Facebook kullanıcıları dikkat!..Dolandırıcılar sizi takip ediyor.

Dolandırıcılar geliştirdikleri yöntemlerle aklın sınırını zorlamaya devam ediyorlar,Bu kez hedeflerine Facebook kullanıcılarını alan dolandırıcıların yöntemi şu şekilde işliyor.Önce bir Facebook profilini şifresini kırmak suretiyle ele geçiriyorlar. Daha sonra ele geçirilen hesaptaki kişinin mesaj kutusundan yakınlarını tespit ederek mesaj gönderiyorlar,Mesajda,çeşitli hediye ve teknoloji firmalarından yılbaşına özel hediye çeki kazanıldığı, çekiliş bileti dağıtıldığı bildiriliyor. Eğer kullanılan hat faturalı ise hedef kişiye çekiliş bileti verileceği söyleniyor. Bu sırada kişinin telefon bilgileri talep ediliyor. Bir yakını ya da akrabasıyla görüştüğünü zanneden mağdurun telefon numarasını dolandırıcılarla paylaşması ve kendisine gönderilen mesajı ‘EVET’ diye onaylaması üzerine kesilen para dolandırıcının hesabına geçiyor, dolandırılan kişinin de telefon faturasına 84 TL olarak yansıyor.

Elbette bu dolandırıcılık eyleminin ileri boyutları da var. Kötü niyetli kişiler bazen kredi kartı bilgilerini de ele geçirebiliyor ve kredi kartının içini tamamen boşaltıyor.  Dolandırıcıların online ödeme yöntemiyle  mağdurlardan yaklaşık 20 milyon TL dolandırdıkları biliniyor.

Facebook Kullanıcılarının bu tuzağa düşmeleri durumunda yapmaları gerekenler!

– GSM firmasıyla iletişime geçilmeli ve dolandırıcılık şikâyeti yapılmalı.
– GSM firması ile iletişime geçip hattın mobil alışverişe kapatılmalı.
– Savcılığa şikâyet dilekçesi verilmeli.
– Savcılığa verilecek şikâyet dilekçesinde numara için tedbiren yasaklama istenmeli.

Dolandırıclardan kurtulma yolları neler?

– Facebook hesapları için telefon onaylı şifre güvenliği oluşturun.
– Tanımadığınız kişileri listenize asla dahil etmeyin.
– Şifrenizi özenle ve kolayca açığa çıkmayacak harf, rakam ve çeşitli noktalama işaretlerinden oluşacak şekilde belirleyin.
– Facebook’ta profillerden spam yayınlanan linklere giriş yapmayın. Facebook mesajı ile ulaşan arkadaşlarınızın rutin dışı istekleri olursa kendisiyle iletişime geçip mesajı onun gönderip göndermediğini sorun.
– Onay istenen mesajların tamamını okuyun. Para kesileceği ibaresi açık bir şekilde GSM firması tarafından gönderiliyor.

 

ilgili haberler