GüncelGündem

Filistinli üniversite öğrencileri dünyanın İsrail zulmüne sessiz kalmamasını istiyor

Paylaş:

KIRIKKALE (AA) – Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde 1,5 yıldır doktora öğrencisi olan Maisoon Bashir, AA muhabirine, annesi ve ikiz kardeşinin Gazze Şeridi’nin ortasında yer alan de Deir al Balah kentinde yaşadığını söyleyerek, buranın tüm güzelliklerinin ve orada yaşayanların yok edildiğini dile getirdi.

Gazze Şeridi’nde yaşananların ulusal yasalara ve insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Bashir, şöyle konuştu:

“Katliam ve soykırım gerçekten inanılır gibi değil. Tüm dünyanın Gazze’de olanları görmesini istiyorum. Filistinli insanların bir ülkeye sahip olma ve normal insanlar gibi yaşama hakkı olmalı. Bunlar normal haklar, bunları talep etmemize gerek olmamalı. Ama maalesef bu savaş bizi bunu istemek zorunda bırakıyor. Gerçekten çok üzgünüm. Benim katliamlara sessiz kalan dünyaya, adaletsiz dünyaya mesajım, bu zamana kadar sessiz kaldıkları için çok şaşkınım. Hiçbir tepki gösterilmeden 8 ay geçti. Sadece sözler ve toplantılar vardı. Maalesef geçen her dakika çok fazla insan, çocuk, kadın öldürülüyor.”

“Ülkemin barış içinde yaşadığını görmek istiyorum”

Bashir, hastanelerin ve Gazze Şeridi’ndeki her şeyin yıkıldığını, gelecek günlerde orada hayatın duracağını dile getirdi.

Gazze’de yaşamak için gerekli olan hiçbir hizmetin sunulamadığına dikkati çeken Bashir, şöyle devam etti:

“Bence mesajımız insanlığa değil, insanlara olmalı. Gazze Şeridi’nde şu an yaşananları, katliamları, soykırımları durdurmamız gerektiği açık. Üniversiteden ya da başka kurumlardan isteğimiz, Filistinliler olarak elimizden geldiği kadar sesimizi duyurmak. Yıllardır, 70 yıldır süren İsrail istilasından muzdaribiz. Haklarımızla ilgili sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Bizim yaşama hakkına, bir ülkeye sahip olma hakkına ve her şeyden önce insan haklarına ihtiyacımız var. Söylediklerim politikayla ilgili değil, Gazze ve Batı Şeria’da Filistin’de olanlarla ilgili. Sadece barış toprakları olan ülkemin barış içinde yaşadığını görmek istiyorum.”

“Annemi ve kardeşimi görmek tek hayalim”

Eğitimine devam edemeyen pek çok Filistinli öğrenci olduğunu aktaran Bashir, şunları kaydetti:

“Ama halkımla gurur duyuyorum. Küçük gruplarla yavaş yavaş başlayarak kendi kendilerine çalışıyorlar. Bu, dünyaya çok açık bir mesajdır. Hiçbir zaman durmayacağız, inşallah Filistin’i, Gazze’yi savunacağız. Gazze’nin güzelliklerini yeniden inşa edeceğiz. Son bir isteğim var, bu olanların farkında olmanız için uğraşıyorum, ülkemi barış içinde görmek istiyorum. Ayrıca Gazze Şeridi’nde Refah’tan ayrılmadan önce annem bana ‘hoşça kal, ben de yakında, en kısa sürede Türkiye’ye geleceğim’ dedi. Şu zamana kadar annemi göremedim, 1,5 yıl oldu, annemi ve kardeşimi görmek tek hayalim.”

“Bizi unutmasınlar”

Uluslararası İlişikler Bölümü öğrencisi Hala Khalil de Türkiye’ye 7 ay önce geldiğini, Türkçe dil eğitimi aldığını söyledi.

Ailesinin Batı Şeria’nın Nablus kentinde yaşadığını anlatan Khalil, “Bence orada durum Gazze’ye göre biraz daha iyi. Ülkeme gitmek zor. Ürdün’den gitmelisiniz çünkü havaalanımız yok. Birkaç yıl önce yıktılar. Ailemle telefonda konuşuyorum ama çok sık değil. Filistin’de, Batı Şeria’da da çok baskı var. Şehrimize geliyorlar, evlerimize izinsiz giriyorlar. Pek çok insan herhangi bir markete gidiyor, istediğini çalıyor ve gidiyor. Ayrıca Batı Şeria’da başka bir şehre gitmek isterseniz çok fazla kontrol noktası var. Bir şehirden diğerine geçmek normalde 30 dakika sürüyor ama bazen saatler sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Ailesinden kimseyi kaybetmediği için şanslı olduğunu dile getiren Khalil, “Ama Gazze’de ve Filistin’de pek çok arkadaşım İsrail ordusu tarafından öldürüldü. Bizi unutmasınlar. Bu yaşadıklarımız birkaç günlük ya da birkaç aylık bir şey değil. 1948’de başladı, 7 ay önce başlamadı. İnsanlara mesajım bu.” diye konuştu.

Muhabir: Muhammet Fatih Gökmen

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu