‘Hain’tartışmasına Mehmet Metiner’de katıldı:”Sınır bellidir… Çerçeve açıktır”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü “Hainlikle”suçlamasının ardından başlayan tartışma devam ediyor.

Hükümete yakın Star gazetesi yazarı eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, “Herkes için özgürlük” başlıklı yazısında konuya değindi.

Yazısında “Sıra başkalarının özgürlüğüne geldiğinde sudan bahanelerle özgürlük katline girişenlerden olmamak lazım” diyen Mehmet Metiner şöyle devam etti:

“Pek tabii özgürlük sınırsız değildir. Her şeyin bir sınırı vardır.

Lakin bu sınırı egemen olanlar kendi düşünsel ve ideolojik zaviyelerine göre çizerlerse, yani kendileri başkaları için bir çerçeve ortaya koyarlarsa orada sahici özgürlükten eser kalmaz.

Sınır bellidir… Çerçeve açıktır… Hakaret ve küfür zaten özgürlük kapsamına girmez.

Hiç kimsenin bir diğerine hakaret etme veya küfretme hakkı yoktur. Bu bir ifade biçimi olsa bile ifade özgürlüğü değildir. Ve sonuçta yargıyı ilgilendiren bir suç türüdür…

Ama eleştirinin her türü özgürlük kapsamındadır. Şoke edici niteliktekiler de… Bizatihi düşüncenin ifade edilmesi özgürlük kapsamındadır.

Neye inanacağımıza biz karar veririz. Neyi yaşayacağımıza da… İnandıklarımızı ifade etme hakkına sahibiz. Bunlar tartışılamaz/ilişilemez özgürlüklerdir.

Herkesin inandığı gibi yaşama ve inandıklarını korkmadan ifade etme özgürlüğü vardır.

‘İhanet’ bahsinin çerçevesi hukukidir.

‘İhanet’ ve ‘özgürlük’ denklemi hukuki bir çerçeveye somut olarak oturtulmazsa her önüne gelen bir diğerinin üstüne çullanır.

Geçmişte bunu çok yaşadık. Hiçbir düşünceden korkmamak lazım. Düşüncesine güvenenler düşünceden korkmazlar. Serbest fikir pazarında tüm fikirler sergilensin.

Kim neyi almak istiyorsa onu alsın.

Şiddet/terör içermeyen veya şiddete/teröre çağrı içermeyen her fikir özgürce dile gelsin ki kimin nerede durduğu belli olsun. Kimi sevip sevmeme özgürlüğümüze kimse ilişmesin.”

 Metiner, yazısının devamında şunları kaydetti:

“Herkesin kendisi gibi kalarak kendini özgürce geliştirebileceği demokratik bir cumhuriyetin inşasına omuz verelim.

Hür ve eşit vatandaşları olan demokratik bir cumhuriyetin…

Geçmişte özgürlüklerinden yoksun bırakılmış bizlerin eliyle böyle bir sistemin inşası emin olunuz ki tarihe altın harflerle geçecek en büyük devrimdir. 

Kim ki bize başka telkinlerde bulunuyorsa ve bizi başka bir mecraya çekmek istiyorsa bilesiniz ki onlar bizi geçmişin egemenlerine benzeterek tüketmek isteyenlerdir. “

Jurnalci.com