Ekonomi

Eti Bakır’ın çevreye ve insana değer veren üretim anlayışı tescillendi

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Eti Bakır'ın Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından yapılan incelemeler sonucunda, ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 belgelerini almaya hak kazandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Cengiz Holding’in grup şirketi Eti Bakır tarafından bölgeye yapılmış en büyük özel sektör yatırımı olan tesis, tüm denetimlerden geçerek, uluslararası düzeyde üretim kabiliyetini bir kez daha ortaya koydu.

Yeni nesil madencilikte sayılı işletmeler arasında yer alan tesis böylece, yüksek iş güvenliği ve kaliteli hizmet anlayışıyla, Avrupa'daki öncü konumunu belgeledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, madenciliğin teknolojik gelişmelerle birlikte yakın gelecekte dünyanın en kritik sektörlerinden biri olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu ilerlemenin sürdürülebilir madencilik hedefleriyle daha da anlam kazanacağına inanıyorum. Sürdürülebilirlik vizyonumuzda insana ve çevreye yapılan yatırımları önceliklendiriyoruz. Üretimi en ileri teknoloji altyapısıyla gerçekleştirirken, Mazıdağı'nda yarattığımız istihdamla bölgeye ve halka değer katmayı hedefliyoruz. Herhangi bir zorlayıcı unsur olmamasına rağmen, süreçleri sürekli iyileştirmeye çalışıyoruz. Çevrenin korunmasına, kaynakların etkin ve verimli kullanımına, çalışanların güvenli koşullarda çalışmasına odaklanan entegre yönetim sistemlerini tüm çalışanların katılımıyla, yaklaşık 3 yıllık yoğun bir çalışma ile tamamladık.”

Kayışoğlu, kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik süreçlerin sürekli olarak iyileşmesinin, bu konulardaki performanslara da olumlu yandığını belirterek, entegre yönetim sistemlerine yakın gelecekte enerji yönetimi ve bilgi güvenliği gibi diğer yönetim sistemlerini de eklemeyi planladıklarını anlattı.

– Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, çevreye değer katmayı sürdürüyor

Verilen bilgiye göre, International Organization for Standardization'ın (ISO) ürünü olan yönetim sistemleri standartlarından ISO 9001, müşteri memnuniyetine, süreçlerdeki riskleri ve fırsatları yöneterek iş sürekliliğinin sağlanmasına odaklanıyor.

Ürettiği yüzde 99,99 saflıkta kobaltla dünya pazarının yüzde 2'sini elinde bulunduran Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, yeni yatırımlarla verimliliği artırırken artık ürünleri yeniden ekonomiye kazandırarak çevreye değer katmayı sürdürüyor.

Döngüsel ekonomi modelini destekleyen üretim anlayışıyla, çevrenin korunması, kirliliğin ortadan kaldırılması veya azaltılması şartlarına uyum sağlayarak ISO 14001 belgesi almaya hak kazanan Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, İSG tehlike ve risklerine yönelik uyguladığı etkili önleyici ve koruyucu tedbirlerle de ISO 45001 standardına uyumluluğunu ispatladı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu