GüncelGündem

Filistin Gençlik ve Spor Yüksek Konseyi Başkanı, İsrail’e karşı FIFA’ya yaptıkları başvuruyu anlattı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Rucub, PFA’nın İsrail’in üyeliğinin sonlandırılması için FIFA’ya yaptığı başvuruyu AA muhabirine anlattı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rusya’ya karşı atılan adımları örnek göstererek uluslararası platformda Filistin ve Filistinlilere karşı takınılan tavrın açık bir zulüm ve iki yüzlülük olduğunu belirten Rucub, şöyle devam etti:

“Biz Filistin Futbol Federasyonu olarak FIFA’ya bir tasarı sunduk, haftaya cuma tartışılacak. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın tutumunun da bizim adil davamızdan yana olacağına eminim. İsrail’in Filistin futbolu ve Filistinli futbolculara yaptığı tüm ihlalleri sunduk; katliamlar, insan hakları ihlalleri, öldürme, 256’dan fazla sporcunun öldürüldüğü kayıt altına alındı, onlarca sporcu enkaz altında, yüzlercesi gözaltına alındı. Filistin topraklarında, İsrail kulüpleri var ve bunlar İsrail’in resmi liginden. Bu da FIFA’nın kararlarına aykırı.”

Rucub, yaptıkları başvurunun siyasetle alakalı değerlendirilmemesi ve kurallar çerçevesinde ele alınması gerektiğine, Avrupa ülkelerinin kongrede net tutum sergileyeceklerine ve İsrail’i soruşturacaklarına inandığını aktardı.

İsrail’in yaptığı ihlallerin hiçbir spor federasyonu tarafından kabul edilemeyeceğini dile getiren Rucub, “Biz İsrail federasyonunun yaptıkları nedeniyle Filistin topraklarında hiçbir spor faaliyeti yürütemiyoruz. İsrail’in uyguladığı terörün sonuncusu; İsrail Dışişleri Bakanı beni açıkça tehdit etti, eğer FIFA’da konuyu sürdürürsem beni hapse atacaklarına dair tehditte bulundu, birçok İsrailli yetkili bana daha büyük tehditlerde de bulundu. Ancak biz devam ediyoruz, tüm dünyanın bize destek vereceğine inanıyoruz, bu noktada Türkiye’nin tutumu da bizim için çok önemli.” dedi.

Rucub, İsrail’in saldırılarına karşı mücadele etmek, dik durmak ve Filistin’de kalmaktan başka seçenekleri olmadığını, İsrail’in yaptığı katliamların kendilerini korkutmadığını ve davalarından döndüremeyeceğini vurguladı.

Yaşananların tüm insanlık için utanç verici olduğunu ve bunun özellikle İsrail’i destekleyen ABD ile bazı Avrupa ülkelerine ait olduğunu kaydeden Rucub, Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) tekrar görüşülmesi ve Filistin’e bazı ilave haklar tanınmasını talep eden ve yapılan oylama neticesinde kabul edilen karar tasarısı hakkında da şu yorumda bulundu:

“Bu, ABD ve İsrail’e bir mesajdır. Dünya artık bu emperyalizmin, ırkçılığın, faşistliğin hegemonyasına tahammül edemiyor, bu apartheidi ve İsrail’in Filistin halkına terörünü reddediyor.”

PFA’nın başvurusu, 17 Mayıs’ta ele alınacak

Nisanın ortalarında PFA, FIFA’ya ilettiği yazılı başvuruda, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in düzenlediği saldırıların yol açtığı insan hakları ihlalleri ile İsrail liginde yaşanan ayrımcılık ve ırkçılığa karşı gerekli adımları atmadığı gerekçesiyle İsrail Futbol Federasyonunun FIFA üyeliğinin sona erdirilmesini talep etmişti.

“İsrail işgal güçleri tarafından toplama kampına dönüştürülen tarihi El-Yermuk Stadyumu da dahil olmak üzere Gazze’deki tüm futbol altyapısı ya tahrip edildi ya da ciddi şekilde hasar gördü.” ifadesini kullanan PFA, söz konusu tahribatın birden fazla uluslararası kuruluş tarafından da belgelendiğinin altını çizmişti.

İsrail Futbol Federasyonunun kendi liginde ayrımcılık ve ırkçılığa karşı gerekli adımları atmadığı belirtilen başvuruda, söz konusu durumun “FIFA tüzüğünün 3. maddesinin doğrudan ihlali anlamına geldiği” kaydedilmişti.

PFA, İsrail Futbol Federasyonu yetkililerinin “Gazze’deki soykırıma güçlü destek olduğunu gösteren” sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra Maccabi Netanya kulübünün bir Facebook gönderisi dahil, İsrailli bazı futbol yöneticileri ve kulüplerinin sosyal medya paylaşımlarını da örnek olarak göstermişti.

Ayrıca, PFA, İsrail ligindeki Beitar Jerusalem kulübünün taraftarlarının, İsrail’in “en ırkçı takımı” olduklarını “gururla” dile getirdiğini ve ligdeki diğer Arap futbolculara yönelik “terörist” gibi hakaretlerde bulunduklarını ifade etmişti.

PFA’nın başvurusu, 17 Mayıs’ta Tayland’da yapılacak 74. FIFA Kongresi’nde değerlendirilecek.

Muhabir: Faruk Hanedar,Zeynep Hilal Karyağdı Duran

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu