Ford Otosan ve Tofaş’tan Sonra Toyota da ABD’ye Türkiye’den Araç İhraç Edecek

Dünyada rüşdünü ispatlayan Türk otomotiv sanayi, otomotivin anavatanı ABD’ye araç satışını da hızlandırıyor. Toyota Adapazarı’nda üreteceği yeni modelini ABD’ye satacak.

Ford Otosan ve Tofaş'tan Sonra Toyota da ABD'ye Türkiye'den Araç İhraç Edecek

Otomotivde rüşdünü ispatlayan, kalitesini ve üretimini her geçen gün arttıranTürkiye, otomotivin anavatanı Amerika’ya olan ihracatında da yükseliş yaşıyor. ÖnceFord Otosan’ın Gölcük’te ürettiği Transit Connect’in ardından Tofaş Bursa’da ürettiği Doblo’yu Ram markasıyla Amerika’da satmaya başladı. Bu araçlar Amerika kıtasına ihraç edilen ilk Türk yapımı hafif ticari araçlar olarak kayıtlara girdi. Bu yılın başında ise Tofaş yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla Bursa’da geliştirip üretmeye başladığı FiatEgea Ailesi’nin sedan versiyonunu Amerika kıtasına satacağını duyurdu. Bu da Türkiye’den Amerika kıtasına ihraç edilecek ilk otomobilin müjdesiydi. Bu yıl içinde ilk etapta Meksika’da pazara sunulacak olan Egea, burada Dodge Neon ismiyle satılacak. Tam Amerika’ya ihracathaberleri bununla sınırlı derken bir önemli müjde de JaponToyota’dan geldi.

DETROIT’TE SERGİLENECEK

Japon otomotiv devi Toyota’nın 350 milyon Euro yatırımla Adapazarı fabrikasında üretmeye hazırlandığı kompakt SUV modeli C-HR’ye de ABD yolunun gözüktüğü öğrenildi.Avrupa için tasarlanan modelin global pazarlardan da büyük ilgi görmesi üzerine, ABD’ye ihracatı gündeme geldi. Toyota C-HR’nin iç tasarımının gösterildiği Milano’daki toplantıda konuşan Toyota Avrupa’nın Kıdemli Mühendisi Mehmet Fatih Kale, Detroit Otomobil Fuarı’nda gösterilecek aracın, ABD’de de satılacağını açıkladı. C-HR’nin iç tasarımından sorumlu ekipte yer alan Mehmet Fatih Kale şöyle konuştu:

AVRUPA’DAN 2. MODEL

“Toyota Avrupa’da 9 yıldır çalışıyorum. Öncelikle bir Türk olarak böyle büyük bir projede bulunduğum için çok mutluyum. Çünkü Toyota C-HR, Toyota için çok önemli bir model.Türkiye’de üretilecek olması ve sadece Avrupa için tasarlanan ancak tüm dünyanın beğenisini kazanarak global bir model haline gelmesi beni çok heyecanlandırıyor” dedi. C-HR ile birlikte Toyota’nın Avrupa’dan Amerika’ya ihraç edeceği model sayısı ikiye çıkacak. Toyota, Fransa fabrikasında ürettiği Yaris Hybrid modelini ABD’ye ihraç ediyor. Toyota,Ford Otosan ve Tofaş’tan sonra Türkiye’den ABD’ye ihracat yapan üçüncü firma olacak.

C-HR İLE İÇERDE DE RADİKAL DEĞİŞİKLİK

İtalya’da ilk kez gösterilen C-HR’nin yeni iç tasarım mimarisi, Toyota’nın sadece dış tasarımda değil, aynı zamanda iç tasarımda da radikal bir değişikliğe gittiğini gösteriyor. Toyota, C-HR’nin tasarımı ile markanın yeni yüzünü de tüm dünyanın beğenisine sunuyor. 2014 yılında Paris’te ve 2015’te Frankfurt Motor Show’da büyük bir ilgi çeken konsept aracın üretim versiyonuyla aynı olması için büyük gayret sarf ettiklerini söyleyen Mehmet Fatih Kale, “Mühendislik ekiplerinin büyük desteğiyle birlikte her detayın mükemmel olması sağlandı. Sonuç olarak Toyota’daki en iyi dokunsal kaliteyi yakaladığımıza inanıyoruz” dedi.