Yaşam

Güzel rengine aldanıp bardak bardak tüketmeyin!

Paylaş:

Hibiskus, Latince’den gelen bir kelime olup anlam olarak “şifa veren” anlamına gelmektedir.Tüm dünyada yaygın olarak tüketilen hibiskus çayı genellikle “ekşi çay” olarak bilinen mucizevi bitki çayları arasındadır.

Hibiskus bitkisinin kurutulmuş kısımlarından yapılan hibiskus çayı koyu kırmızı renkte faydalı bir içecek olarak tüketilir. Kızılcık gibi tatlı ve mayhoş aromalara sahiptir. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilen hibiskus çayı faydaları saymakla bitmez. Birçok insan hibiskus bitkisinin güzel çiçeklerine aşinadır. Gül hatmi, hatmi, amber çiçeği gibi farklı isimlerle de bilinen hibiskus, kökeni Afrika olduğu düşünülen ve özellikle de Tayland ve Çin’de yoğun olarak yetiştirilen ebegümecigiller familyasına ait bir bitki çeşididir.

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu faydalı bitkinin çeşitli kısımlarını gıda ve ilaç olarak kullanır. Ülkemizin pek çok bölgesinde yetişen bu bitkinin pek çok alanda yararlı etkiler sunduğu bilinmektedir. Tayland ve Çin gibi ülkelerde salatalara, turşulara ve yemeklere baharat olarak da kullanılan bitkinin en yaygın kullanım alanı çay formudur.

Büyüdükleri yere ve iklime göre değişen yüzlerce hibiskus türü vardır, ancak hibiscus en çok çayı yapmak için kullanılır. Koyu kırmızı renkli bir çay olan hibiskus çayı kızılcık benzeri ekşimsi tatlı bir aromaya sahiptir. Sıcak olarak tüketilebileceği gibi buzlu olarak da içilebilir.

İlk olarak Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan hibiskus, günümüzde birçok iklimde yetiştirilir. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu faydalı bitkinin çeşitli kısımlarını gıda ve ilaç olarak kullanır. Ülkemizin pek çok bölgesinde yetişen bu bitkinin pek çok alanda yararlı etkiler sunduğu bilinmektedir. “Hibiskus çayı nedir?”, “Hibiskus çayı ne işe yarar?”, “Hibiskus çayı nasıl demlenir?”, “Hibiskus çayı nasıl kullanılır?” gibi soruların cevabına gelin hep birlikte bakalım.

Hibiskus Nedir? Hibiskus Çayı Nasıl Kullanılır?

Tarihsel olarak, hibiskus bitkisine ilk olarak Afrika ülkelerinde rastlanır. Bu bölgelerde vücut sıcaklığını azaltmak konusunda, kalp hastalığını tedavisinde, boğaz ağrısının yatıştırılmasında etkilerinden yararlanılmıştır. Orta Doğu ülkelerinde de yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkların tedavisinde hibiskus bitkisinden faydalanılmıştır.

Ülkemizde ise kış çayı olarak tüketilen ve pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan hibiskus çayı, pek çok evde rastlanabilen lezzetli ve şifalı bir içecektir. Özel yetişme şartları aramayan bu bitki dünyanın her yerinde yetiştirilebilir. Kafein içermemesi sebebiyle güvenle tercih edilir.

Hibiskus çayı kış aylarında sıcak olarak tüketilebilir. Sağlık için faydalarını artırmak amacıyla demleme sırasında hibiskusa ilave olarak kabuk tarçın, zencefil, zerdeçal ve adaçayı gibi diğer bitki çayları ilave edilebilir. Kendine has koyu kırmızı bir renge sahip olan hibiskus çayı içecekleri renklendirmek için de kullanılabilir.Yüksek su tutma kapasitesine sahip olan hibiskus,çöl iklimini seven bir bitkidir. Diğer önemli özelliklerinden biri de topraktaki metalleri toplama özelliğidir. Tohumla üretimi yapılan hibiskusun ağır metal içeren toprakta üretilen kısımlarının toplanmaması gerekmektedir.

Hibiskus çayının bilinen tüm faydalarına ek olarak C vitamini deposu olması ve kafeinsiz olması bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.

Yaz aylarında komposto ve diğer meyve ile bitki çaylarının içine buz haline getirilerek aroma vermesi amacıyla tüketilebilir. Hibiskus çayının bilinen bir yan etkisi yoktur ancak diğer bitki çaylarında olduğu gibi aşırı tüketiminde alerjik bünyelerde halüsinasyon görme, baş dönmesi, baş ağrısı ve cilt kaşıntıları gibi yan etkilere rastlanabilir. Günde bir fincanın üzerinde tüketilmemesi önerilen hibiskus çayı, şeker, kalp, böbrek ve diğer kronik hastalıklara sahip olanlar tarafından doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Ayrıca vücut östrojen seviyeleri üzerinde de etkili olduğu düşünülen hibiskus çayının hamile ve emziren kadınlar tarafından tüketilmesi pek önerilmez. Tüketmeden önce mutlaka doktora danışılması gerekir.

Hibiskus çayının faydaları

Hibiskus çayının en etkileyici ve iyi bilinen faydalarından biri, kan basıncını düşürebilmeye yardımcı olmasıdır. Zamanla, yüksek tansiyon kalbe fazladan yük bindirebilir ve kalbin zayıflamasına neden olabilir. Hibiskus çayı bu etkilerin en aza indirilmesine yardımcı olur.

Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, bazı çalışmalar hibiskus çayının kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan kandaki yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini araştırır.

Vücutta bulunan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Bu sayede yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olduğu söylenebilir.

İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunan hibiskus çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle kış çayı olarak çok fazla tüketilir.

Bağırsak hareketlerinin arttırılmasına destek olarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını katkı sağlar.Hibiskus hazımsızlığa iyi gelir ve kabızlık için etkili yollardan biridir.

Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatma etkileri gösterir. Böylece kan şekerinin dengelenmesine büyük katlı sağlar. Bu sayede hibiskus çayı kilo vermeye yardımcı olur.

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda iyileşmeye yardımcı olur.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücut direncini arttırıcı etkilere sahiptir. Bu sayede vücudu hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur.

Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Gaz sancısı, hazımsızlık gibi sorunları azaltıcı etkilere sahiptir.

Kadınlarda sık yaşanan regl sancısı, hormonal bozukluklar, ağrı ve kramp gibi durumlar yatıştırabilir.

Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudun içten temizlenmesine katkı sağlayarak cildin güzelleşmesine destek olur.

Yağ yakımını kolaylaştıran bu çay tatlı yeme isteğini azaltır ve dolayısıyla kilo vermede yardımcıdır.

Duygu durumlarına etki ederek sakinlik sağlar.

Kalorisi düşüktür.

Akciğeri temizler ve hücreleri uyarıp kanserli hücrelerin gelişimini önler.

Antioksidan özellikte olup,şişkinliğe karşı iyi gelir.

Hibiskus Çayı Nasıl Demlenir?

Kendine özgü bir aroma ve keskin kokuya sahip olan hibiskus, tek başına ya da yeşil çay, tarçın, limon, ıhlamur ve adaçayı gibi diğer bitkisel çaylarla birlikte tüketilebilir. Peki sağlığa faydaları ile tanınan hibiskus nasıl demlenir?

Hibiskus çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Diğer birçok bitkide olduğu gibi demleme yöntemi ile hazırlanır. Bir su bardağı sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş hibiskus eklenerek 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzerek tüketilebilir. Mayhoş bir tada sahip olan hibiskus bitkisi; bal, esmer şeker ya da tarçın ile tatlandırarak kullanılabilir. Aynı zamanda demlenirken kuşburnu, kızılcık, elma gibi farklı meyveler kullanarak tatlandırabileceğiniz gibi ıhlamur, adaçayı gibi bitkilerle faydalarını arttırabilirsiniz.

Demlediğiniz hibiskus çayını ağız tadınıza ve isteğinize göre tarçın,zencefil,limon,bal ile tatlandırabilirsiniz.

Hibikus çayı kimlere önerilmez

Aşırı tüketilen hibiskus çayı kan basıncını düşürebilir. Tansiyonu düşük kişiler için önerilmez.

Kronik hastalığa sahip olup ilaç kullananlar, Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar, kolesterolü olanlar ve alerjik reaksiyonu bulunanlar uzman görüşüne başvurmadan tüketmemelidir.

Hibiskus çayı, birkaç özel durum dışında güvenli ve sağlıklı bulunan bir bitki çayı olup,bazı araştırmalarda hamile kadınlarda tüketilen hibiskus çayı düşük vakalarına sebep olduğu görülmüştür.

Ayrıca emzirme döneminde olan kadınlarında hibiskus çayı tüketmeleri tavsiye edilen bir durum değildir.

Düzenli ilaç kullanımları da dahil düşük tansiyon,guatr ve tiroit şikayetlerinde tüketilmemelidir.

Tavsiye edilen günlük miktar 2 bardağı geçmemelidir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu