GüncelGündem

Hastaya Karın İç Zarından Vajina Oluşturdular

Paylaş:

Doğuştan vajinası ve rahmi olmayan A.T.’ye, Sosyal Bilimler Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kapalı ameliyat yöntemiyle karın içi zarından alınan parça ile vajina oluşturuldu. Kadın Hastalıkları ve Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ulubay’ın gerçekleştirdiği operasyon sonucunda A.T. sağlığına kavuştu.

A.T., ilk kez 17 yaşında ailesinin teşvikiyle hastaneye gittiğini ve o zaman bacağından alınan doku ile vajina oluşturulduğunu; ancak bir süre sonra kapandığını söyledi. A.T. “O zaman çok üzülmüştüm. Ama şimdi tekrar yeni bir ameliyat oldum. Sonuçta hastalığın tedavisi var. Evet insan çok kötü hissediyor, üzülüyor. Ama tedavisi olan bir durum. Şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorum, mutluyum” dedi.

5 BİN KİŞİDE BİR GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Mustafa Ulubay, vajina gelişmemesi durumunun nadir görüldüğünü söyleyerek, “Neredeyse her 5 bin kişide bir görülen nadir bir durum. Vajinanın ve rahmin doğuştan gelişmemesiyle karakterize olan bir hastalık. Aslında nadir olmasına rağmen ben daha fazla olduğuna inanıyorum. Çünkü bu hastalığın toplumda paylaşılabilecek bir durum olmadığı için hastalar durumunu gizleyebiliyor.

Bu nedenle de bu hastalar tedavi imkanına sahip olamıyor ya da yanlış tedavilerle baş başa kalabiliyorlar. Biz bu hastalara kapalı ameliyatlarla, yani robotik cerrahiyle karın iç zarı kullanarak yeni bir vajinal oluşturma ameliyatı yapıyoruz. Bu sayede de hastalar sağlıklı bir cinsel ilişki yaşayabiliyorlar. Bu hastaların 18 yaşını geçtikten sonra sağlıklı bir cinsel ilişkide bulunabilmesi için ameliyatla tedavi edilmesi gerekiyor. Çaresiz olmadıklarını bilmeleri ve bunun cerrahi yöntemlerle tedavisinin mümkün olduğunu bilmeleri gerekir. Özellikle karın içerisinde laparoskopik karın iç zarıyla vajina yapıldığında sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girebileceklerini bilmeleri gerekiyor” diye konuştu.

Hastaların birbirinden farklı özellik göstererek; bazılarında vajinanın bazılarında da hem vajinanın hem de rahmin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Ulubay, “Hastada vajina gelişmemiş, rahim bölgesi geliştiyse biz bu bölgeyi yaptıktan sonra hasta gebe kalabilir. Eğer rahmi yoksa rahim naklinden sonra ancak hamile olabileceklerdir” diye konuştu. Prof. Dr. Ulubay, ameliyat sonrasında vücutta gözle görülür iz kalmadığını da belirtti.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu