GüncelGündem

Gebe karısını öldüren sanığa indirimli ceza Yargıtay’dan döndü

Paylaş:

Konya’da 6 aylık gebe eşi Sadife Yüzeri (35) karnındaki bebeğin kendisinden olmadığı argümanıyla tüfekle vurarak öldüren Ali İstek Yüzere (36) Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nin ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal indirimi’ ile verdiği 23 yıl mahpus cezasını Yargıtay bozdu. Yargıtay, haksız tahrik ve uygun hal kararlarının Ali İstek Yüzer’e uygulanmaması gerektiğini belirterek belgeyi geri gönderdi.

DNA TESTİNDE BABASI ÇIKTI

Çumra ilçesi Dineksaray Mahallesi’nde çiftçilik yapan 12 yıllık evli Ali İstek Yüzer, 16 Aralık 2020de, 3 çocuğunun annesi 6 aylık gebe eşi Sadife Yüzer’i karnındaki bebeğin kendisinden olmadığı teziyle çıkan tartışmada tüfekle 5 el ateş ederek vurdu. Sadife Yüzer, kanlar içinde yere yığılırken, Ali İstek Yüzer ise sıhhat takımlarına haber verdi. Sadife Yüzer, gelen sıhhat gruplarının uğraşına karşın kurtarılamadı. Jandarma tarafından gözaltına alınan Ali İstek Yüzer, tutuklandı. Yapılan DNA testinde Yüzer’in ölen bebeğin babası olduğu ortaya çıktı.

Ali İstek Yüzer

YEREL MAHKEME MÜEBBET VERDİ

Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Gebe olduğunu bildiği eşine karşı taammüden öldürmek’ cürmünden yargılanan Ali İstek Yüzer, ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Yüzer’in kabahati ‘haksız tahrik’ altında gerçekleştirdiğine kanaat getirip cezayı müebbet mahpusa indirdi.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Yüzer’in avukatı, bir üst mahkeme olan Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvurup, karara itirazda bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, cezayı fazla bulup, kararı bozarak belgeyi yine 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Lokal mahkeme tekrar birebir kararı verdi. Belge, tekrar Konya Bölge Adliye Mahkemesine gönderildi. Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde 8 Haziran’da görülen duruşmada Ali İstek Yüzer’e evvel müebbet mahpus cezası verildi.

Heyet ”Maktulenin olayın çabucak öncesinde sanığa ‘Efe yalnızca senin çocuğun, öbürleri senden değil, karnımda olan çocuk da senden değil’ kelamını söyleyip söylemediğinin olay anında olay mahallinde sanık ve maktule dışında ayrıca kimsenin bulunmaması karşısında bu kelamın maktule tarafından söylendiği tarafındaki sanık savunmasının aksinin ispatının mümkün olmadığı gerekçesiyle hatanın ‘haksiz tahrik’ altında işlendiğini” belirtti. Heyet, ayrıyeten Yüzer’in ‘yargılama sürecindeki davranışlarını’ göz önünde bulundurarak cezayı 23 yıla düşürdü.

Sadife Yüzer

YARGITAY: BEYANLAR AKLA MANTIĞA UYGUN DEĞİL

Bu kararın akabinde evrak temyiz için Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Ali İstek Yüzer’in cinayeti ‘haksız tahrik’ kararları olmadan işlediğine kanaat getirerek Yüzer’in oy çokluğuyla yine yargılanması talebiyle belgeyi bölge mahkemesine gönderdi. Yargıtay’ın bozma münasebetinde ise şunlara yer verildi:

– Maktulün gebe kaldığını öğrenmesiyle birlikte tarafların keyifli olması gerekirken sperm sayısının kâfi olup olmadığı konusunda bir bilgiye dahi sahip olmayan sanığın çocuğun bir diğerinden olabileceğinden şüphelenmeye başladığı, hasebiyle kabahatin işlendiği tarihten evvel maktulden kaynaklı ve haksız tahrik oluşturabilecek seviyede haksız fiil bulunmadığı, öte yandan sanığın maktulün kendisine ‘sana ne ayrılacaksak ayrılalım gidecek bir yer bulurum, oburuyla birlikte olur, hayatımı yaşarım ve çocuk senden değil git su dolaptan bir etek al giy dışarı o denli çık’ biçimindeki kelamları söylediğini savunması karşısında; esasen fail dışında ayrıca hiçbir şahidin bulunmadığı bu çeşit olaylarda, tartışmanın geride kalan tek bahis olan failin savunmalarının haksız tahrik uygulaması açısından gerçeği yansıttığının kabul edilebilmesi için maktule yüklenen bu istikametteki tek taraflı soyut beyanların akla, mantığa, belgedeki kanıtlara, maddi olayın akışına ve tartışmada sarf edilen kelamlarının karşılıklılık silsilesine uygun olması yahut tartışmayı başlatan failin kelamlarına karsı maktulün verdiği karşılıkların etki- reaksiyon istikrarını bozacak halde yeni yahut daha büyük bir haksızlık içermesi gerekeceği, sanığın haksız tahrike ait bu istikametteki savunmasına prestij edilmemesi gerektiği kabul edilmeli. (DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu