GüncelGündem

Halil Falyalı cinayeti davası başladı; sanıklar suçlamaları kabul etmedi

Paylaş:

KKTC’de silahlı taarruz sonucu Halil Falyalı ve sürücüsü Murat Demirtaş’ın öldürülmesine ait ortalarında Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin olduğu 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesindeki birinci duruşmaya tutuklu sanıklar Mustafa Söylemez, Mehmet Faysal Söylemez ve Abdurrahim Çelik, Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Seçkin Yıldız ve Cengiz Şener de salonda hazır bulundu.

Tutuksuz sanık Metin Süs ise duruşmaya katılmadı. Halil Falyalı’nın eşi Özge Falyalı’yı ise avukatı temsil etti.

“HAYATIMDA KIBRIS’A GİTMEDİM”

İlk savunmayı Mehmet Faysal Söylemez yaptı. Söylemez, “Hayatımda Kıbrıs’a gitmedim. Sanıklardan yalnızca Mustafa’yı kardeşim olması münasebetiyle tanırım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Mağdur edildim. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim” dedi.

“KİMSEYİ ÖLDÜRMEDİM”

Sanık Mustafa Söylemez ise evrakta örgüt kurmak ve yönetmek ile adam öldürmekle suçlandığını belirterek, “Örgüt kurma ve yönetme cürmünü işlemedim. Hiç tanımadığım beşerlerle nasıl örgüt kurabilirim. Sanıklardan Mehmet Faysal ağabeyim, Metin Süs arkadaşımdır. Öbür üç kişiyi tanımıyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıyeten ben hiç kimseyi öldürmedim. Öldürülmesine azmettirmedim, yardımcı olmadım. Kıbrıs polisi ağır baskı altında kalmış zannediyorum. Çabucak yıktılar bana hatası. Muhtemelen uçaktaki bireylerin GBT’sine bakıp beni suçladılar” dedi.

“SUÇUN BANA YIKILMASININ NEDENİ SABIKA KAYDI”

Özge Falyalı’nın avukatının sorusu üzerine Kıbrıs’ta araç kiraladığını belirten Mustafa Söylemez, “Aracı ben kiraladım. Su şişesinde parmak izimin olması olağan. Olayı öğrendiğimde Girne’den çıkıp Lefkoşa’ya geçiş yaptım. Üç başka yerde geniş denetimden geçtik. Kabahat kanıtı olsa polis göremez miydi? Kabahatin bana yıkılmasının nedeni sabıka kaydı ve GBT. Kıbrıs polisi de 2 yıldır bizdeki GBT’yi görebiliyor GBT’yi görüp kabahati bana yıktılar” diye konuştu.

Falyalının avukatının ne sıklıkta Kıbrısa gittiğini sorması üzerine Mustafa Söylemez, Yakındoğu Üniversitesinde hukuk okuduğunu, kaydının silindiğini, kaydı yenilemek için gittiğini söyledi.

“SUÇLAMANIN KAYNAĞI KIBRIS POLİSDİR”

Sanık Nadir Yıldız da Kıbrısa tatil hedefli yalnız gittiğini ileri sürerek poliste ruhsal ve fizikî şiddete uğradığını öne sürdü.

Yıldız, “Suçlamanın kaynağı Kıbrıs polisidir. Kabul etmiyorum. Devletime ve kurumlara inanıyorum. Devletim ve kurumlarınca yeni soruşturma yapılmasını talep ederim. Suçsuzum” dedi. Öbür sanıklar da hatasız olduklarını belirttiler. Savunmaların akabinde avukatlar tahliye talebinde bulunuyor.

OLAYIN GEÇMİŞİ

8 Şubat 2022 günü saat 18.45 sıralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne kentinin Çatalköy mevkiinde bulunan 20 Temmuz Caddesi üzerinde, Halil Falyalı ve sürücüsü Murat Demirtaş uzun namlulu ateşli silahlarla taarruza uğramıştı. Murat Demirtaş olay yerinde, Halil Falyalı ise kaldırıldığı Yakın Doğu Üniversite Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Cinayet sonrasında soruşturmanın Türkiye ayağında  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü grupları tarafından 9 ve 17 Şubat tarihleri ortasında gerçekleştirilen üç farklı operasyonda, cinayetle direkt ya da dolaylı temaslı oldukları ileri sürülen 8 kişi gözaltına alınmıştı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Mustafa Söylemez, Faysal Söylemez, Abdurrahim Çelik, Nadir Yıldız ve Cengiz Şener tutuklanırken; Metin Süs ve iki kuşkulu isimli denetimle hür bırakılmıştı.

CEZA İSTEMLERİ

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, Mehmet Faysal Söylemez ve Mustafa Söylemez kardeşlerin “Tasarlayarak öldürme” ve “Suç işlemek emeliyle örgüt kurma ve yönetme” hatalarından iki kere ağırlaştırılmış müebbet mahpusu ve 12’şer yıla kadar mahpusları istendi.

Diğer 4 şüphelinin ise “Tasarlayarak öldürmeye yardım” ve “Suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olma” kabahatlerinden ise 32 yıl 6 aydan 46 yıla kadar mahpusları talep ediliyor.

İddianamede, Halil Falyalı’nın öldürülmesinin Eylül’de planlandığı fakat Falyalı cezaevinde olduğu için 6 ay sonra gerçekleştirildiği belirtiliyor. İddianamede, Son derece planlı ve profesyonel bir halde işlendiği de kaydediliyor. (DHA)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu