Hamas lideri Halid Meşal:”BM’nin kararı Filistin halkına iade-i itibardır”

İstanbul Haliç Kongre Merkezinde “Uluslarüstü İstanbul Konuşmaları” adıyla ve Filistin alt başlığıyla gerçekleştirilen konferans TVNET’ten canlı yayınlandı.

Özgür ve tüm toprakları işgalden arınmış bir Filistin için hayatı boyunca mücadele eden, 1996 yılından beridir de İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) siyasi lideri olan Filistinli siyasetçi Halid Meşal, Uluslarüstü İstanbul Konuşmaları’nda konuşmacı olarak ağırlandı.

Meşal’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Siz nasıl darbeyi yendiyseniz, biz de Filistin’de inşallah siyonizmi yeneceğiz. Bir işgalci var. Bizim kutsal topraklarımız işgal etti bu düşman. Halkı da oradan çıkardı. İşgalciler her gün bizim topraklarımıza yeni yerleşim yerleri açarak işgallerini adım adım yayıyorlar. Bu davanın özü, özeti önce bu işgalciyi buradan çıkarmak. Bu vatanı sahiplerine iade etmektir. Filistin toprakları mukaddestir. Filistin davası demek Mescid-i Aksa demektir.

Sizler Gazze’nin özgürlüğü için Mavi Marmara’da şehitler vermiş bir ülkenin çocuklarısınız. Gerek Mavi Marmara’daki şehitler, gerekse 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), İsrail’in işgali altındaki Filistin topraklarında yasadışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını öngören karar tasarısını kabul etmesine ilişkin Meşal, şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler, tarihinde ilk defa Filistin topraklarındaki işgalcilere karşı bir karar alıyor. Netanyahu bu karardan dolayı çıldırmış durumda. Bu karar dünyadaki işgalcilerle ilgili ilk defa bir mesaj göndermiştir. Alınan adil kararı onaylıyoruz. Bu karar, halkımıza iade-i itibar da sayılır.”yenisafak

ilgili haberler