GüncelGündem

Fransız arama kurtarma ekibinin lideri Velu, Türk halkının cesaretini övdü

Paylaş:

PARIS (AA) – Türkiye’de, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan GSCF’den 10 kişilik itfaiye ekibine liderlik eden Velu, Kahramanmaraş’taki arama kurtarma çalışmaları sırasında yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Thierry Velu, o gün sabah saat 07.00’da telefonuna gelen bildirimle depremden haberdar olduğunu belirterek, “Maalesef, depremin şiddeti nedeniyle çok fazla binanın yıkılmış olabileceğini ve bu durumun yaralı olsun ölü olsun çok sayıda mağdura sebebiyet vereceğini de biliyorduk.” dedi.

Hemen ekip oluşturduklarını ve kendi imkanlarıyla uçak kiralayarak Türkiye’ye geldiklerini bildiren Velu, sahadaki yerel makamlara, depremzedelerin yerlerini tespit etmek için malzemeye sahip olduklarını söyleyerek kendilerini tanıttıklarını kaydetti.

Velu, deprem bölgesine vardıklarında, birlikte çalışmak üzere Türk arama kurtarma ekiplerine yönlendirildiklerini ifade etti.

Afet bölgesinde vardıktan 3 saat sonra enkaz altında bir depremzede tespit ettiklerini söyleyen Velu, yaklaşık 4 saatlik bir çalışma sonucu 50’li yaşlarındaki yarılı bir kadını enkazdan çıkardıklarını anlattı.

Velu, “Maalesef eşi yanında ölmüştü. 3 katlı bir binanın altında sıkışmıştı. Onu almaya gitmek için küçük bir delikten geçmek gerekiyordu.” diye konuştu.

Bu tarz arama kurtarma koşullarında enkaz altından geçmek zorunda kaldıklarına ve herhangi bir artçı sarsıntının da kendileri için hayati tehlikeye neden olabildiğine işaret eden Velu, “Başka bir sallantı olursa, sıkışıp ölme riskimiz var. Bu nedenle zaman kıymetli.” bilgisini paylaştı.

Velu, böyle durumlarda uygun şekilde kaldırılmayan her taşın toprak kaymasına neden olabileceğine dikkati çekerek, “Herhangi bir yanlış hareket, mağduru yaralayabilir. Şanslıydık, o sırada deprem veya artçı sarsıntı meydana gelmedi.” dedi.

Yerel arama kurtarma ekipleriyle işbirliği içinde 5 saatlik çalışmanın sonunda, 70’li yaşlarındaki bir başka kadını da enkaz altından çıkardıklarını belirten Velu, “Yaşıyordu. Yaşayan birinin yerini tespit etmek bizi her zaman mutlu ediyor. Her zaman bize yardımcı olan insanlar vardı.” ifadelerini kullandı.

İnsanlara sevdiklerinin hayatını kaybettiğini açıklamanın zorluğunu vurgulayan Fransız itfaiyeci, “Her zaman yaşayanlardan bahsediyoruz ancak maalesef yaşamını kaybeden birini bulduğumuzda, naaşı aileye teslim etmek çok zor.” dedi.

Daha önce 2 kez Türkiye’ye geldiğini kaydeden Velu, “Türk halkını tanıyordum. Çok iyi anısı kalmıştı bende çünkü güçlü, dayanışma içinde, misafirperver ve cesur bir halk. Acı içinde olsa da cesur bir halk.” dedi. Velu, 1999 depreminin ardından yıllar sonra Türkiye’ye yeniden geldiğinde de bu düşüncelerinin değişmediğini anlattı.

Kahramanmaraş’taki deprem bölgesinde de halkın ele ele verdiğine işaret eden Velu, dayanışma içindeki Türk halkının, onurlu ve yardımsever olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle Türkiye’ye büyük ilgi duyuyorum çünkü karşımızdaki kişiler çok güçlü, ağlasa bile yardım eder aynı zamanda.” diye konuştu.

Yerel ve yabancı arama kurtarma ekiplerinin doğal afetler meydana gelmeden birlikte çalışmasının önemine değinen Velu, bunun afet sonrasında arama kurtarma faaliyetlerini kolaylaştıracağının altını çizdi.

Thierry Velu, görevini tamamladıktan sonra, depremzedeleri terk ediyor hissine kapıldıkları için afet bölgesinden ayrılmanın çok zor olduğunu dile getirdi.

Muhabir: Esra Taşkın

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu