Günümüzün rahatsızlığı ;Travmatik stres bozukluğu…

Travmatik stres bozukluğu, şahit olduğunuz ya da yaşadığınız, sizin için veya umursadığınız biri için tehlikeli ve hayatı tehdit eden son derece stresli veya travmatik bir olaya maruz kalmanızın ardından oluşan travmadır.

  • Askeri savaş
  • Şiddet suçları ve fiziksel saldırılar
  • Hortumlar, sel baskınları ve depremler gibi doğal felaketler
  • Ev yangınları veya araba kazaları gibi ciddi kazalar
  • Tecavüz ve cinsel saldırı

OKB, en yaygın zihinsel bozukluklardan biridir ve  yetişkinlerin yaklaşık% 2’si hayatlarının bir döneminde OKB’ye maruz kalmaktadır. Bunların yarıdan fazlası semptomlara aşırı derecede ağırdır ve önemli sorunlara neden olur. Erkekler ve kadınlara eşit oranlarda OKB teşhisi konur, ancak erkekler çocukluktaki semptomları yaşamaya daha yatkındır. Tüm OKB vakalarının yaklaşık% 25’i 18 yaşın altındaki çocuklardır ve OKB’li yetişkinlerin 1 / 3’ü genç yaşta bozukluğu geliştirmiştir.

Kişilik : borderline, antisosyal, bağımlı ve paranoid kişilik özellikleri travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkilidir. Bu özelliklere sahip insanlar stresli durumlarda duygusal olarak tepki verici ve heyecanlıdır ve olumsuz deneyimlerden kurtulmaları daha uzun sürebilirler.

Algılanan kontrol : Dış denetim odağınız varsa, size olanlara karşı güç sahibi olmadığına inanıyorsunuz; bu, size stres ile baş etmeniz ve travmadan sonra savunmasızlığınızı arttırmanızın daha zor olmasına neden olabilir.

Sosyal destek : güçlü bir aile veya akran destek sisteminiz yoksa  travma sonrası stres bozukluğu geliştirme olasılığınız çok yüksektir.

Zihinsel hastalık : depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk veya madde kötüye kullanımı öykünüz varsa veya depresyon ile başı dertte olan bir yakın akrabanız varsa, travmatik bir olaydan sonra travma sonrası stres bozukluğu geliştirirsiniz.

Yaşam olayları : Ailenin ölümü, boşanma veya işinizi kaybetme gibi stresli yaşam olayları travma yaşam biçiminizi etkileyebilir ve travma sonrası stres bozukluğu geliştirme riskinizi artırabilir.

Travma sonrası stres bozukluğu ne kadar yaygındır

yetişkinlerin yaklaşık% 8’i (kadınların yaklaşık% 10’u ve tüm erkeklerin% 4’ü dahil) hayatlarının bir döneminde travma sonrası stres bozukluğu yaşar. Bozukluk, bekar, boşanmış veya dul olan yetişkinler, yoksulluk içinde yaşayan insanlar ve toplumsal olarak geri çekilen genç erişkinler arasında en yaygındır. Kadınlar, tecavüz veya cinsel taciz sonrası travma sonrası stres bozukluğu yaşama eğilimi gösterirken, erkeklerin savaş sonrasında hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Travmaya düzenli olarak maruz kalan insanlar travmatik stres bozukluğunu özellikle yüksek oranlarda yaşarlar. Örneğin  Sürekli etkileri olan doğal felaketler buna neden olabilir.

Travmatik stres bozukluğunu önlemek mümkün müdür?

Travma sonrası stres bozukluğuna neden olan travmatik olaylar öngörülebilir ya da önlenebilir olmayabilir ve herkese her an baş gösterebilir, bu nedenle çoğu bilim adamı ve zihinsel sağlık uygulayıcısı, önleme yerine erken müdahaleye odaklanır. Travmatik bir deneyim yaşandıktan sonra, travma sonrası stres bozukluğu geliştirme riski en yüksek kişileri hızla tespit etmek ve baş etme becerilerini arttıran ve sıkıntı veya korkuyu azaltacak hedeflenmiş programları uygulamak önemlidir. Örneğin, askerler meditasyon, yoga ve akupresür kullanarak savaşla ilgili stresle uğraşırlarken, doğal felâket mağdurları kendilerine olanlara ilişkin duygularını işlemek için kriz müdahale danışmanlığı kullanırlar.

Nasıl tedavi edilir?

Travma sonrası stres bozukluğu tedavisi genellikle hastayı ihtiyaç duydukları zamanda desteklemek ve çevrelerindeki dünyayla baş etme becerilerini geliştiTravmatik stres bozukluğurmek için ilaç ve terapiyi birleştirir.

Travma sonrası stres bozukluğu için etkili bir psikoterapi, bilişsel davranış terapisi (CBT) ‘dir. TCT, travma ile ilgili düşünceleri, duyguları, inançları ve davranışları anlama ve değiştirmeye odaklanır. Bunu yaparken, TCMB, hastaların uygunsuz düşüncelerini ve davranışlarını yeniden yapılandırmalarına yardımcı olur ve onlara gelecekteki stres yönetimi için daha etkili bir yol sağlar.

Diğer psikolojik tedaviler, travmayı güvenle yeniden deneyimlemek ve işlemek için hipnoz ve maruz kalma terapisi, genel stres hissini azaltmak için gevşeme teknikleri ve sosyal desteği artırmak için grup veya aile terapisi içerir.

TSSB’yi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) adı verilen bir antidepresan türüdür. SSRI, beyinde iletişim ve iş görmeyi geliştiren serotoninin tekrar emilimini engeller. SSRI’ler, anksiyete ve depresyon gibi belirtileri tedavi etmekte özellikle yardımcıdır.

 

 

ilgili haberler