AktüelGüncelGündemTürkiye

Genco Erkal, Hâkim Karşısına Çıkacak

Paylaş:

Usta tiyatrocu Genco Erkal (83) hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yarın İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Genco Erkal’ın Twitter hesabı paylaşımları hakkında 5 sene önce emniyete yapılan ihbarın değerlendirilmesi üzerine, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla iddianame düzenlenmişti. Erkal, 2’si 5 yıl önce yapılmış toplamda 3 paylaşımı sebebi ile soruşturmaya tabi tutulmuş ve 19 Nisan 2021’de Çağlayan’da yer alan İstanbul Adliyesi’ne giderek ifade vermişti.

Erkal, savcılığa ifade verdikten sonraki açıklamada paylaşımlarının hiçbirinde Cumhurbaşkanı’na hakaretin söz konusu olmadığını dile getirerek, “Başkanlık sistemine, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına, doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına, yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene, laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasına ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım” dedi.

Soruşturma sonunda İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame, mahkeme tarafından kabul edilerek dava açıldı. Genco Erkal, yarın (25 Kasım) hakim karşısına çıkacak.

Erkal, önceki akşam saatlerinde, Twitter hesabından, “25 Kasım sabahı bu adresteyim. 16. Asliye Ceza Mahkemesi” paylaşımında bulundu.

Erkal 19 Kasım’da yaptığı paylaşımda, “25 Kasım günü Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanıyorum. Suçum, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası’ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek” ifadesi kullandı.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu