Halk Arenası ve Fox TV ,haber yerine artık belgesel yayınlayacak!

Fox Ana Haber’e 3, Halk TV’de yayınlanan Halk Arenası programına 5 kez yayın durdurma cezası veren Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), durdurulacak yayınların yerine belgesel yayınlanmasını kararlaştırdı. RTÜK, yayınlanacak belgesellerin kasetlerini kanallara gönderirken FOX TV karara itiraz edildiği ve normal yayın akışına devam edileceğini açıkladı.

RTÜK, ‘Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, toplumda nefret duyguları oluşturmak’ gerekçeleriyle Fox Ana Haber’e 3 gün, Halk Arenası programına da 5 kez yayımlanmama cezası vermişti. RTÜK, ceza kestiği programların yayın saatlerinde yayınlanacak programları belirledi. Halk TV ve Fox TV’de verilen ceza ile iki kanalda belgesel programlar yayınlanacak.

1 Şubat -8-15 Şubat tarihlerinde Yılmaz Özdil’in katıldığı Halk Arenası programı nedeniyle verilen 3 program durdurma ve 22 Şubat-22 Mart arasında ise Müjdat Gezen ile Metin Akpınar’ın katıldığı program nedeniyle verilen 5 program durdurma uygulanacak. 4-5-6 Şubat tarihlerinde de Fatih Portakal ana habere verilen yayın durdurma nedeniyle yayın yapamayacak.

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan RTÜK üyesi İlhan Taşcı şunları söyledi:

“Türkiye’nin en çok izlenen programlarından biri olan Halk Arenası ile Fox ana haber bültenleri yerine belgesel yayınlanacak. Hangi saatlerde hangi belgesellerin yayınlanacağı da yayıncılara iletildi.”

FOX TV’den açıklama

FOX TV’den yapılan açıklamada, RTÜK’ün program durdurma kararına itiraz edildiği ve 3 program yayın durdurma kararının askıya alındığı ve normal yayın akışına devam edileceği duyuruldu.

Eski CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, RTÜK’ün Halk TV ile FOX TV’ye verdiği yayın durdurma ve para cezalarını “koyu bir sansür” olarak nitelerken AKP ve MHP’li üyelerinin, kurumu iktidarın kılıcı haline dönüştürdüğünü söyledi.

Yarkadaş, 2019 yılının ocak ayında medyada yaşanan hak ihlallerini ise şöyle özetledi:

2 TV’ye yayın durdurma ve para cezası verildi.

2 gazeteci tutuklandı, 2 gazeteci gözaltına alındı, 60 gazeteci hakim karşısına çıktı.

2 gazeteci ifade verdi, 5 gazeteci 22 yıl hapis cezası aldı, 3 gazeteciye dava açıldı.

2 gazeteci darp 1 gazeteci tehdit edildi. 3 gazeteciye 22 bin 660 lira para cezası verildi; 1 kitap cezaevine alınmadı.

1 yönetmene dava açıldı, 1 haber hakkında soruşturma başlatıldı; 1 belgesel erişime engellendi.

Jurnalci.com