Ekonomi

Filyos’ta günlük doğal gaz üretimi 5,1 milyon metreküpü aştı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerjide son 1 yılda kaynak çeşitliliğini artırmak ve ithalatı azaltmaya yönelik gelişmelerin yanı sıra petrol, doğal gaz ve nükleer enerji alanında birçok ilklerin yaşandığını belirterek, “Enerjide Tam Bağımsız Türkiye vizyonuyla yer altı ve yer üstü kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, enerjide son 1 yıl değerlendirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın 28 Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından 3 Haziran 2023’te yeni belirlenen kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildiği anımsatıldı.

Son bir yılda enerji talebini karşılamak amacıyla kaynak çeşitlendirmesine gidildiği ifade edilen açıklamada, ithalatı azaltma ve arz güvenliğini sağlamaya yönelik adımlar atıldığı ve net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda rekabet gücünü artıracak hamleler gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye’nin enerji arz güvenliğinde önemli rol oynayan Sakarya Gaz Sahası’nda üretime odaklı çalışmalar yürütüldüğüne işaret edilerek, “Filyos’ta günlük doğal gaz üretimi 5,1 milyon metreküpü aştı. Böylece 2 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacı Sakarya Gaz Sahası’ndan karşılanabilecek duruma gelindi. Yeni keşifler için Fatih Sondaj Gemisi, Göktepe-1 ve Göktepe-2 kuyularında sondaj çalışmasına başladı. Karadeniz gazı işleme alındıktan sonra ilk ay ısınma dahil ücretsiz, bir yıl boyunca ise 25 metreküp ücretsiz olarak vatandaşın hizmetine sunuldu. Karadeniz gazıyla bir yıl boyunca toplamda 87 milyar liralık devlet desteğiyle doğal gaz bedeli vatandaşın faturasına yansımamış oldu.” bilgisi verildi.

Enerjide son bir yılda kaynak çeşitliliğini artırmak ve ithalatı azaltmaya yönelik gelişmelerin yanı sıra petrol, doğal gaz ve nükleer enerji alanında birçok ilklerin yaşandığı belirtilen açıklamada, “Enerjide Tam Bağımsız Türkiye vizyonuyla yer altı ve yer üstü kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Gabar’da günlük petrol üretimi 48 bin varili aştı

Petrolün merkez üssü haline gelen Şırnak’ın Gabar bölgesinde Cumhuriyet tarihinin üretim rekorunun kırıldığına dikkatin çekildiği açıklamada, “Açılan 37 kuyudan günlük 48 bin 380 varilin üzerinde petrol üretilmeye başlandı. Yıl sonuna kadar günlük 100 bin varil üretim hedefiyle çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.” denildi.

Açıklamada, tam kapasite devreye girdiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılaması öngörülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin birinci reaktörünün inşaatının yüzde 90 oranında tamamlandığı ve reaktörde mekanik testler yapılmaya başlandığı ifade edildi.

‘Doğal gaz merkezi’ hedefiyle ihracatta önemli adımlar atıldı

Doğal gaz ticaret merkezi olma hedefi doğrultusunda atılan adımlara da değinilen açıklamada, Türkiye’den Bulgaristan, Macaristan ve Romanya’ya gaz ihracatına başlandığı ve böylelikle Türkiye’nin ilk kez sınır komşusu olmayan iki Avrupa ülkesine doğal gaz ihraç ettiği belirtildi.

Açıklamada, Iğdır-Nahçıvan doğal gaz hattının temelinin atıldığı anımsatılarak şunlar kaydedildi:

“Kış aylarında tamamlanması planlanan hat, Nahçıvan’ın 500 milyon metreküplük yıllık doğal gaz ihtiyacını Türkiye üzerinden karşılayacak. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve ABD’li şirket ExxonMobil arasında uzun vadeli LNG ticaretine ilişkin mutabakata varıldı. Azerbaycan ile doğal gaz alanında yeni bir işbirliği anlaşması imzalandı. Doğal gaz tedarik anlaşması, 2030 sonuna kadar uzatıldı. Türkmenistan gazının İran, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaştırılması konusunda anlaşıldı. TANAP ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı’nın kapasitelerinin artırılması ve Avrupa ülkelerine daha fazla gaz iletilebilmesi için ortak çalışma kararı alındı.”

Açıklamada, birçok ülkeyle enerji ve madencilik alanındaki ilişkilerin güçlendirildiği, bu kapsamda Cezayir, İran, Irak, Japonya, Venezuela, ABD, Azerbaycan, Gürcistan ve Çin ile önemli işbirlikleri tesis edildiği belirtildi.

Muhabir: Fuat Kabakcı

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu