Spor

Futbolun zarif yüzü: Toni Kroos

Paylaş:

BERLIN (AA) – Başta Portekizli Cristiano Ronaldo ve Arjantinli Lionel Messi olmak üzere sansasyonel oyuncuların damga vurduğu futbol dünyasında mütevazı şekilde sessiz sedasız rekorlar kırıp şampiyonluklar yaşayan Kroos, adını unutulmazlar arasına yazdırmayı başardı.

Yeşil sahalarda pas hatası yapması, deyim yerindeyse ender doğa olaylarından biri olarak görülen Kroos, 2024 Avrupa Şampiyonası’nın (EURO 2024) ardından futbol kariyerine son verdi.

Almanya Milli Takımı ile çeyrek final gördüğü EURO 2024’te İspanya’ya karşı yeşil sahalara son kez profesyonel futbolcu olarak ayak basan ve ardında başarı hikayeleriyle dolu bir kariyer bırakan 34 yaşındaki Kroos, taraftarlar tarafından ayakta alkışlanarak uğurlandı.

Futbol dünyasının Charlie Chaplin’i

Charlie Chaplin’in dünya çapında üne kavuştuğu karakteri Şarlo, sinema tarihinin dönüm noktalarından biri olarak görülür.

Vermek istediği mesajları tek kelime kullanmadan sadece sanatını icra ederek herkesin anlayabileceği şekilde seyirciye ileten Chaplin, yedinci sanat sinemanın en usta aktörlerinden biri kabul edilir.

Tıpkı Chaplin gibi sade ama zarif şekilde sahada sanatını icra eden Kroos, temaşa sanatı futbolun en önemli temsilcileri arasına girdi.

Chaplin, filmlerinde dönem koşulları için imkansız görülebilen mizansenlere yer verirken aynı değerlendirme çoğu zaman taktik hesapların tutmadığı ve spontane gelişen “güzel oyunda” akılalmaz derecede milimetrik pas ve şutlara imza atan Kroos’un yeşil sahalardaki performansı için de yapılabilir.

“Tek kelime bile etmiyorsunuz ama tüm dünya sizi anlıyor”

Alman bilim insanı Albert Einstein’ın Charlie Chaplin hakkında söylediği “Sizin sanatınızda en çok takdir ettiğim şey evrensellik. Tek kelime bile etmiyorsunuz ama tüm dünya sizi anlıyor.” sözü, futbol dünyasında bir oyuncu için söylenecek olsa kuşkusuz bu kişi Toni Kroos olurdu.

Kariyeri boyunca futbol sahalarında sakin ve klas tarzıyla arzıendam eden Kroos, karmaşık olmayan ve zor hareketleri basit gibi gösteren oyun anlayışıyla tüm dünyanın takdir ettiği bir isim haline geldi.

Real Madrid’den takım arkadaşı Eduardo Camavinga’nın “Toni pek bir şey söylemiyor ama söylediğinde de taşı gediğine koyuyor.” sözü, Kroos’un karakterinin futboluna yansıması olarak görülebilir.

Saha içi ve saha dışında polemiklere girmeyen, her maç işini kusursuza yakın yapan Kroos, taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin sevgisine mazhar oldu.

“Zarif” kelimesinin karşılığı

Basit futbol oynamanın kalitesini en üst seviyeye çeken Kroos, “zarif” kelimesinin futbol sözlüğündeki karşılığı olarak gösterilebilir.

Real Madrid ve Almanya Milli Takımı’ndaki son maçlarında ayakta alkışlanan Kroos’un yeşil sahalara vedası da kariyerine yakışır bir zarafette gerçekleşti. Kroos, Avrupa dışından özellikle Suudi Arabistan’dan gelen astronomik tekliflere rağmen günümüzde erken sayılabilecek bir yaşta kariyerinin zirvesindeyken emeklilik kararı aldı.

Farklı spor dallarına bakıldığında Roger Federer ve Kobe Bryant gibi branşlarında efsaneleşen isimler, zarif kelimesinin karşılığı olarak gösterilebilir. Federer’in tenis kortlarına, Kobe’nin ise basketbol parkelerine ne derecede yakıştığı, iki efsane sporcuyu izleyenlerin hemfikir olduğu konuların başında gelir.

İki yıldız da yıllar boyunca tenis raketi ve basketbol topunu kollarının bir parçası gibi kullandıkları hissiyatını vererek sporseverleri kendilerine hayran bıraktı.

Federer tenis, Kobe ise basketbol için ne anlama geliyorsa ince dokunuşları ve sahanın bir ucundan diğer ucuna gönderdiği paslar sayesinde topu vücudunun bir parçası gibi göstermeyi başaran Kroos’un da futbol için aynı anlamı taşıdığını söylemek yanlış olmaz.

Yeşil sahaların “beyefendi” futbolcusu

Futbol dünyasında her dönem yıldız oyuncuların seveni kadar sevmeyeni de olmuştur.

Son 20 yılda “Ronaldocular ve Messiciler” olarak ayrışan futbolseverlerin, süregelen “Pele-Maradona” ve “Hagi-Alex” gibi karşılaştırmalarla da çoğu zaman karşı karşıya geldiği görülebilir. Hangisinin daha iyi olduğu bir yana kırılmadık rekor bırakmayan bu yıldızları saha içi performanslarıyla birbirinden ayırmak oldukça zor. Öyle ki zaman zaman taraftarlar arasında söz konusu futbolculardan kimin daha iyi olduğunu kanıtlama amacıyla saha dışındaki davranış ve yaşamlarına kayan tartışmalara da rastlamak mümkün.

Bu perspektiften bakıldığında saha içindeki kusursuz performansının yanına saha dışındaki “beyefendi” imajı da eklenince bu tip kıyaslamalarda Kroos’un sevmeyenini bulmak ve aleyhine argüman üretmek de zorlaşıyor.

Kroos hakkındaki görüşler

Uzun süredir kendisine özel üretilen aynı krampon modeliyle sahaya çıkan ve maçlardan sonra fazlasıyla değer verdiği kramponlarını yıkadığı görüntülerle de dikkati çeken Kroos’u tanıyıp da olumsuz yorum yapan birilerini bulmak imkansıza yakın.

Üstün tekniği, zarafeti ve profesyonel tavrıyla mükemmel futbolcuya en yakın kişi olarak gösterilebilecek Kroos hakkında yapılan bazı yorumlar şöyle:

Carlo Ancelotti: “Çok kaliteli, fedakar ve harika bir karaktere sahip. 10 yıldır ona sahip olduğumuz için şanslıyız.”

Luka Modric: “Asla başka bir Toni Kroos olmayacak.”

Arda Güler: “Seni tanımak ve senden bir şeyler öğrenmek paha biçilemezdi.”

Antonio Rüdiger: “Örnek alınabilecek biri. Takım arkadaşlarına davranış şeklini başka hiçbir futbolcuda görmedim.”

Dani Carvajal: “Hiçbir oyuncu Toni hakkında kötü konuşmaz. Başına gelen tüm güzel şeyleri hak ediyor.”

Vinicius Junior: “Harika bir futbolcu ve futbolculuğundan bile daha iyi bir insan.”

Barcelonalı Gavi’den Kroos itirafı

Kroos, takım arkadaşları kadar rakipleri tarafından da sevilen ve saygı gören bir futbolcu olarak göze çarptı.

Barcelona’nın genç futbolcusu Gavi, karşılaştıkları bir maçta Kroos ile aralarında geçen dikkat çekici diyaloğu, belki de Alman futbolcunun karakterini özetler şekilde şöyle anlattı:

“Real Madrid maçında Kroos durmaksızın beni uyarıyordu. Her hareketimde her koşumda bir şeyler söylüyordu. Psikolojik üstünlük kurmaya çalıştığını sanıyordum. Devre arası yanına giderek konuşmak istedim. Bana ‘Dizilişinize göre sen benden, ben senden sorumluyum. Kademeni asla boş bırakma. Sorumlu olmadığın yerlere koşma. Kendini yoruyorsun. Sakin davran ve heyecanlanma. Topu aldığımda seni karşımda göremiyorum çünkü yoruluyorsun.’ dedi. Teşekkür ettim ve ne yapmam gerektiğini sordum. ‘Olabildiğince basit oyna. Pozisyonuna sadık kal.’ diye cevap verdi. Tekrar teşekkür ettim. Maç sonu formasını istedim ve verdi. Hayatımın en güzel ve tuhaf anlarından biriydi.”

Kulüp kariyerinde 33, milli takımda bir kupa

Almanya’nın Bayern Münih takımında futbola başlayan ve 1,5 sezon boyunca Bayer Leverkusen’de oynayan Kroos, son 10 yılda Real Madrid forması giydi.

Bayern Münih’te üçer kez Bundesliga, Almanya Kupası, birer defa UEFA Şampiyonlar Ligi, Almanya Süper Kupa, UEFA Süper Kupa ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası olmak üzere 10 kupa zaferi yaşayan Kroos, Real Madrid’de koleksiyonunu daha da geliştirdi.

Kroos, Madrid ekibinde ise 5’er kez Şampiyonlar Ligi ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası, 4’er LaLiga, İspanya Süper Kupa, UEFA Süper Kupa ve bir İspanya Kral Kupası olmak üzere 23 defa kupa sevinci yaşadı.

Kulüp kariyerini 33 kupayla tamamlayan tecrübeli futbolcu, Almanya Milli Takımı’nda da 2014 FIFA Dünya Kupası’nda mutlu sona ulaştı.

Muhabir: Mutlu Demirtaştan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu