AktüelGüncelYazarlar

Gerçekten Güzel miyiz?

Paylaş:
İnsanların güzel, sağlıklı, mutlu,huzurlu  olması  bizi niye rahatsız ediyor?
Acaba ruhlarımız hasta, bizler değersiz, vücudumuz rahatsız , kumaşımız defolu mu?
Aslında bu durumda bize güzelliğe iltifat etmek ; karşımızdaki kişiye mutluluklar dilemek veya  mutluluğunu artıracak temennilerde bulunup ; güzel sofralarda kutlama yemeği  yemek düşmez mi?
Bunları yapabilen insanları olgun olabilme ve gönül fethetme becerilerinden dolayı  kutlamak lazımdır. .
İçimizdeki  o kötü  fısıldamayı , o bizi aşağıya çeken değersiz sesi  susturmak gerekir.
Karışacaksak kendimize; kendi kötü yönlerimizi  düzeltmeye çalışmalıyız   Toplumda haset,iftira, kıskançlık diz boyu olmuştur….
Aaaa bak adama manken gibi kızı kapmış evlenmiş ,  Aaa yaşını almış kadına bak ne giymiş ;  gencecik bir kız gibi giyinmiş , nasıl bir tarz bulmuş …
Sen de bul.
Gençlik , iyilik , sağlık ve güzellikte kıtlık yok.
Bakış açısı Sensin..
Gücün varsa seni tutan da yok. Bulamıyorsan halini değerlendir, aynanın karşısına geç kendinle yüzleş, kendini değiştir ve geliştir ..
Bu işler yalnızca fit olmakla, podyumlardaki moda ikonu gibi güzel ,yakışıklı  gözükmekle,kendi bedenini güzellik kalıbı içine sokmakla olmaz. .
Kendini değerli kılacaksın, huylarını insanlara sevdireceksin,beğendireceksin. İnsanları takdir edip , güzel iltifatlar edeceksin.
Sosyal medyada herkesi sıraya dizip  insanların sanal beğenileri ile oyalanmayacaksın .
İyiyi ve makulu bulunca aç gözlülük etmeyeceksin.
Yoksa güzel veya yakışıklı olarak  hayatını sanal gerçeklikle yalnız kurar, yalnız yaşar, çiçeklerle , kedilerle, köpeklerle fotograf çektirir,ona buna hayıflanıp  ömrünü boşuna geçirirsin..
İnsanlar, sevimlilikleri,tatlılıkları,cömertlikleri,özgüvenleriyle, bilgelikleriyle ,dürüstlükleriyle, iletişim beceriyle,karizmalarıyla, duygusal zekalarıyla, eğlenceli , güzel yönleriyle çekici ise onlardan feyz almak,örnek almak  gerekir. Fakir veya zengin erkek, çekici, güzel  veya çirkin kadın  tesellisi yaparak  aşağılık kompleksi duyarak eleştirmekle  değil….
Çamur at izi kalsın anlayışı olsa olsa  ilkel kalmış , primitif düşünce ile gerçekleşmiş basit insan sendromudur.
Ayrıca bu hayatta herkes güzel ve mutludur, kıymetlidir..Kimse  kimsenin duygusal boşluklarını doldurma aracı  olarak  görülmek istemez.
Sevgi dışında her şeyin raflarda  bulunduğu çağda  aradığımız  gerçek güzelliklerin  kimde bulacağımızı kimse bilemez .
Aslında yüzümüze sürdüğümüz kremlerden çok yaşadığımız mutlu anlara, içtiğimiz anti-aging ve vitamin haplarından çok hissettiğimiz duygulara dikkat edersek
Gerçekten
Sağlıklı, mutlu ve çekici olabiliriz..

Dr. Gülten Erdem Ünlü

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu