GüncelGündem

Gezeravcı ile uzaya giden İtalyan astronot Villadei, AA’ya konuştu

Paylaş:

ROMA (AA) – Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Axiom-3 ekibinde yer alan İtalyan astronot Albay Walter Villadei, bu misyonun, devlet, asker, akademi ve sanayi dünyasının ne kadar iyi çalıştığını göstermesi açısından önem taşıdığını belirterek, Gezeravcı ile çalışmanın olağanüstü deneyim olduğunu söyledi.

Villadei için İtalya Hava Kuvvetleri Komutanlığının Roma’daki karargahında “hoş geldin” etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte konuşan İtalyan Uzay Ajansı Başkanı Teodoro Valente, İtalya’nın Villadei aracılığıyla bu misyonda tarımdan, sinir hastalıklarına kadar geniş yelpazede 7 deney yaptığını ve bunların İtalya’ya faydalar sağlayacağını söyledi.

Albay Villadei, etkinliğin ardından Axiom-3 görevinden, ekipte beraber deneyler de yaptıkları ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile çalışmalarına ve uzaya dair AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Axiom-3 misyonunun en önemli özelliğinin ne olduğu sorusu yöneltilen Villadei, “Axiom-3 Voluntas önemli misyon çünkü devlet, asker, akademi ve sanayi dünyası arasındaki işbirliğini öngören yeni bir modelin ne kadar iyi çalışabileceğini gösterdi.” dedi.

Villadei, “Biz öncüyüz. Bu işbirliğinin, bu ekibin harika sonuçlar elde edebileceğini kanıtladık. Bunu elbette uzaya deneyler ve yenilikçi teknolojiler getirerek yaptık.” diye konuştu.

İşin uzay ekonomisi boyutuna da dikkati çeken Villadei, “Gelecekte uzay ekonomisinin bu yeni boyutu, bu tür işbirlikleri açısından özellikle gençler için daha fazla fırsat sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

“Türkiye Uzay Ajansının deneylerine ben de katıldım”

İtalyan astronot Villadei, Axiom-3 misyonunda Türkiye’den de ilk kez bir astronotun yer aldığının hatırlatılması üzerine, “Her şeyden önce meslektaşım ve dostum Albay Alper Gezeravcı ile çalışmak insani açıdan olağanüstü, profesyonel açıdan da olağanüstü bir deneyimdi.” şeklinde konuştu.

Villadei, Gezeravcı ile deneyler de yaptıklarını ifade ederek, “Türkiye Uzay Ajansının bazı deneylerine ben de katıldım. Alper de bizim Hava Kuvvetlerinin bazı deneylerinde işbirliği yaptı. Bu da uzayın, uluslararası işbirlikleri için halen temel bağlam olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu işbirliğinin, ilk Türk astronotun büyük profesyonelliğiyle zenginleştiğini söylemem gerekiyor.” dedi.

“Uzayda, en basit şeyler zorlaşıyor, en zor şeyler ise basitleşiyor”

Uzayda kendisine zor ya da kolay gelen şeyler sorulan Villadei, “Uzayda, en basit şeyler zorlaşıyor, en zor şeyler ise basitleşiyor. Özellikle en zor şeyler, kesinlikle deneylerdir. Uzayda deney yapmak karmaşık bir iş ama mühendislerin desteği ve kurumlar arası işbirliği, bunları yapmayı kolaylaştırıyor.” dedi.

Villadei, Uluslararası Uzay İstasyonundaki saatlerin nasıl değiştiğinden günlük yaşama, duş almaktan yemek yemeye kadar pek çok şeyin daha zorlaştığına işaret ederek, “Bunlar eğitimlerde hazırlanılması en zor şeylerdir ve Uluslararası Uzay İstasyonuna vardığınızda öğrenilir.” yorumunu yaptı.

İmkan olursa uzaya yeniden dönmeyi isteyip istemeyeceği sorulan Villadei, “Amaç aslında tekrar böyle uçuşa dönmek değil ancak her zaman Hava Kuvvetlerinin stratejisini, sektörün ulusal stratejisini desteklemeye hazır olmaktır.” yanıtını verdi.

İtalya Hava Kuvvetleri Komutanı, Axiom-3’ün başarısını Türkiye ve İsveç’le paylaşmaktan memnun

Etkinliğe katılan İtalya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Luca Goretti de bunun önemli bir uçuş olduğunu belirterek, “Beni sevindiren şey, Axiom-3 uçuşunun olumlu sonucu sadece İtalya tarafından değil, diğer Avrupa ülkeleri tarafından da elde edildi. Özellikle bunu İsveç’le, Türkiye’yle beraber yaptık ki bu ülkeler sadece uzayda değil, havacılık sektöründe de mükemmel işbirliğimiz olan, her zaman dost ülkeler ve bu son derece memnuniyet verici.” diye konuştu.

Goretti, Axiom-3’te Avrupa ülkelerinin uzaya yönelik gösterdiği bu ortak faaliyetin önemine işaret ederek, “Bu, Avrupa bileşeninin tamamı açısından bu alandaki gücü ve bu büyük faaliyeti sürdürmek ve sonuçlar elde etmek için Avrupa’da güçlü işbirliği arzusu olduğu anlamına geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

İlk İtalyan astronottan Gezeravcı’ya tebrik

Uzaya 1992’de çıkan ilk İtalyan astronot olan ve halihazırda uzayda tarıma yönelik çalışmalar yapan Franco Malerba da Albay Villadei için yapılan karşılama töreninin ardından AA muhabirine şunları söyledi:

“Artık uzayın, içinde gezindiğimiz ve sunduğu yeni fırsatlardan yararlanmayı öğrendiğimiz yeni bir deniz olduğunu keşfettik. Dünya üzerinde nasıl hareket edileceğine dair daha kesin göstergelere sahip olmak için uzaya navigasyon sistemi yerleştirdik. Dünyanın sorunlarını daha iyi anlayabilmek için yer gözlem sistemleri kurduk. Aklıma depremler geliyor örneğin. Ne yazık ki depremler konusunda Anadolu pek çok kez başrolü çekiyor. Dolayısıyla uzaydaki bu sistemler, dünyada yapamadığımız şeyleri yapmamıza yardımcı oluyor.”

Villadei ile aynı ekipte ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da olduğunu hatırlatan Malerba, “Tabii ki büyük uzay kaşifleri topluluğunun bir parçası olan bu yeni astronota tebriklerimi ve dostluğumu gönderiyorum. Uzay uçuşu heyecanını, kendi toplumuna aktarabilmesi için en iyi dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Muhabir: Barış Seçkin

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu