AktüelBilim - TeknolojiÇevre

GÜMÜŞ NİTRAT NEDİR?

Paylaş:

Gümüş nitrat, kostik kimyasal bileşik, antiseptik olarak önemli, diğer gümüş tuzlarının endüstriyel üretiminde ve analitik kimyada bir reaktif olarak. Kimyasal formülü AgNO3’tür. Deriye ve mukozaya uygulanan gümüş nitrat, çubuk şeklinde ya kostik (ya da kostik kurşun kalem) olarak ya da su içinde yüzde 0.01 ila yüzde 10’luk gümüş nitrat çözeltilerinde kullanılır. Çubuk, siğil ve granülasyon dokusunun çıkarılması ve yaraların ve ülserlerin koterize edilmesinde kullanılır. Çok seyrek çözeltiler büzücü ve hafif antiseptiktir. Yüzde 1 veya% 2’lik bir glikokokal bakteriye karşı etkilidir ve yeni doğan bebeklerin gözlerine gonore karşı körlüğe karşı koruma sağlamak için uygulanabilir.

 

Saf gümüş nitrat, tıpta kullanılan kolloidal gümüş bileşikleri ve fotoğrafik emülsiyonlara katılan gümüş halojenürler dahil olmak üzere diğer gümüş tuzlarının hazırlanmasında bir ara ürün.

Analitik kimyada, gümüş nitratın sulu çözeltileri, halojenürlerin, siyanürlerin ve tiyosiyanatların hacimsel belirlenmesinde ve indirgeyici maddelerin ve çözünmeyen gümüş tuzları oluşturan çeşitli asitlerin katyonlarının saptanmasında kullanılır.

Gümüş nitrat, nitrik asitte gümüş çözünerek büyük miktarlarda yapılır. 212 ° C’de (414 ° F) eriyen saydam plakalarda kristalleşir. 20 ° C’de (68 ° F) çözünürlük, 100 gram su için 222 gramdır. Metil ve etil alkollerde ve diğer organik çözücülerde daha az ölçüde orta derecede çözünür. Yaklaşık 320 ° C’ye ısıtıldığında (608 ° F), gümüş nitrat oksijeni kaybeder ve gümüş nitrit oluşturur. Kırmızı bir ısıda gümüş oluşur.

Gümüş nitratın sindirilmesi, mide iltihabının gelişmesiyle birlikte şiddetli karın ağrılarına, kusmaya ve diyare neden olur. Tedavi, ortak tuz çözeltilerinin, süt (veya yumurta ve su beyazının) ağız yoluyla uygulanmasını ve yemek borusu ve midenin mukoza zarlarını korumak için sudaki sabunu ve zehirli serbest gümüş iyonlarını gümüş klorür olarak çökeltmeyi içerir.Gümüş nitrat, kimyasal formülü AgNO3 olan inorganik bir bileşiktir.

 

 

Gümüş nitratın yan etkileri şunlardır:

 

 

yanma ve cilt tahrişi

cildin lekelenmesi

kan bozukluğu (methemoglobinemia)

 

 

 

Kullanımları

 

Pemfigusun neden olduğu yüzeysel yaraları, tropikal ülserleri ve lezyonları iyileştirmek için ıslak pansumanlarda kullanılan bir antiseptik ajan.

 

Önlemler

Pansumanlar plastik veya kauçuk tıkanıklığı altında uygulanmamalıdır.

 

Yan etkiler

Cilt tahrişi yaygındır. Giysilerin ve yatakların kalıcı lekelenmesi de oluşur.

 

Depolama

Çözümler iyi korunmuş kaplarda saklanmalıdır, ışıktan korunmalıdır.

 

 

 

Gümüş nitrat, kimyasal formülü AgNO3 olan inorganik bir bileşiktir. Bu bileşik, fotoğrafta kullanılanlar gibi birçok gümüş bileşiğine çok yönlü bir öncüdür. Halojenlere göre ışığa çok daha az duyarlıdır. Bir zamanlar ay kostik denirdi çünkü gümüş, gümüşün ayla ilişkili olduğuna inanan antik simyacılar tarafından luna denirdi. Cehennemin taşı olarak da biliniyordu çünkü çok aşındırıcıydı.Katı gümüş nitratta, gümüş iyonları üçlü bir düzlemsel düzende üç koordinatlıdır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-0532 5466184

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu