Bilim - Teknoloji

Evrende Göz Kamaştırıcı Bir Olay! Galaksiler Arasındaki Yıldız Köprüsü Ortaya Çıktı

Paylaş:

Hubble Uzay Teleskobu’nun son gözlemleri, galaksiler arasında uzanan muazzam bir “yıldız köprüsü” ile dikkat çeken yeni bir görüntü ortaya koydu. Bu çarpıcı kare, Arp 250a galaksisine odaklanarak, 295 ışıkyılı uzunluğundaki bir yıldız akışını gözler önüne seriyor. Aynı zamanda, teleskopun sol üst köşesinde daha küçük ve parlak mavi bir sarmal olarak beliren yakındaki Arp 295c galaksisini de içeriyor.

Bu gök cisimleri, artık fotoğrafta görülmeyen Arp 295b ile birlikte, Dünya’dan yaklaşık 295 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Kova takımyıldızı yönündeki Arp 270 adlı dağınık bir galaksi grubunu oluşturuyor. Bu etkileyici görüntü sadece bir bilimsel keşif değil, aynı zamanda geleceğin bilimine ışık tutabilir; Hubble’ın bu galaksi kümesiyle ilgili gözlemleri, Samanyolu ile Andromeda’nın çarpışması durumunda neler olabileceğine dair ipuçları sunabilir.

Hubble’ın yakaladığı “yıldız köprüsü”, iki galaksinin kütleçekimsel etkileşimi sonucu birbirine bağlı yıldız akışlarından oluşuyor. Bu etkileşimli galaksiler, yerçekiminin etkisiyle birbirlerine yaklaşıp uzaklaşarak milyarlarca yıl sürebilen bir evrime yol açıyor. Bu etkileşim süreci, galaksilerin sarmal kollar gibi belirgin özelliklerini silip, daha homojen, şekilsiz ve düzensiz bir galaksi oluşturuyor. Aynı zamanda, bu birleşme gaz akışlarına sebep olarak yoğun yıldız oluşumunu tetikliyor, çünkü çöken gaz ve toz bulutları yeni yıldızların temel yapı taşlarıdır.

Birleşme devam ederken, çarpışan galaksilerin altında bulunan iki dev süper kütleli kara delik, yeni oluşan galaksinin merkezine doğru hareket ediyor ve birbirleri etrafında spiral bir dansa başlıyor. Bu süreç, ikili süper kütleli kara delikler arasındaki açısal momentumu ortadan kaldıran yerçekimsel dalgaların yayılmasına neden oluyor. Bu dalgaların birleşmesi, sonunda daha büyük bir kara deliğin oluşmasına yol açıyor.

İki sarmal gökada, birbirlerinden yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzakta bulunuyor ve saatte 1 milyon km’den daha hızlı bir şekilde, yani Lockheed Martin F-450 jet avcı uçağının azami hızının yaklaşık 16 katı hızla birleşiyor.

Tahminlere göre, kendi galaksimiz olan Samanyolu ile Andromeda’nın yaklaşık 4,5 milyar yıl içinde birleşeceği düşünülmektedir. 2006’da yapılan simülasyonlar, bu çarpışmanın Güneş’i ve Güneş Sistemi’ni Samanyolu’nun merkezindeki dev Yay A* adlı süper kütleli kara deliğe yaklaştırabileceğini göstermiştir. Yıldızımız, bu bölgeden tamamen fırlatılabilir veya 4,5 milyon güneş kütlesindeki bir kara deliğe yaklaşması durumunda yerçekimi tarafından ezilebilir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu