Bilim - Teknoloji

Google daha zekisini çıkarıyor, uzmanlar tedirgin

Paylaş:

Google’ın yapay zeka bölümü DeepMind, kurucusu Demis Hassabis‘e göre bu yıl ChatGPT sohbet botuna bir rakip yayımlamayı planlıyor. Independent Türkçe’nin haberine göre DeepMind’ın Sparrow sohbet botunun, takviyeli öğrenme yoluyla kaynak gösterme yeteneği de dahil OpenAI’ın ChatGPT’sinin sahip olmadığı özellikler taşıdığı bildirildi. Fakat Hassabis, güçlü yapay zeka teknolojisinin potansiyel tehlikelerine karşı uyardı.
Time dergisine konuşan Hassabis, Sparrow’un 2023’te özel bir beta olarak yayımlanabileceğini fakat yapay zekanın insanlığa önemli zarar verebilecek bir seviyeye ulaşmanın “eşiğinde” olduğunu söyledi.
“Çok güçlü teknolojiler söz konusu olduğunda (ve açıkçası yapay zeka şimdiye kadarki en güçlü teknolojilerden biri olacak) dikkatli olmamız gerekiyor. Bunları herkes düşünmüyor. Birçoğu tehlikeli madde tuttuklarının farkında olmayan deneyciler gibi.”
Geçen yıl ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi, yapay zekanın ilerlemesi için bir dönüm noktası olarak nitelendirildi. Bazıları, genel amaçlı dil modelinin endüstrilerde devrim yaratabileceğini ve hatta Google’ın arama motoru gibi popüler araçların yerini alabileceğini iddia etti.

Kötüye kullanılabilir

Çok çeşitli sorguları anlayıp insan benzeri yanıtlar verme yeteneği, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın insan düzeyindeki sistemlerde “korkutucu anlar” ve “önemli aksaklıklar” uyarısı yaptığı için kötüye kullanılabileceği endişelerini de gündeme getirdi.
2010’da kurulduğundan bu yana DeepMind, karmaşık masa oyunu Go’da insan dünya şampiyonlarını yenmek ve bilinen tüm proteinlerin 200 milyondan fazla yapısını tahmin etmek de dahil bir dizi disiplini kapsayan birkaç önemli yapay zeka kilometre taşına ulaştı.
Londra merkezli şirket ilk olarak eylülde yayımlanan bir makalede, diğer dil modellerine kıyasla daha yararlı, doğru ve zararsız olmak üzere tasarlanmış bir “bilgi arayan diyalog robotu” diye tanımladıkları bir büyük dil modeli (LLM) sohbet robotu üzerinde çalıştığını açıkladı.
Makaleyle birlikte yayımlanan bir blog yazısında DeepMind, Sparrow’un diğer sohbet robotlarını daha güvenli ve daha kullanışlı olacak şekilde eğitmek için kullanılabileceğini açıkladı. Verilen bir örnek, Sparrow’un kullanıcılardan gelen, bir arabaya nasıl düz kontak yapılacağı gibi zararlı olması muhtemel soruları tespit etme yeteneğiydi.
Blog yazısında “LLM’lerden beslenen diyalog robotları yanlış veya uydurulmuş bilgileri ifade edebilir, ayrımcı bir dil kullanabilir veya güvenli olmayan davranışları teşvik edebilir” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu