GüncelGündem

Evren nasıl oluştu? Evrenin sırlarına ilişkin iki yeni teori ortaya atıldı

Paylaş:

Evren nasıl oluştu? Bu temel sorunun önemli cevaplarından biri olan büyük patlama teorisi yerini iki büyük patlama teorisine bırakıyor.

Evrenin nasıl oluştuğuna dair en önemli hipotezlerden birisi Big bang yani büyük patlama teorisi. Ancak bilim insanlarının yeni teorisi evrenin artık tek değil iki büyük patlama olduğu yönünde. İlginç ve heyecan verici olan durum ise araştırmacıların bu teoriyi ispatlayabileceklerini düşünmesi.

Evren nasıl oluştu? İki büyük patlama teorisi ve yeni ihtimaller

İnsanlığın ilk çağ filozoflarından beri sorduğu temel sorulardan biri evrenin nasıl oluştuğu. Tabii ki bu soru ilk çağda çok farklı bir sorgulama yapıyordu. Ancak evrende yalnız olup olmadığımız ve bu evrenin, yıldızların ve ayın nasıl oluştuğu hep merak ettiğimiz sorular arasında.

İşte bilim insanları ileri sürdükleri son teoriyle büyük patlama teorisinde bir değişime gittiler. Buna göre evrenin oluşumu tek bir büyük patlama ile açıklanamaz. Bu anlamda evrenin oluşu iki büyük patlama ile oluştu.

Büyük patlama teorisine göre yaklaşık 14 milyar yıl önce, evrenimiz çok daha sıcak ve yoğun bir haldeyken radikal şekilde dönüştü. Bilim insanları bu sürece Big Bang yani büyük patlama ismini veriyor.

Teoriye göre ilk büyük patlama ile evrende sıradan maddeler oluştu. Daha sonra gerçekleşen büyük patlama ise karanlık maddenin oluşmasına neden oldu.

Bilim insanlarına göre karanlık madde bugün bildiğimiz evrenin temel taşı. Hadron çarpıştırıcısı da bu maddenin ve evrenin nasıl oluştuğu üzerine deneyler yapıyor.

Bilim insanları ise ilk büyük patlamanın evrenin başlangıç noktasında olduğunu ve evrenin vakum etkisiyle büyük bir genişlemeye uğradığı görüşünde.

Bugün evrenin temelini oluşturan maddelerin büyük patlama ile oluştuğu temel görüşler arasında. Ancak iki büyük patlama teorisine göre karanlık maddenin oluşması için ilk olarak sıradan maddelerin oluşması gerekiyor. Teoriye göre, bu oluşum sonrası genişlemenin de sonlanmış olması gerekiyor.

Sıradan maddelerin birbiriyle girdikleri etkileşim ise karanlık maddeyi oluşturan ikinci büyük patlamaya neden oldu. Teori hakkında yayınlanan makaleye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bilim insanları henüz kanıtlayamamış olsa da evrenin yüzde 95’inin karanlık madde ve karanlık enerjiden oluştuğu teorisine inanıyor. Bu anlamda Avrupa Uzay Ajansı’da Evren’in 3 boyutlu bir haritasını çıkarmanın peşinde. Projenin amacı da karanlık maddenin kanıtlarını bulmak. Bu amaç için inşa edilecek Öklid Uzay Teleskopu için ise ilk adımlar atılmaya başladı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu