GüncelGündem

Filistinliler için Boykot, Tecrit ve Yaptırım hareketi, dünyayı boykotla İsrail’e karşı durmaya çağırıyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – ENES TAHA ERSEN/ÖMER FARUK MADANOĞLU – Filistinliler için Boykot, Tecrit ve Yaptırım (BDS) hareketinin kurucularından Omar Barghouti, “Bu soykırımın bağlamı, İsrail'in Filistin'de yaşayan halka karşı 75 yıldır sürdürdüğü işgalci-sömürgeci ve apartheid rejim uygulamalarıdır. BDS hareketinin amaçladığı gibi tüm şiddeti sona erdirmek için hepimiz İsrail'in baskı sistemine ve onunla her türlü suç ortaklığına son vermeliyiz.” dedi.

Filistin asıllı insan hakları aktivisti, 2017 Gandi Barış Ödülü sahibi ve BDS'nin kurucularından Omar Barghouti, AA muhabirine, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılarını ve buna karşı gelişen küresel boykotu değerlendirdi.

Barghouti, Gazze'deki sivillerin 7 Ekim'den bu yana aralıksız İsrail hava saldırılarına hedef olduğunu, Filistinlilerin karadan da elektrik, su ve gıda gibi temel yaşam malzemelerine ulaşımının engellendiğini belirterek, “Birkaç gün önce Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri Gazze'de zamanının daraldığını söyleyerek Filistinliler için yaklaşan soykırım uyarısı yapmıştı. Günümüzde bu 'getto' içinde bilinçli olarak sıkıştırılan 2,3 milyon Filistinli için yaşama şansı tükeniyor.” değerlendirmesine bulundu.

BM Genel Sekteri Antonio Guterres'in Gazze'nin sadece bir insani kriz değil aynı zamanda “bir insanlık krizi” olduğunu ve bölgenin “çocuklar için bir mezarlığa” dönüştüğü sözlerini hatırlatan Barghouti, İsrail'in bir aydan fazla sürede 12 binden fazla Filistinliyi ve 5 binden fazla çocuğu öldürdüğünü söyledi.

Barghouti, İsrail'in bölgeye yaptığı hava saldırılarında kullanılan mühimmatın güç değerinin, İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'yı vuran atom bombasına eş değer, hatta daha fazla olabileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“İsrail'in son birkaç haftadır Gazze'de işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar arasında ayrım gözetmeyen bombalamaları, etnik temizlik, insani yardımın reddedilmesi ve sivillere karşı yasa dışı, kasıtlı olarak silah ve beyaz fosfor kullanımı yer alıyor. Oxfam ve Filistinli insan hakları örgütlerinin belirttiği gibi zorla yerinden edilme, su, yiyecek, ilaç ve yakıtın kesilmesi ve açlığın bir savaş silahı olarak kullanılması da bu savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar arasında.”

– “BDS kimliği değil suç ortaklığını hedef alır”

BDS'nin, İsrail'in işgalci politikaları nedeniyle göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin oluşturduğu barışçıl inisiyatif olarak 2005'te faaliyete geçtiğini kaydeden Barghouti, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne dayanan BDS hareketi, İslamofobi ve antisemitizm de dahil olmak üzere her türlü ırkçılığa kategorik olarak karşı çıkmaktadır. BDS kimliği değil suç ortaklığını hedef alır.” diye konuştu.

Barghouti, BDS'nin son 18 yılda sendikalar, çiftçi koalisyonları, ırksal, sosyal ve iklim adaleti hareketlerinin yanı sıra milyonlarca kişiyi temsil eden küresel bir destek kazandığına işaret ederek, “BDS, büyük devlet fonlarının, ABD'deki kiliselerin, İsrail'in suç ortağı şirketlerden ve İsrail bankalarıyla ilişkisini kesme kararlarında kilit rol oynamıştır. BDS, Filistin'de en çok suça bulaşmış şirketlere karşı makul bir başarı şansı olduğunda stratejik boykot ve elden çıkarma çağrısında bulunur.” şeklinde konuştu.

İsrail'deki apartheid rejimi açıkça destekleyen ve Gazze'deki katliama destek olan firmalara karşı küresel boykot hareketinin etkinliğine değinen Barghouti, şunları kaydetti:

“Küresel boykot ve elden çıkarma kampanyalarımız arasında bazı İsrail'i ve işgal politikalarını destekleyen küresel markalar yer alıyor. Girişimimizin çalışmalarıyla büyük şirketleri apartheid İsrail pazarından çekilmeye zorladı. Bugün, özellikle Arap dünyasında, Endonezya'dan Türkiye'ye, Fas'tan Irak'a kadar Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde tabandan gelen birçok spontane boykot kampanyası yapılıyor.”

– “İsrail ürünlerine karşı boykot hareketi karşılık bulmaya başladı”

Barghouti, küresel boykot girişimine öncülük eden BDS girişiminin yanı sıra İsrail'in 7 Ekim'de başlayan saldırıları sonrasında dünya genelinde bilinç oluşmaya başladığını aktararak, milyonlarca kişinin bireysel boykot listeleriyle İsrail ordusuna destek veren şirketlerden alışveriş yapmayı bıraktıklarını dile getirdi.

Dünyanın pek çok ülkesinde İsrail ürünlerine karşı boykot hareketinin karşılık bulmaya başladığına vurgu yapan Barghouti, şu ifadeleri kullandı:

“Filistinliler, Bolivya ve Belize'nin yaptığı gibi tüm devletleri İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmeye, Güney Afrika ve Kolombiya'nın onayladığı gibi kapsamlı askeri ambargo uygulamaya, Batı'nın egemenliğindeki önyargılı Uluslararası Ceza Mahkemesinde devam eden soykırıma karışan İsrailli liderler hakkında derhal tutuklama emri çıkarması için baskı yapmaya çağırıyor.”

Barghouti, İsrail'e karşı boykot hareketinin yalnızca Filistinlilerin değil, tüm dünyanın adalet düzeninin değişmesine katkı sağlayacağını belirterek, şunları dile getirdi:

“İsrail'in baskı rejimindeki uluslararası suç ortaklığına son vermek sadece Filistinlilerin kurtuluşu için verilen mücadeleye hizmet etmeyecektir. Aynı zamanda ırksal, ekonomik, sosyal, toplumsal cinsiyet ve iklim adaleti için verilen küresel mücadelelere de hizmet edecektir. Ne de olsa İsrail, Batı'da çoğu antisemitist olan aşırı sağcı grupların ve Hindistan'dan Myanmar'a, Birleşik Arap Emirlikleri'nden çeşitli Afrika ülkelerine kadar despot rejimlerin kilit ortağıdır.”

Bölgede akan kanın siyasi olduğu kadar ekonomik sorumluları da olduğunun altını çizen Barghouti, sözlerini, “Bu soykırımın bağlamı, İsrail'in Filistin'de yaşayan halka karşı 75 yıldır sürdürdüğü yerleşimci-sömürgeci ve apartheid rejim uygulamalarıdır. BDS hareketinin amaçladığı gibi tüm şiddeti sona erdirmek için hepimiz İsrail'in baskı sistemine ve onunla her türlü suç ortaklığına son vermeliyiz.” şeklinde tamamladı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu