FETÖ itirafçısı Küçükbay’ın malları iade edildi

İzmir’de, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY üyesi olduğu iddia edilen iş insanlarına yönelik düzenlenen operasyon kapsamında Ahmet Küçükbay, Şeref Sipahi, Abdullah Kavuk ve oğlu Metehan Kavuk, polis ekiplerince gözaltına alındı.

Gediz Üniversitesi’nin kurucularından, Orkide Yağları ve Küçükbay Şirketler Grubu’nun sahibi Ahmet Küçükbay, tutuklandı.

Mahkemenin dünkü karar duruşmasından “örgüte finans sağlamak” suçundan beraat eden Ahmet Küçükbay, “örgüt üyeliği” suçundan 13 yıl hapse çarptırılırken, cezası “etkin pişmanlık” hükümleri dikkate alınarak, 6 yıl 6 aya, duruşmalardaki “iyi hali” dolayısıyla da 5 yıl 5 aya indirildi. Duruşma sonrası Küçükbay’ı tahliye eden mahkeme heyeti, şirketleri üzerindeki yönetim kayyumunun denetim kayyumuna dönüştürülmesine karar verdi. Bu kararla birlikte Ahmet Küçükbay, mal varlığını da geri aldı.

Ahmet Küçükbay, FETÖ için sıradan bir isim değil. FETÖ’nün ilk örgütlenmeye başladığı İzmir’de en büyük maddi desteği sağlayan kişilerden birisi.

Küçük bir bakkalken 80’li yıllarda Fethullah Gülen’le tanışan ve o günden sonra büyüyen Küçükbay A.Ş. dev bir sermayeye dönüştü.

Küçükbay, Fethullah Gülen ve FETÖ yapılanmasıyla ilişkilerini ifadelerinde ayrıntılarıyla anlattı. Her yıl örgüte milyon dolarlarca verdiği parayı itiraf etti.

İzmir’de “Babalar grubu” ismi verilen davanın iddianamesinde Küçükbay’la ilgili dikkat çeken bilgiler de yer aldı.

Ahmet Küçükbay’ın iddianamede yer alan 16 Ağustos 2016 tarihinde verdiği Emniyet ifadesinde, kendisinin FETÖ’den kopuş sürecinin Mart 2014’te gerçekleşen TUSKON toplantısında başladığını ve 2015 yılı Ekim ayına kadar sürdüğünü söyledi.

 

Jurnalci.com