Yaşam

Hangi soğan çeşidi hangi yemekte kullanılır?

Paylaş:

Yemeğe kattığı lezzetiyle mutfakların vazgeçilmez sebzelerinden olan soğanın farklı çeşitleri bulunmaktadır.Yahninin içerisine giriyor, ona boyut atlatıyor. Soğan, çorbaya giriyor Fransız mutfağının en sevilen lezzetlerinden birine dönüşüyor. Karamelize hali kendine hayran bırakıyor. Reçelinden tartına kadar birçok tarife hayat veriyor. Soğan, mutfaklarımızın tek kelimeyle olmazsa olmazlarından biri. Özellikle Türk mutfağı söz konusu olunca içerisine soğan girmeyen yemeğin boynu bükük kalıyor.

Tencere yemeklerinin olmazsa olmazı soğanın kırmızı, sarı ve beyaz olmak üzere 3 rengi bulunmaktadır. Soğanlarının çeşidine göre yemekte kullanım alanları da değişmektedir. Soğanlarının türlerine göre kullanmak soğanlardan daha çok verim almanızı sağlar. Genelde kadınlar yemek yaparken evde hangi renk soğan bulurlarsa direk alıp onu kullanılır. Lezzet açısından birbirinden farklı olan kırmızı, sarı ve beyaz soğanı yapacağınız yemeğe göre kullanmanız yemeğin lezzetini daha da arttıracaktır.

Öncelikle pazardan ya da marketten soğan alırken ağırlığı fazla olanları almanız gerekir. Çünkü hafif olan soğanlar olgunlaşmış yaşlı soğanlardır ve hemen bozulurlar. Aldığınız soğanların çok çabuk bozulmasını engellemek için mutlaka serin bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Peki hangi soğan çeşidi hangi yemekte kullanılmalı? Sarı, kırmızı ve beyaz soğan arasındaki farklar nelerdir? İşte soğan çeşitleri hakkında tüm merak edilenler haberimizde:

Birbirinden farklı onlarca soğan çeşidi var. Hepsi de hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde kullanılıyor. Peki ama hangi soğan çeşidi hangi yemeğe daha çok yakışıyor dersiniz? Hadi gelin cevaplarını hep birlikte öğrenelim.

Soğan çeşitleri

Birbirinden farklı onlarca soğan çeşidi var aslında. Ama en çok bilinenlerinin başında kırmızı, arpacık, kuru, beyaz ve yeşil soğan geliyor. Biz mutfaklarımızda en çok kullanılan bu çeşitlerinin en çok hangi tarife yakıştığını anlatalım.

Kırmızı soğan

Mor, kırmızı ya da pembeye çalan renk tonuyla soğan çeşitleri arasında çiğ tüketildiğinde lezzeti çıkan soğan türü o! Yemeklerin içerisine girdiğinde, piştikçe lezzetini kaybetmesiyle nedeniyle özellikle çiğ tüketilmesi öneriliyor. Soğan salatasına en çok yakışan soğan o. Karamelize soğan yapma niyetindeyseniz de kırmızı soğanlar şahane seçeneklerden.

Yemekler ya da salatalar haricinde, az balsamik sirkeyle birlikte fırınlandığında ya da ızgara edildiğinde daha çok lezzeti ortaya çıkıyor. Bunun dışında kırmızı soğanın içerisindeki şeker oranının yüksek olması nedeniyle reçeli de yapılabiliyor ve peynirlerle birlikte tüketildiğinde enfes bir hal alıyor.

Yeşil soğan

Yeşil soğan da çiğ tüketilmesi önerilen soğanlardan biri. Bizim onu en çok tükettiğimiz alan kısır tarifleri. Ama bunun dışında da yeşil soğan yemeklere özellikle lezzet katan bir soğan çeşidi. Özellikle yeşil kısımları sebze ya da et yemeklerinin son aşamasında eklenip o tarifin lezzetini ikiye katlıyor. Ancak yeşil soğanları da çok pişirmemek de fayda var. Piştiktçe lezzetini yitiriyor ve kıvam kayıpları yaşanabiliyor. Servis aşamalarında özellikle et yemeklerinin ya da pilavların üzerine biraz yeşil soğan ilave edin ve tadına bakın. Bu küçük yeşil soğan dokunuşuyla tariflerinizin nasıl güzelleştiğine inanamayacaksınız.

Arpacık soğan

Kırmızı, sarı ya da beyaz arpacık soğan olmak üzere farklı farklı arpacık soğan çeşitleri var. Shallot diye anılan arpacık soğanlar, bu kategorinin en çok sevilenlerinin başında geliyor. Közlenmiş, fırınlanmış hali dillere destan. Uzun uzun pişirmek istediğiniz et ya da sebze yemeklerinize enfes bir tat katıyor. Sosların içerisinde ya da yemekleri servis ederken kullanıldığında da şahane bir tat veriyor. Aklınızda bulunsun.

Beyaz soğan

Sotelemek mi istiyorsunuz sebzelerinizi, eliniz en güzel eşlikçisi beyaz soğana gitsin. Yemeklerinizin içerisinde kullanmak istediğiniz tatlı soslar mı yapmak istiyorsunuz, kıvamı yoğunlaştırmak için beyaz soğan desteğe gelmeye hazır. Tıpkı birazdan bahsedeceğimiz yakın dostu kuru soğan gibi hemen hemen tüm yemeklerin içerisinde kullanılıyor. Ancak tek başına tüketildiğinde diğer aile bireyleri gibi lezzetli olmayabiliyor.

Kuru soğan

Fırına girebilen tüm yemeklerde, tencere yemeklerinde kullanabileceğiniz, daha sert bir dokusu olan kuru soğan var sırada. Kuru soğan hem fiyat anlamında diğerlerine nazaran daha bir ucuz oluşuyla hem de çok da yoğun olmayan tadıyla mutfaklarımızda en çok kullanılan soğan türü. Tadı yemeğin önüne geçmiyor ve çok seviliyor.

Özellikle soğan halkası gibi kızartma tarifler için de çok uygun. Soğan çeşitlerini ve kullanım alanlarını anlatmak bizden, afiyetle tüketmesi de sizden.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu