Ekonomi

Global piyasalar taraf arayışında

Paylaş:

Dünya genelinde resesyon kaygıları fiyatlamalar üzerinde tesirli olmaya devam ederken, açıklanan şirket finansal sonuçları ile pay ve kesim bazlı ayrışmaların arttığı görülüyor.

Küresel piyasalar, şirket finansal sonuçlarının ekonomilere ait karışık sinyaller vermeye devam etmesiyle istikamet arayışını sürdürürken, bugün gözler ABD’de açıklanacak ağır makroekonomik data takvimine çevrildi.

İŞ GÜCÜ VE TEDARİK ZİNCİRİNDEKİ BOZULMALAR

Dün ABD’de 2022 dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Boeing pay başı 1,75 dolar ziyan ettiğini duyururken, iş gücü ve tedarik zincirindeki bozulmaların kelam konusu kayba neden olduğunu bildirdi.

Piyasalar kapandıktan sonra sonuçlarını açıklayan elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise gelirlerini yüzde 37 artırarak 24,3 milyar dolara çıkarırken, piyasa beklentileri gelirlerin 24,7 milyar dolar olacağı istikametindeydi.

Bu gelişmelerle güne yüzde 1’e yaklaşan düşüşle başlayan New York borsası kapanışa yakın kayıplarının büyük çoğunluğunu telafi ederken, bugün gözler ülkede açıklanacak makroekonomik datalara çevrildi.

ABD’DE GYSH VERİSİ YATIRIMCININ ODAĞINDA

Analistler, bugün ABD’de 2022 dördüncü çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) verisinin yatırımcıların odağına yerleştiğini belirterek, piyasa beklentilerinin çeyreklik yüzde 3,5 büyüme istikametinde olduğunu aktardı.

Büyüme verisinin yanı sıra kelam konusu raporda açıklanacak ferdî tüketim harcamalarının ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyasetleri üzerinde tesirli olduğuna dikkati çeken analistler, iktisadın gidişatına ait sinyallerle piyasalarda oynaklığın artabileceğini lisana getirdi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalara nazaran Fed’in gelecek hafta siyaset faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakıldığını söz ederek, mart toplantısında da 25 baz puanlık faiz artış ihtimalinin güçlü olduğunu lakin piyasalarda bankanın martta faiz artışlarına orta verebileceğine yönelik iddiaların de bulunduğunu söyledi.

Analistler, ABD’de 3 aylık hazine bonosu ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki farkın 125 baz puanda seyrederek resesyon kaygılarının güçlü kaldığına işaret ettiğini kaydederek, bu durumun doları başka para üniteleri karşısında baskılayarak dolar endeksinin 8 ayın tabanında seyretmesine neden olduğunu tabir etti.

Zayıflayan dolarla birlikte altının ons fiyatının 1.946 dolarla son 10 ayın tepesine tırmanırken, Bitcoin de 23.816 dolarla 2022 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 ve Dow Jones endeksi yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 kıymet kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise hudutlu yükselişle başladı.

AVRUPA BORSALARINDA SATIŞ YÜKLÜ SEYİR

Avrupa borsalarında dün satış yüklü bir seyir öne çıkarken, Rusya-Ukrayna savaşına ait gelişmeler yine hızlandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin, Ukrayna’ya verdiği askeri takviyesi daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tankları sağlamaya karar verdiklerini açıklarken, ABD’li üst seviye yetkililer de, Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı ve 8 adet M88 tank kurtarma aracı temin edileceğini duyurdu.

Söz konusu gelişmelerin bölgede risk ögelerini artırabileceği telaşıyla hisse piyasaları düşüş eğiliminde hareket ederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,08, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,09 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,03 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Asya piyasalarında karışık bir seyir öne çıkarken, Çin piyasaları kapalı kalmaya devam ediyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 bedel kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,5 ve üç günlük tatilin akabinde sürece açılanan Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2 yükseldi.

ARA

Yurt içinde, dün 5.100-5.400 bandında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,28 paha kaybıyla 5.297,77 puandan tamamladı.

Dün, yatay seyirle 18,7985’ten kapanan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8060’tan süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Enflasyon Raporu ve TCMB Para Siyaseti Heyeti toplantı özeti, yurt dışında ise ABD’de başta büyüme ve yeni konut satışları olmak üzere ağır data gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.350 ve 5.500 düzeylerinin direnç, 5.100 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler şöyle:

* 10.30 Türkiye, TCMB Enflasyon Raporu
* 14.00 Türkiye, TCMB PPK Toplantı Özeti
* 14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
* 16.30 ABD, 4. çeyrek GSYH
* 16.30 ABD, aralık ayı sağlam mal siparişleri ve dış ticaret dengesi
* 16.30 ABD, kasım ayı Chicago Fed ulusal aktivite endeksi
* 16.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
* 18.00 ABD, aralık ayı yeni konut satışları (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu