Flaş Sarraf iddiası, New York sokaklarında dolaşıyor!

ABD’de “Sarraf davası” olarak başlayıp, Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılanmasına dönüşen davada, Sarraf “itirafçı” olmayı tercih etmişti.

Atilla’nın ceza almasının ardından Sarraf ‘ın hukuki statüsü de belli oldu. Sarraf artık New York’ta “tutuklu tanık” statüsüne alındı. Sarraf , “tutuklu tanık” olarak ABD Federal Cezaevleri Bürosu’nun “tutuklu ekiplerinin” gözetimi altında.

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre; ABD’deki uygulama çerçevesinde “tanıklık” yapacak olan tutuklular, can güvenliklerinin korunması adına ABD Federal Cezaevleri Bürosu’na bağlı hapishanelerde diğer tutuklu ve hükümlülerle birlikte tutulmuyorlar. “Tutuklu tanıklar”, Cezaevi bürosu gözetiminde, adresi açıklanmayan evlerde, farklı isimlerde ikamet ettiriliyorlar.

Tutuklu tanıklar, mahkemeye verecekleri ifadeler sona erinceye ya da can güvenliklerine yönelik tehlikenin ortadan kalktığına inanılınca, cezalarının geri kalanını çekmek üzere, yine yeni kimlikler altında, normal hapishanelere gönderiliyorlar.

“Tutuklu tanık” statüsünden yararlanan Sarraf da, kaldığı adresi açıklanmayan güvenli evden, ABD Federal Cezaevleri Bürosu güvenlik görevlileri tarafından ihtiyaç olduğunda, ifadesi alınmak üzere ilgili savcılığa getiriliyor.

New York’ta mahkeme yakınlarında çekilen bu fotoğrafta da Sarraf’ın yanında bir güvenlik görevlisi yer alıyor. Sarraf’ın ise koltuk değnekleri ile yürüdüğü görülüyor.

Sarraf, Aralık ayında New York Güney Bölge Federal Bölge Mahkemesi’nde yaklaşık bir hafta boyunca Hakan Atilla aleyhine tanıklık etmişti. İfadesinde, AKP’li eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ile, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’a verdiği rüşvetleri de anlatmıştı.

Sarraf, kamuoyuna açık yapılan mahkemede ifade verirken son derece sağlıklı idi.

Jurnalci.com