Fenerbahçe’de Ali Koç’un kulübe hibe ettiği rakam açıklandı

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Temmuz ayı toplantısı, Faruk Ilgaz Tesisleri’nde başladı. Toplantıda Başkan Ali Koç’un kulübe 50 milyon dolar hibe ettiği resmi olarak açıklandı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Yönetim Kurulu Üyeleri ve divan kurulu üyesinin yer aldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, birlik ve dayanışma içinde çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Kulübün yakın zaman içerisinde iki seçim geçirdiğini belirten Vefa Küçük, ”Önce divan kurulu için beni tekrar seçtiniz. Daha sonra 2-3 Haziran’da hem kulüp hem de Türk spor tarihine geçen katılımla yeni yönetimi seçtik. Demokratik, şeffaf ve adil şekilde sonuca ulaştık. Sandıklardan Ali Koç başkan çıktı. Sayın başkanımızın listesi de aynı şekilde büyük oy farkıyla kazandı ve göreve başladı. Kısa zamanda kendileri durum tespiti yapıyorlar. İnşallah, 3 senelik dönemde yeni başkan ve kurulları camiamızı olduğu yerden daha yüksek yerlere taşırlar. Sandıktan seçilen başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizle dayanışma içinde onlara destek vereceğiz” dedi.

Vefa Küçük, 24 Haziran’da Türkiye için önemli bir seçim yapıldığını aktararak, ”Ülkemizde 24 Haziran’da demokratik şekilde yapılan seçimle yeni seçilen Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimize de başarılar diliyoruz. Biz Fenerbahçe olarak siyasetin dışındayız ama birey olarak seçmeniz. Fenerbahçe olarak ne iktidarın ne de muhalefetin yanında yer alırız. Türk sporuna yön veren en büyük sivil toplum örgütüyüz” diye konuştu.

Vefa Küçük açıklamalarının ardından Başkan Ali Koç ve yönetimindeki kişileri tek tek okuyarak katılım gösteren üyelere alkışlattı.

Bu arada Vefa Küçük, yönetimde yer alan kişileri tanıtmasının ardından Ali Koç’un ismini söylemeden kürsüden indi. Üyelerin uyarısı üzerine tekrar kürsüye gelen Küçük, esprili bir şekilde Ali Koç’u alkışlattı.

‘ALİ KOÇ 50 MİLYON DOLAR HİBE ETTİ’

Fenerbahçe yöneticisi Burhan Karaçam, Yüksek Divan Kurulu toplantısında Ali Koç yönetiminin faaliyet raporlarını Divan Kurulu üyelerine okudu.

İşte o açıklamalar;

Bildiğiniz gibi kulübün içinde bulunduğu mali durum iyi değil ama bizler çok umutluyoruz. Fenerbahçe camiasına, sizlere ve taraftarlara güveniyoruz. El birliği ile bu yükün altından bir süre sonra kalkacağımıza inanıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü konsalidasyon ve UFRS standartlarına uygun bir şekilde denetleniyor. 2015-2018 arasında Genel Kurul’a sunulan bütçe denk olarak gitmiş. Fiili durum ise pek öyle değil.

Denetleme devam ettiği için son rakamları sizlerle paylaşamıyorum. 2015’te gider fazlası 55.7, 2016’da 99.1, 2017’de 249.3 milyon. Gider fazlası diye teknik bir terim yok, bu zarardır. Bu zararların taşınması için krediler alınmaktadır.

Yönetim olarak öncelikli konularımız şunlar: sermaye artışı, yeni krediler, yeniden yapılandırma, mali disiplinin getirilmesi, tasarruf tedbirleri, gelir getirmeyen aktiflerin satışları, yeni sponsorluklar, yeni reklam gelirleri, yeni üyelikler, yeni bağışlar, yeni gelir yaratıcı projeler.

Başkanımız Ali Koç 50 milyon dolar hibe etti. Bu o günkü kura göre 237 milyon TL. Fenerbahçe’nin toplam 3.2 milyon TL borç var. Finansal ve sportif borçların yaklaşık %80’i yabancı para cinsinden. Kulüp önemli kur riski taşımaktadır.

‘200 MİLYON TL BORÇ ÖDEDİK’

Bunlar bizim çıkardığımız rakamlar değil. Size de genel kurulda sunuldu. 2017 yılı faaliyet raporu 66. sayfasında belirtilen borçlar konsolide ancak UFRS’ye uygun değil ve bağımsız bir denetim kurulu tarafından incelenmemiş.

Kısa vadeli borçlar 2.2 milyar TL, uzun vadeli borçlar ise 1 milyar TL. Vadesi gelmiş ya da vadesi geçmiş borçların toplamı 270 milyon TL iken, 2018 Haziran-Eylül sonrası yapılması gereken ödemelerin toplamı 820 milyon TL.

Başkanımız Ali Koç’un sayesinde 200 küsür milyon TL borç ödedik. Şu an itibariyle çalışanlara, personellere, sporculara hiç borcumuz yok.

Jurnalci.com