Ekonomi

FT’den Erdoğan ve Şimşek’e davet

Paylaş:

İngiliz finans gazetesi Financial Times, Merkez Bankası’ndaki (TCMB) vazife değişikliği sonrası piyasalardaki yansıyı tahlil eden bir yazı kaleme aldı.

Analizde Hafize Gaye Erkan yerine Fatih Karahan’ın atanmasının siyaset uyuşmazlıklarından kaynaklanmadığı, piyasarın asıl güvendiği ögenin ise Mehmet Şimşek olduğu ileri sürüldü.

Financial Times Yayın Konseyi imzasıyla yayımlanan “Türkiye yatırımcıların yeni ortodoksluğa olan inancını desteklemeli” başlıklı tahlilde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in istikrarın temel kaynağı olarak ortaya çıktığı belirtildi.

Analize nazaran, TCMB Lideri’nin bu ay ansızın istifa etmesinin, ülkenin kısa periyodik ortodoks siyasetinin sona erdiğine dair yatırımcılarda tedirginlik yaratması beklenebilirdi. Fakat piyasanın reaksiyonunun bu kadar sessiz olması, ülkenin ekonomik liderliğindeki gerçek gücün artık Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te olduğunu gösteriyor.

Ancak Şimşek’in tek başına bir kilit adam rolü taşımasının sıhhatsiz olduğu belirtilen tahlilde Türkiye’nin iktisat idaresindeki kadroyu saygın isimlerle güçlendirmesi gerektiği belirtildi.

ESKİ GÜNLERE Mİ DÖNÜLÜYOR?

Analizde öne çıkan kısımlar şöyle oldu

* Yabancı yatırımcılar, 2016’dan itibaren merkez bankası liderlerinin süratle değişmesinden ve faizleri artırma konusunda sık sık isteksiz davranmalarından korktular. Türkiye’nin tahvillerinde ve para ünitesinde kriz seviyesinde çalkantılar başladı. Birçokları için ülke yatırım yapılabilir olmaktan çıktı.

* Erkan’ın istifası, Erdoğan’ın faiz konusundaki görüşlerini paylaşmayan liderleri vazifeden aldığı eski günlere dönüş üzere hissettirdi. Fakat evvelki tasfiyelerin tersine Erkan’ın gidişi piyasalarda neredeyse hiç dalgalanma yaratmadı.

*Bunun nedeni kısmen Erkan’ın yerine gelen Fatih Karahan’ın Pennsylvania Üniversitesi, New York Merkez Bankası ve Amazon’u kapsayan bir geçmişe sahip olması. Goldman Sachs üzere analistler Karahan’ı “saygın” olarak tanımladı ve Erkan’ın ayrılışının siyaset uyuşmazlıklarından kaynaklanmadığını belirtti.

FT’DEN KADROYU GÜÇLENDİRME ÇAĞRISI

* Piyasalardaki sakin havanın asıl anahtarı, 11 yıl boyunca Erdoğan hükümetinde üst seviye ekonomik durumlarda vazife yaptıktan sonra 2018’de külfetli şartlar altında ayrılan ve geçen yılki seçimlerden sonra tekrar misyona getirilen eski Merrill Lynch bankacısı Şimşek’in itimat verici varlığı.

* Fon yöneticileri Şimşek’e bu işi yönetme ve en değerlisi Erdoğan’ı yanında tutma konusunda güveniyor ve yıllar sonra birinci sefer Türk varlıklarına geri dönmeye istekli duruyorlar. Karahan, Şimşek’in TCMB için seçtiği isim ve Wall Street analistleri ile yatırımcıları için bu kâfi.

* Bugünkü durum beş yıl öncesine kıyasla büyük bir gelişme. Lakin tekrar de ülkü değil. Şimşek’in omuzlarındaki yük hayli fazla ve böylesine kilit adam rolü taşıması sıhhatsiz.

* Türkiye’nin iktisat idaresinin üst kademelerinde saygınlığı olan daha geniş bir takım, Erdoğan’ın ortodoksiye dönüşümünün esaslı olduğunun ispatı olarak çok dilek edilir.

* Şimdilik Cumhurbaşkanı ile Batılı fon yöneticileri ortasındaki karşılıklı güvensizlik devam ediyor. Yatırımcılar ise Şimşek’in en kıymetli yetkili olduğuna inanıyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu