GüncelGündem

Halkın soramadıklarını korkmadan soracağız

Paylaş:

Başarılı haberciliğinin yanı sıra Atatürk prensip ve inkılaplarının yılmaz savunucusu olan, bayan hakları konusunda çaba eden yavuz bir haberci Ece Üner… Hepimiz onu lafı eğip bükmeden yorumladığı haberlerle tam da toplumun sesi olarak tanıyoruz. Yıllardır sunduğu haberlere yaptığı yavuz yorumlarla ‘Sözün Gücü’nü herkese gösteren Üner, artık SÖZCÜ TV’de haftanın iki günü memleketin
gerçeklerine ışık tutacak…


Ece Üner arkadaşımız Hande Zeyrek’in sorularını yanıtladı.

Öncelikle SÖZCÜ Ailemize beğenilen geldiniz. Sözcü Tv izleyicileriyle hangi hislerle buluşacaksınız?

Tarafsız fakat bertaraf olmayan bir kanal burası. Fotoğrafın tamamını insanlara gösterebilme gücü olması çok değerli. Zira bugün neredeyse her kanalın bir kadro siyasi angajmanları var. Bu da bir mühlet sonra siyasi bagaja dönüşüyor ve o bagajlar gazetecinin sırtında yük oluyor. İkincisi vicdan değimiz şey ve kendimi tanımlarken en çok kullandığım söz “azapta gerek” vicdan azap çekiyorsa vicdandır. Rahatlatan bir vicdan olmaz. Bizim işimizi yapan insanların toplumun vicdanı olması gerektiğine inanıyorum. Onların da otoriteyi azapta bırakması, sorgulaması, rahat vermemesi, sırtını otoriteye dayayıp vatandaşa sırtını dönmemesi gerekir. Bugün Türkiye’nin en çok muhtaçlığı olan şey sırtını otoriteye değil halka dayamış ‘azapta gerek bir vicdan’. Zira halkın halk için halk tarafından yönetilmesi yalnızca demokrasiyle ilgili bir şey değil. Haberle de ilgili. İnsanların hakikati bilmeye muhtaçlığı var. Fotoğrafın tamamını gösterelim onlar da kendi kararlarını versinler.

‘ECE’CE YORUMLAR OLACAK

Sizin için ‘Haber merkezlerinin gözünü budaktan sakınmayan, sözlere dokunan kadını’ diyorlar. Yeni programda izleyiciyi ne bekliyor?

Bu program sıkıntıları farklı bakış açılarıyla, hususun uzmanı muharrir ve akademisyenlerin dahil edileceği bir program. Ancak asıl problem Ece birebir Ece. Alışılmış ki Ece’ce yorumlar da olacak. İzleyicinin çok alışık olduğu çıkışlarım olacak lakin doğalında. Kelamın Gücü ismi de cuk oturdu.
Jacques Ellul Kelamın Düşüşü kitabında “Günümüzde insanlığı kurtarmak isteyen herkes evvel kelamı kurtaracak” diye bir kelam var. Nitekim kelam bir büyüdür.Söz çok güçlü motive eden bir şey insanları. Graham Fuller’in bir kelamı var “Türkiye’yi Atatürk’ten koparmadan parçalayamazsınız” diyor. Türkiye Atatürk’ten biraz koparılmaya çalışılıyor üzere görüyorum. O bahiste da hassasiyetlerimiz olacak. Burası bizim vatanımız. Diğer gidecek yerimiz yok. Parçalanmaması için Atatürk’ten kopmaması lazım. Benim tavırlarımdan biri de bu olacak.

Sözün Gücü nasıl bir formatta olacak? Uğur Dündar ve Ahmet Yavuz’un yorumcu olacağını biliyoruz.

Uğur Dündar ve Ahmet Yavuz çok değerli iki isim ve talihim. Yorumcu olarak bedelli isimler. Formatımız iştirakli, sıcak başlıkların olduğu, gündemin öznesinin de dahil edildiği bir format. İnteraktif bir program. Seyirci de yorumlarıyla katılacak.

SUNİ GÜNDEM DAYATAMAZ

Yorumlarınızla halkın sesi olacaksınız öyleyse…

Aynen. Ben onların çıkaramadığı ses olmaya talibim. Başından beri bunu söylüyorum. Soramadıklarını soracağız. Yarının önderleri soru soran beşerler olacak. Bu programda sorulamayan bütün sorular sorulacak. Orada bir koltuk işgal ediyorsun ve beşerler sana en özel vakitlerini ayırıyor. Seni meskenine konuk ediyor. Sen hangi yüzle onun sofrasına oturabilirsin? Yalnızca doğruları söyleyerek ve çıkaramadığı ses olarak. Bana hiç kimse bu yaşımdan sonra yapay gündem dayatamaz. Diğerlerinin benim konuşmamı istediği gündem değil, vatandaşın gündemi konuşulacak. Gün içinde yaşadığı sıkışmışlık ne ise. İktisat de olacak programda.

Türkiye’nin en büyük meselelerinden biri iktisat. Çocukların da gündeminde dilinde… Umudu elden bırakmamak için ne yapmalı?

7 yaşındaki kızım mesken iktisadı biliyor. 9 yaşındaki çocuk da biliyor. Bilmek zorunda zira neyi nereden ucuza almak zorunda olduğunu ailesinden görüyor, duyuyor. Bu çocukları biz bu türlü bir şeye mahkum ettik. Sorumluluk ve ümitsizlik birebir cümlede olamaz üzere geliyor. Şayet sorumluluk sahibiysek tv karşısında uyuklamıyorsak bugünün kahramanı biziz. Atatürk diyoruz ya biz toplum olarak maalesef bir gecede Atatürk gelecek hepimizi kurtaracak diye bekliyoruz. Atatürk ne demiş: Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Atatürkçülük ne yapılması gerektiğini dayatan bir ideoloji değil. Atatürkçülük bilim ve akla dayanarak nasıl karar verilmesi gerektiğini söyleyen bir niyet sistemi. Bunu bize miras bırakmış. Bugünün kahramanı, Atatürk gelmeyeceğine nazaran sizsiniz, benim, öbür beşerler ancak ne; sorumluluk alan insan. Uyuyan insan değil. Sorumluluk almak zorundayım zira bir evladım var. Birebir cümlede ümitsizlik ve sorumluluğu söylem edemem. Sen insanların çıkaramadığı sesi çıkardığında anlıyorsun ki iddiasından çok daha fazla insanın ‘SÖZCÜ’lüğünü yapıyorsun. İddianızdan çok daha kalabalığız. Umut orada zati.

HASSAS TERAZİSİ VAR

Mesleğe diplomasi muhabirliğiyle başladınız, medyanın dünü bugünü ortasında nasıl farklar var?

Patronun alacağı ihaleler, yapacağı yollar, açacağı şirketler her ne kadar bir beklenti içinde olsun ya da olmasın siyasi otoriteden; sizin televizyonculuğunuzun ve gazeteciliğinizin mukadderatını etkiliyor. SÖZCÜ bağımsız olduğu için rahat konuşabiliyorum. Gazete ve tv işverenleri ne vakit yalnızca gazete ve tv işvereni olmaktan çıktılar, diğer şirketlerin de işvereni olmak istediler işte o vakit biz sarı öküzü kaybettik. Şayet güç odaklarıyla mesai yapmak zorunda kalıyorsanız medya işvereni olarak çalışanlarınıza özgür basını vaat edemezsiniz. Bu vakitle daha da arttığı için işverenler birer iş adamına dönüştüğü ya da iş adamları medya işverenlerine dönüştüğü için medya çalışanlarının bahtını feci halde etkiledi. İzleyici ise çok akıllı. Kuyumcu terazisi üzere hassas bir terazisi var, fark ediyor burada bir yanlışlık var diye. “Resmin bütününü göstermiyorsun” diyor. Basına inancı de orada kaybediyorlar.

TARİKATLA PROTOKOL OLMAZ

Yıllar evvel ‘Türkiye, büyüdükçe budanır, kurudukça sulanır! Ne tam olarak gelişmesine müsaade verirler ne kuruyup gitmesine’ demiştiniz. Neden değiştiremiyoruz bu durumu?

Evet zira jeopolitik olarak değerli bir yerdeyiz. Kendi yazgısı büsbütün kendisinin elinde bir ülke değil Türkiye. Eğitim bakanı çıkıp “tarikatlarla protokol yapıyoruz” diyor. Sen o protokolü daha yeterli eğitimcilerle yapmak zorundasın, asansörlerini tamir etmesi gereken yurtlarla yapmalısın. Öğrencilere burs için yapmalısın. Eğitim sistemi tarikat ve cemaatlerin eline düşemez. Hani anayasaya nazaran laiklik vardı. Hani din ve devlet işleri ayrılacaktı. Hani daha ilkokul düzeyinde çocuklar fikri hür vicdanı hür yetişecekti.
Atatürk’ün 1918’de verdiği röportaj var. “Kuvvetli olmak demek yalnızca silah omuzda kuvvetli olmak demek değildir” diyor. “İlmen, fennen, manen kuvvetli olacaksın” diyor. Biz bu türlü miyiz şu anda.

İnsanların düşünmekten korkar hale geldiği ülkede sizin doğrucu davutluğunuzu neye borçluyuz?

Bir mottom var. “Korkunun ECE’ye yararı yok.” Latife bir yana Vedat Türkali’nin bir kelamı var: “Düşündüğünü söylemekten korkarsa bir insan, düşünmekten de korkmaya başlar.” Beşerler düşünmeyi bıraktı. Korkutulduğu için vazgeçti. Niyetin üstesinden gelemeyenler düşünenin üstesinden gelmeye çalışıyor. Endişe her şeyden daha fazla ziyan veriyor bana. Kaygı bir küçük vefat. Aklın da katili. Her gün milim milim ölmektense aklımı öldürmektense çıkarım neyse söylerim, bedelini öderim. Korkmam ucunda mevt dahi olsa… Kırılma noktam kızımın doğumu oldu. Ben bu çocuğun yüzüne bakamam insanlara eksik bir şey söylersem diye düşündüm.

Ece Üner’in penceresinden Türkiye nasıl görünüyor?

GENÇLER HER ŞEYİN FARKINDA

Çok sıkıntı bir soru. Genç potansiyelimiz çok yüksek. Gümbür gümbür gelen gençlik var. Net görüyorum. Fikir uykudan uyandı. Günü geldiğinde o otoritenin sizi sarıp sarmaladığı zinciri atarsınız ve niyet uykudan uyanır. Yalnızca hakikatin peşinde bir gençlik olduğunu görüyorum üniversitelerde. Her şeyin farkındalar. Türkiye olağan ki güllük gülistanlık diyemeyiz. Demirel’in söylediği üzere en acısı şunu görüyorum enflasyon dediğiniz yalnızca ekonomik bir olay değildir. Ahlaki bir çöküş de getirir. Ona kazık atar, parasını çalar. Şu anda hiç alışık olmadığımız asayiş olaylarıyla karşı karşıyayız. Taksicinin öldürülmesi, düzgünlüğün cezalandırıldığı bir ahlaki çöküş, çürüme hali. Bu durumda her karanlığın bir aydınlığı vardır. Neden SÖZCÜ Televizyonu bu kadar izleniyor. Beşerler talep ediyor. Uçurumun kenarından her vakit dönmüş bir ülke Türkiye.

Atatürk demek, Türkiye demek

Ülkemiz Atatürk’ten koparılmak isteniyor dediniz. Bunu engellemek için yapılması gerekenler neler?

Atatürk’ten koparılma eforu zıt tepiyor. Bu sene 29 Ekim’de Anıtkabir’deydim. Geçen sene ekimde 3 milyon 500 bin ziyaretçi vardı bu sene 4 milyondu ekim ayına kadar. Benim gittiğim gün ziyaretçi rekoru kırılmıştı. Demek ki yalnızca anmak değil anlamaya başladı beşerler Atatürk’ü. Cumhuriyet en çok bir bayan projesidir. Bayana seçme seçilme hakkı, hukukta, boşanmada hepsinde eşitliyor. Türkiye’de tam da en çok bayanların Atatürk’ü anması ve anlaması gerekiyor. Atatürk niyet sisteminden ayrılmamamız gerekiyor. Zira bu kadar kuvvetli bir coğrafyada durabilmişsek büsbütün Atatürk’ün anayasa ile kurduğu sağlam sistemi sayesinde. O yüzden yıkılması isteniyor. İstikrar ve denetleme sistemini kurmuş anayasamızda unsur madde var. Atatürk bizim konutumuzun çatısı. Meskenin çatısını kaldırırsanız ne olur? Konutu kaybedersiniz, sıhhatinizi kaybedersiniz, hayatınızı kaybedersiniz… Çivisi çıkmış bir dünyada çiviyle duvara asılan en hoş fotoğraftır Atatürk… Bütün kaideler bir ortaya toplanıp tartılınca asrın en büyük adamı… Dünyanın gördüğü en büyük devlet adamı. En yüksek derecede siyasi ve askeri dehanın bir ortaya gelmesiyle evvel memleketi yok olmaktan kurtarmış, sonra da yine kurmayı başarmış… Devrimci muzaffer kumandan herkesi büyülemeye devam ediyor. Atatürk demek Türkiye demek. Gençliğe Hitabe bugün yaşananları anlatmıyor mu? Fikri liderliği hâlâ devam ediyor. Öldükten sonra da düşmanlarıyla savaşabiliyor. Farkındaysanız herkes sıkıntı vakitlerinde Atatürk’e sığınır. Atatürkçü olmayanlar dahi. Yattığı yerden hâlâ yobazlarla gericilerle savaşabiliyor ve hâlâ da o kazanıyor.

Ece Üner’le Kelamın Gücü programı, duayen gazeteci ve Sözcü Muharriri Uğur Dündar ile Sözcü Televizyonu Strateji ve Güvenlik Danışmanı Ahmet Yavuz’un yorumlarıyla her çarşamba ve cuma 20.15’te ekranda olacak.

ECE ÜNER HAKKINDA

Koç Lisesi, akabinde Koç Üniversitesi’nde sosyoloji ve tarih okudu. Brüksel’de Avrupa Birliği konusunda eğitim aldı. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca biliyor. Atletizmde İstanbul ve Türkiye birincilikleri var. Şiir yazıyor, çok okuyup araştırıyor. Mesleğe diplomasi muhabiri olarak başladı. Üst seviye devlet adamlarıyla özel röportajlar yaptı. Tartışma programları yönetti. Uzun yıllar ana haber sundu. Haber ortalarında yaptığı yorumlarla halkın sesi oldu. Çok sayıda habercilik mükafatı alan Üner’in, Güneş isminde 7 yaşında bir kızı var.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu