Hacıbektaş’ta birlik ve beraberlik mesajları

Hacı Bektaş Veli’yi Anma etkinliklerinde kardeşlik, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Kılıçdaroğlu ve Bakan Nabi Avcı vatandaşları birlikte selamladı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gönderdiği mesajda, Hacı Bektaş gibi gönül erlerinin manevi mirasının devam ettiğini belirterek, “İnanıyorum ki son günlerde yakaladığımız bu milli mutabakat ve kardeşlik iklimi güçlenerek devam edecek” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Hacı Bektaş Veli’yi Anma etkinliklerinde yaptığı konuşmada, insana duyulan sevginin temelini adaletin oluşturduğunu belirterek, “Hacı Bektaş Veli, hatalardan arınmanın yolunun özeleştiriden geçtiğini bizlere öğretmiştir. Sorunları nefretle ve öfkeyle değil, sevgi ve adaletle çözmüştür” dedi.

30 BİN KİŞİ KATILDI

53’üncü ulusal, 27’nci Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Töreni’ne ilçede yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

İlçenin Çilehane Mevkii’nde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu Salonu’nda yapılan açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Vali İlhami Akbaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP milletvekilleri, eski Turizm Bakanı ve bu yılki ‘Hacıbaktaş Ödülü’ sahibi Alev Coşkun, Arnavutluk’tan gelen Alevi Dedesi Edmond Brahimaj, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, alevi dedeleri, alevi dernek, vakıf ve federasyon temsilcileri ve alevi vatandaşlar katıldı.

SADECE TÜRKİYE BAYRAĞI VARDI

Salonda Türkiye bayrağı dışında herhangi bir parti flaması açılmaması istendi. Uyarı üzerine salonda Türkiye bayrağı dışında hiçbir partinin flaması açılmadı.

NABİ AVCI VE KILIÇDAROĞLU BİRLİKTE SELAMLADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, salona birlikte girerek halkı birlikte selamladı.

KILIÇDAROĞLU: ERENLERİMİZ, BİZE ANADOLU’YU YURT YAPTILAR 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlar eşliğinde çıktığı kürsüde yaptığı konuşmada, ”Erenlerimiz, pirlerimiz, aşıklarımız bize Anadolu’yu yurt yaptılar. Onlar bu ülkeye bir tarla gibi bakıp sevginin, hoşgörünün, dostluğun tohumlarını ektiler” dedi.

İnsana duyulan sevginin temelini adaletin oluşturduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her şeye hakkıyla davranmak gerekir. Adalet beşeri ilişkinin temelidir. Hacı Bektaş Veli’nin, bu prensipleri, öğretileri bize rehber olmalıdır. Kadın ve erkek arasında da eşitlik ve adalet gerekir. Hacı Bektaş Veli, hatalardan ve kötülüklerden arınmanın yolunun, özeleştiriden geçtiğini bizlere öğretmiştir.

Hacı Bektaş Veli, sorunları nefretle ve öfkeyle değil, sevgi ve adaletle çözmüştür. Nefret ve öfkeyi düşünmemiştir bile. Hacı Bektaş Veli’nin 13’üncü yüzyılda ortaya koyduğu bu prensipler, günümüzde de yolumuzu aydınlatmaktadır. Bu prensipler üzerinde yürüdüğümüz takdirde, geleceğimiz de aydınlık olacaktır. Sevginin, kardeşliğin, dostluğun öğreticisi Hacı Bektaş Veli’dir.” 

BAKAN AVCI: HÜNKAR HACI BEŞTAŞ VELİ 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’yu Türkleştirenlerden ve Müslümanlaştıranlardan olduğunu belirterek, ”Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin öğretileri, Anadolu’da başlayıp, Rumeli’yi de sarmıştır”dedi.

Hacı Bektaş Veli’nin ‘İncinsen de incitme’ öğretisine bugünlerde daha da çok ihtiyaç duyduklarını kaydeden Bakan Avcı, “Bir olarak, iri ve diri olarak bir ay önce hep birlikte bayrağımıza sahip çıktık. Bundan sonra da özellikle eğitim ve kültür hayatımızda genç kuşaklara olabildiğince sade olarak çaba göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN AVCI’YA: HEPİMİZE SÖYLÜYORLAR

Avcı, salonda atılan sloganlara değinerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Salona girerken, sizlerin ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ sloganlarınızı duyunca, sayın Kılıçdaroğlu’na ‘Size söylüyorlar’ dedim. Yerimize oturduğumuzda ise ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganlarını duyunca da ‘Bakın bu sefer bana söylüyorlar’ dedim. Sayın Kılıçdaroğlu da, ‘Alınganlık yapmayın. Hepimize söylüyorlar’ karşılığını verdi.” 

Bakan Nabi Avcı’nın bu sözlerini salondakiler alkışladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir mesaj göndererek, “Milli mutabakat ve kardeşlik iklimimiz devam edecek” dedi.

Saygı duruşunun ardından okunan Erdoğan’ın mesajında, bu toprakların Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Mevlana gibi görül erlerinin ilmiyle irfanıyla, hikmetiyle mayalandığı yan yana kardeşlik ikliminin hüküm sürdüğü bir coğrafya olduğu vurgulandı.

Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Hacı Bektaş Veli de Anadolu coğrafyasında sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik ikliminin yeşermesinde birlik ve beraberliğin tesisinde çok önemli katkılar sunmuştur. Bu gönül erlerimizin bizlere bıraktığı manevi miras, günümüzde de bizlere ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

Bunun en güzel örneği 15 Temmuz darbe girişimiyle mücadele esnasında milletimiz iradesine, istiklal ve istikbaline sahip çıkmak için canını hiçe sayıp tankların önüne dikilmiştir. 15 Temmuz’dan bu yana aziz milletimiz, milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek şekilde, aynen Hacı Bektaş Veli’nin belirttiği gibi bir olmayı, iri olmayı, diri olmayı kendine şiar edinmiştir.

İnanıyorum ki son günlerde yakaladığımız bu milli mutabakat ve kardeşlik iklimi güçlenerek devam edecek, ülkemiz ve milletimiz dünyada hakkı olan müstesna yeri alacaktır. Bu uğurda bize düşen Hacı Bektaş Veli gibi gönül mimarlarımızın bizlere bıraktığı hazineden en iyi şekilde istifade etmek, bu eşsiz değerleri gelecek nesillere taşıyarak, tüm insanlığın hizmetine sunmaktır.” 

BAŞBAKAN YILDIRIM: ALEVİ KARDEŞLERİMİZE SELAMLARI GÖNDERİYORUM

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli anma toplantıları var. Buradan Alevi kardeşlerimize selamları gönderiyorum. Alevi, Sünni bir kardeşiz” demişti.

“Kavga edecek hiçbir şeyimiz yok, paylaşacak çok şeyimiz var” diyen Başbakan Yıldırım, “Bizi mezhep farklılıklarıyla, ideolojik farklılıklarla, bölgesel farklılıklar birbirimize düşürmeye çalışanlar asla ve asla başarılı olamayacak. Nevşehir’de bugün o etkinliklerde Kültür ve Turizm Bakanımız hükümeti temsilen katılacak ve gereken mesajları paylaşacaklar. Sivas’ta, Başbağlar’da bizi birbirimizi düşemeye çalışanlar oldu. Ama bunu asla başaramayacaklar” dedi.

ilgili haberler