AktüelDünyaEkonomiGüncelGündemTürkiye

Fed ‘faiz artışı’ vurgusunda bulundu

Paylaş:

Fed 'faiz artışı' vurgusunda bulundu

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri geçen ay gerçekleştirilen toplantıda oldukça sıkı olan istihdam piyasası ve yüksek enflasyon nedeniyle ekonomiyi yavaşlatmak için merkez bankasının faiz oranlarını öngörülenden daha erken yükseltmek durumunda kalabileceğini ve bilançosundaki varlıkları azaltabileceğini ifade etti.

Fed’in dün yayımlanan ve piyasaların para politikasında sıkılaştırma yanlısı olarak değerlendirdiği 14-15 Aralık politika toplantısının tutanakları, yetkililerin, küresel arzda görülen darboğazların yanı sıra, 2022’de de devam etmesi beklenen fiyat artışlarından endişe duyduğunu gösterdi.

OMİCRON DEĞERLENDİRMESİ

Bu endişelerin hızla yayılan Omicron varyantının oluşturduğu risklere dair endişelerden de daha baskın hale geldiği görüldü. Omicron varyantı bazı Fed yetkilileri tarafından enflasyon kaynaklı baskıları kuvvetlendirebilecek, ancak “temel olarak ABD’de ekonomik toparlanma patikasını etkilemeyecek” bir etken olarak nitelendi.

Tutanaklarda, “Katılımcılar genel olarak, ekonominin görünümü, istihdam piyasası ve enflasyon konusundaki kişisel görüşlerini göz önüne olarak politika faizinin daha önceden öngörülenden daha erken veya daha hızlı artırılmasının gerekli olabileceğini belirtmişlerdir” denildi.

TAHMİNLER DEĞİŞTİ

Tutanakların ardından Fed’in Haziran ayı için öngörülen faiz indirimlerine yönelik tahminler Mart ayına çekildi. WSJ’nin aktardığına göre, ekonomik danışmanlık firması MacroPolicy Perspectives’in kurucusu Julia Coronado, tutanakların kendisini Haziran yerine Mart ayında başlayacak olan faiz artırım tahminini yükseltmeye sevk ettiğini söyledi.

Araştırma firması Renaissance Macro’da ekonomist olan Neil Dutta da, “Fed, Mart ayında yürüyüşe geçme yolunda ilerliyor. Onları neyin geride tutacağını görmek zor” dedi.

DOLAR YÜKSELDİ

Tutanakların ardından 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,71’e tırmanarak Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Tahvil faizleri yeni yıla girerken yüzde 1,5 civarında bulunuyordu. Ayrıca doların diğer para birimlerine karşı değerini ölçen dolar endeksi de yükseldi.

Tutanaklara Dolar/TL de yukarı yönlü tepki verdi. Dolar/TL, tutanakların yayınlanmasından sonra 13,70 seviyelerinin üzerine tırmandı.

BORSALAR GERİLEDİ

Asya borsaları da Fed’in toplantı tutanaklarının ardından küresel düşüşlere paralel olarak geriledi.

Nasdaq bileşik endeksi Şubat ayından bu yana günlük bazda en büyük düşüşünü kaydederek yüzde 3’ün üzerinde gerilerken, S&P 500 endeksi Omicron varyantı haberlerinin ilk çıktığı tarih olan 26 Kasım’dan bu yana en büyük düşüşünü kaydetti.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.95, Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 2.08 geriledi.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu