Dünya

Havaalanında yarı çıplak soyularak arandı, sonra da iki ay gözaltında tutuldu

Paylaş:

21 yaşındaki Elizabeth Polanco De Los Santos, arkadaşıyla birlikte İstanbul’dan New York’a uçarken 14 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde aktarma yapması gerekiyordu.

Henüz öğrenci olan Elizabeth’in başına da ne geldiyse bu aktarma sırasında geldi. ABD’de yakın vakitte geçirdiği karın ameliyatından sonra güzelleşirken belinde tıbbi bir korse bulunuyordu. Fakat havaalanında arama sırasında bu korsenin çıkarılması istendi.

Elizabeth, giysiyi tek başına çıkarıp tekrar takmasının imkansız olduğunu belirtince de iki vazifeli bayan sert bir halde korseyi çıkarmaya başladı. Aramalarını tamamlayınca da Elizabeth’in yine korseyi takmasına yardım etmediler.

O anları 21 yaşındaki öğrenci şöyle anlatıyor: “Kendimi rahatsız hissediyordum ve korkuyordum. Nitekim ihlale uğradığımı hissettim.”

Ayrıca Elizabeth, neden tarama aygıtına alınmayıp kıyafetlerinin ve medikal korsenin çıkarılmasını istendiğini anlayamadığını belirtti.

Arama sonrasında üstünü giyinirken arkadaşını yardıma çağırmak için perdeye uzanmaya çalıştı lakin gümrük memurlarından biri önünde duruyordu. Elizabeth, “Onu yoldan çekmek için yavaşça koluna dokundum” diye açıkladı.

İKİ AY GÖZALTINDA TUTULDU

Yaşananlar üzerine Elizabeth görevlilere akın ve hakaretten gözaltına alındı. 21 yaşındaki öğrenci iki ay gözaltında tutuldu.

Dubai’de gözaltına alınan Elizabeth’i destekleyen insan hakları kampanyası kümesi, olanları şöyle anlattı: “Yarı çıplaktı, aşağılanmıştı, panik ve sefalet içindeydi. Erkek polis memuru buna karşılık vererek arkadaşının perde ardına yardım etmesine müsaade verdi. Memurlar, Elizabeth’in bayan gümrük memuruna dokunduğu için gözaltına alındığını söyledi. Bayanlar onun hakkında şikayette bulunurken Elizabeth birkaç saat daha odada tutuldu. Elizabeth bayana yavaşça dokunduğu için özür diledi.”

Elizabeth, Dubai’de geçirdiği iki aya ek olarak artık Dubai’de aylarca meşakkatli bir türel süreci beklemekle karşı karşıya. Mahkeme tarafından kendisine yaklaşık 2 bin pound ceza verildi. Fakat ödeme yapıldıktan sonra bile Dubai yetkilileri mahkemenin kararına itiraz etti ve bu da ülkede daha da uzun mühlet kalmasına neden oldu.

İnsan hakları savunucusu Radha Stirling, bunun Dubai hükümet yetkilileri tarafından turistleri sömürmek için kullanılan bir taktik olduğunu söyledi: “Ya onu mahpusa atmak istiyorlar ya da kendilerine tazminat ödemesi yapması için baskı yapmak istiyorlar. Turistler, kendilerini cezalandırmaya ve şantaj yapmaya çalışan mahallî halk tarafından uzun müddettir sömürülüyor.”

Elizabeth’in annesi, gerekli tıbbi bakıma devam edebilmesi için gümrük ve göçmenlik görevlilerine samimi bir mektup yazdı.

Diplomatik müdahale olmazsa Elizabeth, duruşmasının kesin sonucunu aylarca beklemek, ağır para cezaları ve yıllarca mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu