Spor

Futbolda dolandırıcılık davası! Arda Turan söz verdi: Bütün emeğimi yok etti

Paylaş:

İstanbul’da banka müdürü Seçil Erzan ile birlikte 6 sanığın, ortalarında Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan’ın da bulunduğu 18 kişiyi dolandırdığı teziyle yargılandıkları davada mahkeme, tutuklu 2 sanığın tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, Seçil Erzan ve Ali Yörük’ün ise tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşma 12 Ocak 2024 tarihine erteledi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Seçil Erzan ile birlikte kimi tutuklular bulundukları cezaevinden getirildi. Tutuksuz birtakım sanıklar ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Şikayetçilerden futbolcu Emre Çolak, Buse Terim’in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Ağırda duruşmaya katıldı.

ARDA TURAN: “BU OLAY BENİ ÇOK YIPRATTI”

Şikayetçi Arda Turan ise Seçil Erzan’ın kendisini sık sık arayıp bunaltması üzerine bahsettiği fona yatırması için evvel 3 milyon doları elden verdiğini, Erzan’ın kendisini “Bu fona kim ne kadar yatırdıysa ona nazaran kar sağlayacak, bu bir faiz değil’ diyerek kandırdığını söyledi. 13 milyon 900 bin doları elden verdiğini, kendisinin de 6 milyon 400 bin doları geri ödediğini, kendisine banka kaşeli ve ıslak imzalı doküman verdiğini belirterek, “Yıllardır çalışıp kazandığım bütün paramı emeğimi Seçil Erzan beni kandırarak yok etmiştir. Çok üzgünüm, bu olay beni çok yıprattı. Bütün birikimim bir anda gitti” dedi.

EMRE BELÖZOĞLU: “TÜM BİRİKİMİMİ KANDIRARAK ZİMMETİNE GEÇİRDİ”

Şikayetçi Buse Terim Bahçekapılı sözünde, Seçil Erzan’ın kendisine halasının oğlu Terim Arıcan aracılığıyla ulaştığını, 20 civarında muteber kişinin dahil olduğu yüksek getirili fon olduğunu söylemesi üzerine yatırım emeliyle birikmiş 3 milyon 600 bin lirasını gönderdiğini, bu paranın 190 bin dolara çevrildiğini, bu paranın geri ödenmediğini belirtti. Buse Terim’in eşi Volkan Bahçekapılı ise, Emre Belözoğlu’nun kuzeni olduğunu belirterek kuşkulu Erzan’ın yüksek getirili fon olduğunu söylediği, eşi ve Fatih Terim’in de bu fona para yatırdıklarını, kendisinin nakit parası olmadığı için Emre Belözoğlu’na fondan bahsettiğini, Emre’nin kendisine birinci olarak 1 milyon 492 bin doları vererek Erzan’a teslim ettiğini, toplamda 2 milyon 892 bin doları teslim ettiğini, paralara ait rastgele bir dekont da almadığını, sonrasında Erzan’ın kendisine 3 kaşeli evrak verdiğini söyledi.

‘BENİ KANDIRARAK ZİMMETİNE GEÇİRDİ’

Emre Belözoğlu da Volkan’a verdiği paralara ait toplam da 3 milyon 300 bin dolar fonda alacağı olduğuna dair Erzan tarafından doküman verildiğini söyleyerek, “23 yıldır futbolcuyum, 2 yıldır teknik yöneticim. 13 yaşımdan beri aileme bakıyorum. Tüm birikimimi beni kandırarak zimmetine geçirmiştir” dedi. Kuşkulu Seçil Erzan savcılıkça alınan birinci tabirinde, bankadan alakasız olarak kaşeleri kendisinin hazırlayıp imzaladığını, Volkan Bahçekapılı’yı fona katılması için aradığında, “Çok kısa müddetliğine yüksek getirisi olan bir fon var, aman bu konu duyulmasın, Fatih Terim hocanın da fondan haberi var. Sen de girmek ister misin” dediği iddianamede yer aldı. Şikayetçi Nestor Fernando Muslera ise Seçil Erzan tarafından tekraren arandığını, fona para yatırmak üzere ikna edildiğini, kendisine toplam 1 milyon 200 bin dolar verdiğini, 700 bin dolarının iade edildiğini fakat  500 bin dolar parasını ve vaat edilen parayı alamadığını belirtti.

”FONUN KANUNÎ OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Şikayetçi Musa Mert Çetin, ”2011’den bu yana Seçil hanımla tanışıyoruz. 2022 Ekim sonu Seçil hanım konuşmak istediğini söyledi. Bankanın milletlerarası fonu olduğunu ve her şeyin meşru olduğunu, bu fonun başında Hakan Ateş ve Mehmet Aydoğdu olduğunu söyledi. 75 bin dolar verdim, bana dönüşü 2-3 ay sonunda 100 bin dolar olacağını söyledi. Benden öbür futbolcuları da bu fona takviye vermesi konusunda bilgilendirmelerimi istedi. O periyot Podolski ile birlikte görüştük lakin o Polonya’da olduğu için fona katılmadı. Fonun büsbütün kanunî olduğunu vurguladı daima, bankanın kurumsal olmasını öne sürerek itimat vermeye çalıştı. Bankanın bu olayla bilgisi, ilgisi olmadığını söylemesini ben kabul etmiyorum. Bize vermiş olduğu maddi hasarın yanı sıra banka bizim hakkımızda tefeci üzere telaffuzlarla şikayetçi olduğunu gördük. Aslında takipsizlik verildi. Şikayetçiyim. 75 bin doları şubede elden verdim. Rastgele bir doküman almadım, yalnızca isim kodu söyledi. Rastgele bir geri ödeme de almadım” halinde konuştu.

”YÜZDE 25 KARLA GERİ VERECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Şikayetçi Emre Çolak, ”Beni de arayıp bankanın yatırım fonuyla kandırdı. Biz kaşına gözüne kanıp para vermedik. Bankanın kurumsal kimliğine güvenerek verdik. Kendisi beni aradı, ‘Bankanın yatırım fonu olduğunu, istersen tanıdık isimlere sorabilirsin’ dedi. Ben de Arda Turan’a sordum, o da o denli bir fonu olduğunu söyledi. 3 milyon 212 bin lira tek seferde verdim. 2-3 ayda yüzde 25 karla geri parayı vereceğini söyledi. Birkaç gün sonrada evrak aldım. Rastgele bir ödeme almadım sonrasında. Yurt dışında olduğum için kardeşim Emrah Çolak parayı çekip bankaya götürdü. Şikayetçiyim” dedi.

”EMRE’NİN PARA KAYBETMESİNE NEDEN OLDUĞUM İÇİN VİCDAN AZABI ÇEKTİM”

Bankanın kurumsallığına güvendiğini belirten Volkan Bahçekapılı, ”Seçil beni 3-4 sefer aradı. Levent şubesine davet etti. Acil paraya gereksinim olduğunu söyledi. Ben de eşimden ötürü bu türlü bir fon olduğunu biliyordum. Eşim para yatırmıştı, ben o devir param olmadığı için girmedim. Beni aradı, fon olduğunu ve para gereksinimi olduğunu söyledi. Ben de para olmadığı için yatırmadım. Ben de Emre Belezoğlu’na bahsettim fondan. Eşim de para yatırdı, istersen bir konuş dedim. Sonra Seçil hanımın telefonunu verdim, Emreyle konuşup mutabakatı için. Onlar kendi ortasında konuşup ölçü belirledi. Benim maddi kaybım yok lakin kuzenim Emrenin para kaybetmesine neden olduğum için vicdan azabı çektim. Kendi paramı kaybetsem bu kadar olmazdı sanırım. Bankanın kurumsal kimliğine güvendiğimiz için para gönderildi. Emre’nin parasını ben götürdüm. Elden bana parayı verdi. Mehmet Aydoğdu ve Hakan Ateşin başında olduğu, 20 kişinin olduğu, fon bulunduğunu söyledi. Sonuçta eşim var, kayınpederim var. Ben bankanın kurumsallığına güvendim. Emre’nin para işlerini genelde ben yürütürüm. Parayı Emreden aldım bankaya götürdüm. Şikayetçiyim” tabirlerini kullandı.

DENİZBANK’IN MÜŞTEKİ OLARAK KATILMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Diğer şikayetçiler de mağdur olduklarını söz ederek sanıkların cezalandırılmasını istedi. Şikayetçi avukatları ise müvekkillerinin maddi ziyana uğradığını belirterek şikayetlerinin devam ettiğini söyledi. Sanık avukatları, tutuklu müvekkillerinin tahliyesini talep etti. DenizBank avukatı müşteki olarak davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme müşteki olarak katılma talebini reddetti.

‘2 SANIĞA TAHLİYE’

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Seçil Erzan ve Ali Yörük’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, sanıklardan Nazlı Can ve Atilla Yörük’ün tahliyesine hükmetti. Heyet, banka müdürü Seçil Erzan’ın cep telefonundaki son 6 ayın HTS kayıtlarının istenmesine, bankanın Büyükdere şubesinin olayın 6 ay öncesine ilişkin güvenlik kamera manzaralarının istenilmesine hükmetti. Erzan’ın ve Nazlı Can’ın imza örneklerinin alınarak incelenmesine karar veren mahkeme, tutuksuz sanıkların ise yurt dışı çıkış yasağı biçiminde isimli denetim kararlarının devamına karar verdi. Mahkeme duruşmayı 12 Ocak 2024 tarihine erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim’in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolakın kardeşi Emrah Çolak üzere 18 isim şikayetçi olarak yer aldı. Seçil Erzan, Ali Yörük, Asiye Öztürk, Atilla Yörük, Hüseyin Eligül, Kerem Can ve Nazlı Can “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

2 MİLYON DOLARI ELDEN VERMİŞ

İddianamede, şikayetçi Bülent Çeviker’in, Levent Büyükdere Caddesi Şubesi müdürü olarak çalışan kuşkulu Seçil Erzan’ın 31 Mart 2023 tarihinde şahsî itimat münasebetine dayanarak 2 milyon dolar parayı değerlendirmesi hedefiyle elden alarak 3 Nisan 2023 tarihinde 3 milyon dolar iade edeceğini bildirdiğini, bunun karşılığında da müşteriye yazılı bir evrak verdiğini fakat şube müdürüne ulaşmaya çalışsa da ulaşamadığını, bu durumu  bankaya da bildirdiği, banka tarafından araştırma yapılıp Seçil Erzan’a ulaşılmaya çalışıldığı, lakin ulaşılamadığı, bu nedenlerden ötürü  Erzan’ın hakkında hata duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. Banka bünyesinde 2023 yılının Nisan ayına kadar şube müdürü olarak misyon yapan kuşkulu Seçil Erzan hakkında bu evrakta yer alan hareketlere ait olarak “Bankacılık zimmeti” ve “Nitelikli dolandırıcılık” hatalarından soruşturma başlatıldı.

YÜKSEK GETİRİLİ FON OLDUĞUNA İKNA ETTİ

İddianameye nazaran, şubenin 1 Mart 2023 ile 7 Nisan 2023 tarihleri ortasındaki kamera kayıt imgelerinin incelendiği, banka müdürü odasını gösterir toplam 77 adet imajın incelendiği ve birebir şahısların farklı günlerde giriş çıkışları tespit edildi. Kuşkulu Seçil Erzan’ın yalnızca özel müşterilerin dahil edildiği, yüksek getirisi bulunan bir fon olduğunu, bu fona Fatih Terim üzere kamuoyunda tanınmış isimlerin de dahil olduğunu söyleyerek müşteki Bülent Çeviker’i bu fona para yatırması için ikna ederek kandırdı. Bülent Çeviker’in hesabındaki 2 milyon 198 bin doları eşi İnci Çeviker’in çekerek tıpkı gün Seçil Erzan’a teslim etmesi için kuşkulu Ali Yörük’e teslim etti. Kuşkulu Erzan’ın düzmece olarak üç adet banka kaşesi ve kendi ıslak imzası bulunan düzmece evrakları oluşturup müştekilere verdi. Bu evraka ise bankada müdür yardımcısı olarak çalışan Asiye Öztürk de ıslak imza attı. Banka Teftiş Konseyi Ön İnceleme Heyeti Raporunda kuşkulu Erzan’ın şüpheliler Ali Yörük ve Atilla Yörük’e vakit zaman müştekilerden elde ettiği paraları taşımada yardım ettiği ve paraya muhtaçlığı olduğu vakit tefecilerden para bulma konusunda yardımcı olduklarını söyledi. Seçil Erzan’ın telefonunda kuşkulu Ali Yörük ile yazışmalarının bulunduğu, Ali Yörük’ün “Müdür napıyoruz” dediği, Seçil’in “Benden haber bekleyin” diye karşılık verdiği tespit edildi. Kuşkulu Asiye Öztürk ise tabirinde bilmediği evrakları imzaladığını ikrar etti. Şüpheliler Seçil Erzan, Asiye Öztürk, Atilla Öztürk ve Ali Yörük’ün başından itibaren fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ederek iştirak halinde müştekileri dolandırdıkları ve özel evrakta sahtecilik kabahatlerini işlediği anlaşıldı.

MÜŞTEKİLER TOPLAM 25 MİLYON 770 BİN DOLAR DOLANDIRILDI

İddianamede, 18 müştekinin toplamda 25 milyon 770 bin dolar ve 7 milyon 384 bin lira dolandırıldığı belirtildi. İddianamede, mağdurların kamuoyunda tanınmış atletler, iş adamları, tabip üzere çeşitli meslek kümelerine sahip şahıslar olduğu, hepsinin beyanlarında kuşkulu Seçil Erzan’ın kendilerine yüksek kar getirisi bulunan muteber bir fon olduğunu ve tekrar kamuoyunda tanınmış Fatih Terim, Hakan Ateş üzere isimlerin bu fona dahil olduğunu söyleyerek bu fona para yatırmaya ikna ettiği kaydedildi. Gerçekte bu türlü bir fonun hiç olmadığı belirtilen iddianamede, kuşkulu Seçil Erzan’ın 66 yıldan 216 yıla kadar mahpusu istenirken; başka 6 şüphelinin ise 3 yıldan 65 yıla kadar değişen oranlarda mahpusları istendi.

ZİMMET CÜRMÜNDEN TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Seçil Erzan ve bankanın birtakım yöneticilerinin de ortasında bulunduğu 11 kuşkulu hakkında ise bankacılık zimmet cürmünden yazılı müracaat kuralının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) gerçekleşmediği belirtilerek takipsizlik kararı verilmişti. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu