptığı ortaya çıktı. HTS kayıtlarında ilacı teslim eden Seda B.’nin de Hüseyin S. ile olay öncesi ve sonrasında görüşmeleri tespit edildi.

Adliye UYAP kayıtlarında Hüseyin S. ile boşandığı eşi arasında birçok dava olduğu tespit edilince Hüseyin S, Seda B. ve Nudem Y. hakkında “İştirak halinde tasarlayarak öldürme” suçundan dava açıldı.

FRANSA’YA KAÇARKEN YAKALANDI

Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu yargılanan ve sahte kimlikle İstanbul Havalimanı’ndan Fransa’ya kaçmak isterken yakalanan Hüseyin S, “Ölenin ablasıyla bir yıl evli kaldık. Nudem Y. duygusal ilişki yaşadığım kız arkadaşımdır. Murat’ı aramasını ben söyledim, ama kendini “Hilal Acet” olarak tanıtmasını istemedim. Murat’ın öldüğünü ben 15 gün sonra öğrendim. Seda’ya ilaç verip Murat’a teslim etmesini istemedim. Benim olayla ilgim yok” dedi.

“BENİ KULLANDI”

Sanık Seda B. ifadesinde şunları söyledi:

“Hüseyin bana muhasebecide iş bulduğunu söyledi. İşsiz olduğum için hesabıma para yatırdı. AVM’de buluştuk. Elinde içinde odun parçaları gibi bitki parçalarına benzer kola renginde sıvı bulunan cam şişe vardı.

Telefoncudan açık bir hat ve android telefon satın aldı. Çay bahçesinde oturduk. Bana birini arayacağını, benim ona çay bahçesinde olduğumu söyleyip gelince paketi kendisine vermemi istedi.

Kim olduğunu sorduğumda eski kayınbiraderi olduğunu söyleyince ‘Sen neden vermiyorsun’ dedim. O da ‘Aramız bozuk, sigarayı bırakma ilacıdır, iki dakika sen götür ver’ dedi. Ben de kabul ettim.

Şahsı bana işaret edip gösterince elimdeki poşet ve şişeyi verdim. Poşeti alan kişi nereye gideceğimi sordu, sonra bir ticari taksi çağırıp beni yolcu etti. Hüseyin bu olaydan sonra beni aramadı, beni kullanıp başımı bela soktuğu için kendisinden şikâyetçiyim”

“ŞİFREMİ KULLANDI YAZIŞMALARI SİLİYORDU”

Sanık Nudem Y. ise ifadesinde yaşananları şu sözlerle aktardı:

“Hüseyin S. erkek arkadaşımdır. Kendisi Pınar A. İsimli sahte hesap kullanıyordu. Sosyal medyadan tanıştık, ilk önce kendini kadın olarak tanıttı. Sonra erkek olduğunu anladım.

Hilal Acet isimli hesabı ben eski sevgilimi takip etmek için açmıştım. Hüseyin, Murat Duman’ın ölümünden bir ay önce bana alacaklı olduğu birine gözdağı vereceğini söyleyip Hilal Acet hesabımın şifresini istedi.

Şifremi değiştirdiğini fark ettim. Şifreyi sorduğumda yazışmalarını silip bana öyle veriyordu. Hüseyin, Murat’ı sesli aramamı isteyip ona bayan olduğumu inandırmamı istiyordu. Bir defasında Murat’a mesaj atıp Hüseyin S. kimdir diye sorduğumda bana husumetli olduğunu söylemişti.

Ona Murat’ın ölümüyle ilgisi olup olmadığını sordum, o da sigara bırakma ilacı içip öldüğünü söyledi. Sonra kendisini arayan bir numara olduğunu, bu numarayı benim gizli numaradan aramamı söyledi.

Bende numaramı gizlemeden aradım ve görüştüğüm bayan kişinin sesini kaydettim. Hüseyin dinleyince eski eşi olduğunu söyledi ve numaramı gizlemeden aradığım için bana kızdı. Suçsuzum kullanıldım.”

“TACİZ VE TECAVÜZ MAĞDURUYUM”

Abla Leyla Duman duruşmada alınan ifadesinde şöyle konuştu:

“Hüseyin ile taciz ve tecavüz nedeniyle evlendirildim. 3 ay sonra da boşandık. Tehditlerle defalarca babamı, kardeşimi öldüreceğini söylüyordu. Boşandıktan sonra beni yaraladı, işe gidemedim. Sahte hesaplarla sürekli beni ve ailemi tehdit ediyordu.

Kardeşim çok masum bir çocuktu. Eve satın aldığını söylediği ilacı getirdi. Banyoya girdi, çıkmayınca 10 dakika sonra kapıyı kırarak girdik. Kardeşim can çekişiyordu.

Ertesi gün Hüseyin’i polisin bilgisi dahilinde aradım. Meşgule attı. Sonra beni Nudem aradı. Bana ‘Erkek arkadaşımı aradınız kimsiniz’ dedi. Biz de ‘Yanlış’ diyerek kapattık. Nudem’in numarasını kardeşimin hesabına yazınca Hilal Acet isimli hesap çıktı.

Nudem’i arayarak bir şey bilip bilmediğini sordum. Mesajların hepsini cinayet büroya veriyordum. Nudem, ‘Öldüreceğini bilmiyordum ama zarar vereceğini biliyordum’ dedi.

Hüseyin’in yurtdışına kaçacağını bildiğim için polisin bilgisi dahilinde yerini tespit etmek amacıyla barışmak istediğim şeklinde mesajlar attım. Buluşma teklif ettim ve konum tespitiyle İstanbul’da havaalanında sahte kimlikle kaçarken yakalandı.”

İNDİRİMSİZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkeme, eşinin doğum gününde kayınbiraderine sosyal medya üzerinden tuzak kurup onu zehirleyerek öldüren sanık Hüseyin S.’yi ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı.

Sanığın cezasında, suç delillerini gizlemeye çalışması, yargılamayı farklı yönlere sevk etme çabası içinde olması nedeniyle hiçbir indirim yapılmadı.

Mahkeme, sanıklar Seda B. ile Nudem Y.’nin de sanık tarafından kullanıldıklarını, böyle bir cinayet olayını önceden bilmedikleri için ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

KAYITLARA ‘SİGARA BIRAKMA KARIŞIMI’ OLARAK GEÇMİŞTİ

Murat Duman’ın ölümü ilk olarak hastane kayıtlarına aktardan aldığı sigara bırakma karışımını içmesi sonucu öldüğü şeklinde geçmişti. Baba Mehmet Duman da oğlunun ölümünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada “Sağlık Bakanlığı’ndan ricam, zararlı bitkisel ilaçlar ve internet üzerinden satılan ilaçlara el atmalarıdır. Benim canım yandı, başka insanların canı yanmasın” şeklinde konuşmuştu.

Ablası bu durumun eski eşinin tuzağı olacağına dair polise ifade vermesiyle soruşturma genişletildi ve iğneyle kuyu kazan cinayet büro dedektifleri uzun uğraşlar sonucunda olayın zehirlenme olduğunu tespit etti.

Adli Tıp Kurumu da ölüm nedeninin zehirlenme olduğu tespit edince sanık son anda yurtdışına kaçarken kıskıvrak yakalandı.

 

METAL SABUNLARI VE GENEL ÖZELLİKLERİ

Farklı uzunluklardaki yağ asitlerinin metaller ile oluşturdukları bileşiklere metal sabunları denir. PVC formüllerinde yardımcı stabilizatör ve iç/dış kaydırıcı olarak kullanılmaktadırlar. Metal sabunları PVC formüllerinde tek tek kullanılabildikleri gibi sinerjik kombinasyonlar halinde de (Ca/Zn, Ba/Zn vb.) kullanılabilmektedir. En çok bilinen türleri stearik, laurik veya benzoik asidin Al, Ba, Ca, Pb, Mg veya Zn sabunlarıdır.

PVC formüllerinde iç kaydırıcı olarak kullanılan kalsiyum stearat, baryum stearat ve bu metallerin lauratları aynı zamanda ısı stabilitesini artıran, PVC yapısından koparak açığa çıkan HCl ile reaksiyona girerek CaCl2 tuzunu oluşturmak suretiyle etkilerini gösteren co-stabilizatörlerdir.

PVC formülasyonlarında dış kaydırıcı olarak kullanılan çinkonun metal sabunlarından, çinko stearat ve çinko laurat aynı zamanda ilk renklenmeyi azaltıcı etkiye sahiptir. Proseste, PVC yapısından koparak açığa çıkan HCl ile reaksiyona girerek ZnCl2 tuzunu oluşturmak suretiyle etkilerini gösteren co-stabilizatörlerdir.

ÇinkoStearat

Çinko stearat endüstriyel imalatta yaygın olarak kullanılan bir çinko sabunudur. Sabun bu anlamda bir yağ asidi metalinin tuzu olarak kullanılır. Alkol ve eter gibi çözücüler içerisinde çözülmemesine karşın ısıtıldığında aromatik hidrokarbonlarda ve klorlu hidrokarbonlarda rahatça çözülebilir. Üretilmiş tüm metal sabunlar arasında en güçlü kalıp ayırıcı özelliği metal sabunudur. Elektrolit içermeyen bir yapıya sahiptir. Dış kaydırıcıdır. Kimyasal sentezlerde bir katalizör olarak kullanılır. Yaygınca uygulama alanları plastik ve kauçuk sanayisidir.

Beton, kaya yünü, kağıt, tekstil, yapı kimyasalları ve boya sektöründe su itici olarak kullanılır. Kauçukta kalıp ayırıcı, tozlama tozu olarak kullanılır. Kullanılacak olan sektör ve üretim prosesine göre istenen tane yapısı ve yoğunlukta üretilmektedir.

ÇİNKOSTEARAT HANGİ ALANLARDA KULLANILIR ?

Çinko stearat’ın kullanılabildiği belli alanlar şu şekildedir;

Yapışma önleyici maddeler

Laboratuvar kimyasallarında

Doldurucular

Oksitleyici ve indirgeyici ajanlar grubunda

Boya katkıları ve kaplama katkıları olarak

Absorbanlar ve emiciler olarak

Viskozite ayarlayıcı olarak

Yapı kimyasalları

Kablo sanayi

PARSÇİNKO STEARAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış, ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada DMRSÜREN kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve DMRSÜREN Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler DMRSÜREN kimya kalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

 

KALSİYUMSTEARAT

Kalsiyum stearat, stearik asit ve kalsiyum oksidin bir arada ısıtıldığında tepkimesi sonucu ortaya çıkan sentetik bir maddedir. Stearik asit’ten elde edilen kalsiyum tozu olan madde kozmetik sanayinde, plastiklerde ve ilaç üretiminde yaygın olarak plastikleştirici, stabilizör ve yüzey aktif maddesi kullanılmaktadır. Günlük yaşamda kalsiyum stearat kullanılarak üretilen, en sık karşılaştığımız ürün sabundur.

Kaydırıcı, su geçirmez olması bu maddenin suda çözülme özelliğinin olmayışından kaynaklanmaktadır. Beyaz, ipeksi dokunuşlu ince bir toz yapıya sahiptir. Toksik değildir. Suya karşı oldukça dirençli ve su geçirmez özelliği vardır. Bu özelliğinin yanında aseton, eter ve soğuk alkoller de çözünmeyen bir yapıya sahiptir. Çeşitli proseslerde dengeleyici, kalınlaştırıcı ve yağlayıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı üründe renk solmasını ve pus oluşumunu önlemek için aşırı ısı direnci sağlar. Yüksek sıcaklık koşullarında çok kararlıdır.

PARS KALSİYUM STEARAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış, ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada DMRSÜREN kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve DMRSÜREN Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler DMRSÜREN kimyakalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

Kalsiyum Stearat’in kullanılabildiği alanlar şu şekildedir:

Kozmetik sektörü

İlaç sektörü

Plastik sanayi

Gıda sektörü

İnşaat sektörü

Sanayi sektörü

Kablo sanayi

MagnezyumStearat

Magnezyum stearat; stearik asit ile mineral magnezyumu birleştiren beyaz bir tozdur. Doğal bir magnezyum sabunu olup, magnezyum ile çeşitli oranlarda stearik ve palmitik asit içerir. Suda, düşük molekül ağırlıklı alkolde, ester de ve ketonlar da çözülmez. Toz veya granül olarak üretilebilen bu sabun değişik endüstrilerde çeşitli amaçlarda kullanımı vardır. Ağırlık olarak ilaç ve gıda takviye endüstrilerinde yaygınca kullanılır.

Su ve düşük molekül ağırlığına sahip alkol, ester ve ketonlarda çözünmeyip, aromatik bileşenlerde çözünen toksik olmayan kimyasal bir bileşik olan magnezyum stearat; beyaz, ince, hafif yağlı bir tekstürde(Gıda maddelerinde koku, yumuşaklık, kıvam vb. fiziksel özelliklerin tamamı) olup, kalsiyum stearatın kullanıldığı her yerde kullanılmaktadır.Kalsiyum stearatın fiyat avantajına rağmen, magnezyum stearat yapısında çok önemli özellikler barındırmaktadır.

Bebek, vücut ve yüz tozları imalatında temel olan magnezyum stearat bileşiği, göstermiş olduğu kusursuz partikül boyutlarından dolayı kullanıldığı cilde pürüzsüzlük katmaktadır. PVC üretiminde, diğer stearatlarla birlikte kullanıldığında çok önemli bir ısı stabilizatörü görür ve hatta bazı hamurlarda plastik işlem özelliklerini geliştirmek için plastifiyan ve lubrikant olarak da kullanılmaktadır. Üstün özellikli gres yağ imalatında jelleşme ajanı ve hidrofobik ajan olarak kullanılır. Yangın söndürme ekipmanlarında, kuru lubrikant olarak doldurulur ve topaklanmayı önler. Kauçuk imalat endüstrisinde ise yumuşatıcı, vulkanizasyon işlemlerinde hızlandırıcı, kalıplama işlemlerinde kolaylaştırıcı ve kauçuk kavrulmasını önleyici ajan olarak kullanılmaktadır. Reçinelenmiş kauçuklarda ise bu ürün oksidasyon ve sertleştirici işlevi görmektedir. Hayvansal yemlere katılarak topaklanmayı önleyici madde olarak kullanılır.

Magnezyum Stearat ’in  kullanılabildiği belli alanlar şu şekildedir;

Kozmetik sektörü

Boya sektörü

Kauçuk imalatı

Gıda sektörü

İlaç sektörü

Kablo sanayi

PARS MAGNEZYUM STEARAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış, ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada DMRSÜREN kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve DMRSÜREN Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler DMRSÜREN  kimya kalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

 

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu