GüncelGündem

Havuzda yüzmek bebeklere bedenen ve ruhen iyi geliyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Gelişimi normal ilerleyenlerin yanı sıra çeşitli kas hastalıkları görülen bebeklere 2 aylıktan itibaren çeşitli kurslarda yüzme ve dalma eğitimleri veriliyor.

Bebeklerin algısal yetenekleri, zeka, denge ve koordinasyonlarına faydası olduğu düşünülen yüzme eğitimleriyle bebeklerin gelişimlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda İngiliz Yüzme Federasyonundan lisans sahibi bebek yüzme eğitmeni Beyza Tuzinoğlu, AA muhabirine, gelişimi sağlıklı olan çocukların dışında özel gereksinimli, nadir hastalığı olan tanısı konmuş veya henüz tanısı konmamış fakat doktor tavsiyesi üzerine gelen bebekler ve çocuklarla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Bebeklerin kaslarını geliştirmenin yanı sıra duyusal, zihinsel ile fiziksel gelişimlerine oyunla ve suda hareket ettirip katkı sağladıklarını dile getiren Tuzinoğlu, “Özel gereksinimli çocukların fizik tedavi ve rehabilitasyonla beraber havuzda aldıkları eğitimle gerçekten çok ciddi adımlar katettiklerini gördük. Bebeklerimiz bezde olduğu için ebeveynlerimiz bizi genellikle doktor tavsiyesi üzerine buluyorlar. Su, hasta olan veya olmayan bütün insanlar için gerçekten şifalı. Özellikle de nadir hastalığı olan çocuklarımız için fizik tedaviyle beraber su ayrılmaz bir bütün. Eğitimlerimizde nadir hastalıkların engelini suyun şifasıyla ortadan kaldırabiliyoruz.” dedi.

Tuzla temizlenen havuzlarda yüzüyorlar

Bebek yüzme eğitmeni Elif Asena Kılıç ise bebeklere yönelik 2 aylıktan 5 yaşına kadar yüzme eğitimlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Eğitim havuzunu tuzla temizlediklerini, özel sıcaklık değerinde tuttuklarını anlatan Kılıç, “Özel gereksinimli öğrencilerimiz için havuzlarımızda su ısımız 30-32 derece aralığında değişiyor. Onların su içerisinde rahat hareket edebilmesi ve kaslarının olumlu ilerleyebilmesi için su ısısı oldukça önemli.” diye konuştu.

Kılıç, bezli bebekler için genel havuzların eğitim kapsamı dışında kaldığını, bu nedenle ailelerin kendileri gibi olan kurumları tercih ettiklerini, derslere küçük yaştan itibaren başladıklarını, havuzların ve eğitim temelinin genel olarak bu yaş grubuna özel olduğunu kaydetti.

Eğitimlerde suda yaptıkları hareketlerin çocukların beden gelişimine, fiziksel gelişimine ve denge koordinasyonuna inanılmaz derecede destek verdiğine dikkati çeken Kılıç, şunları kaydetti:

“Fizik tedaviyle karada aldıkları eğitimde zorlandıkları, yapmakta çok çaba harcadıkları hareketi, suyun kaldırma kuvveti sebebiyle oldukça rahat ve kolaylıkla yapabiliyorlar. Bu da çocukların başarabildiklerini görmesiyle beraber inanılmaz bir öz güven ve psikolojik motivasyon kazanmasına sebep oluyor. Bu bizim ve veliler için aslında en büyük sevinç kaynağıdır. Çünkü çocukların yapabildiğini görmesi, bununla desteklenmesi psikolojik olarak en iyi gelişim sebebi. Bedensel olarak gelişiyorlar ama aynı zamanda su tedavisinin psikolojik olarak da zihinsel olarak da çok ciddi katkılarını görüyorlar.”

“Suyun gücüne inanıyoruz”

Yüzme dersi alan bebeklerden 19 aylık epilepsi hastası ve serebral palsili Elfin Sare Ilgaz’ın annesi Zeynep Ilgaz, özel bebek annelerinin umudunu hiçbir zaman kaybetmeden bebeğiyle birlikte güçlü olması gerektiğini söyledi.

Fizik tedavi doktorunun havuz ve deniz eğitimlerini tavsiye ettiğini anlatan Ilgaz, “Konuyu araştırdım ve ciddi anlamda olumlu sonuçlar alındığını gördüm. Aquababies İstanbul’daki eğitmenleri bulduğumda yüzme eğitmenleri hocalarımız o kadar ilgili ve pozitif konuşuyorlar ki bunu bebeğiniz ve siz fark edeceksiniz . Özel bebeklere daha çok havuz yerleri açılmalı, belediyeler bununla ilgilenmeli ve bebeklere umut olmalı. Suyun gücüne inanıyoruz. Bütün bebeklerimize şifa olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pitt-Hopkins sendromlu Ayfer Zuhal Kesik’in annesi Nihal Kesik, çocuğu 3 aylık bebekken önce fizyoterapiye başladıklarını belirtti.

Kesik, tedavileri araştırırken hidroterapiden bahsedildiğini, daha sonra bebek yüzme eğitmeni Beyza Tuzinoğlu’yla farklı çalışmalar yapmaya başladıklarını kaydederek, “Suyun içinde yürüme, farklı kas hareketleri ve bununla beraber suyun fiziksel aktiviteleriyle beraber çocuğun kaslarında gelişmeler oldu. Vücut farkındalığı ve gövde dengesi arttı. Devam ettiğimizde zihinsel ve fiziksel olarak gelişmeler de suyun etkisiyle beraber suyu içinde yapılan duyusal girdilerle ve aktivitelerle beraber daha da arttı.” bilgisini paylaştı.

Kendisi gibi özel gereksinimi olan çocuklara sahip ailelere tavsiyelerde bulunan Kesik, “Vücut ve gövde dengeleri, kasları daha çok gelişmiş oluyor. Bununla beraber çocuklara suyun içinde yapılan duyusal girdilerle zihinsel ve gelişimsel olarak çocuklar çok daha iyi gelişmeler gösteriyor. O yüzden hiç kuşku yaşamadan, çekinmeden buraya havuza çocuklarınızı getirebilirsiniz.” dedi.

“Hücrelerin oluşum sürecini hızlandırır”

Yüzme dersi alan Akif ve Elif’in annesi, çocuk doktoru Sümeyye Öztürk Kaya, 26 aylık oğlunun su içeren etkinliklerden çok keyif aldığını, bu yöntemin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olduğunu hissettiklerini ifade etti.

Bu nedenle çocuğunun 10 aylıkken hem keyifli vakit geçirmesi hem de vücudunun daha fazla farkına varabilmesi için yüzme eğitimi almasını kararlaştırdıklarını vurgulayan Kaya, “Henüz hareketi sağlayan kas hücrelerinin ve onları yöneten sinir hücrelerinin yeni geliştiği bebeklik döneminde yüzme gibi tekrarlayıcı hareketleri gerektiren bir fiziksel aktivitede bulunmaları bu hücrelerin oluşum sürecini hızlandırır. Bebeğin vücudunun sınırlarını tanıyarak denge kurmayı öğrenmesini sağlar. Aynı zamanda bebeğin suyun rahatlatıcı etkisinden dolayı daha rahat uykuya geçmesini bekleriz. Tüm bunların yanında ebeveyni ile kaliteli zaman geçirmesi de bebeğin regülasyonu açısından çok kıymetli.” diye konuştu.

Kaya, suyun rahatlatıcı ve tedavi edici etkisiyle Osmanlı zamanında sık sık başvurulan yöntem olduğunu, günümüz şartlarında da seçili bazı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde hidroterapi uygulandığını bildirdi.

Yer çekimine karşı yapılırken zorlanılan fizik tedavi yöntemlerinin hem suyun gevşetici etkisi hem de suyun kaldırma kuvveti sayesinde çok daha iyi uygulanabildiğinden bahseden Kaya, özellikle sinir ve kas hastalığı olan çocuklarda bunun faydasını çok gördüklerini dile getirdi.

Kaya, bebeklerin havuzlara ne zaman girebileceğiyle ilgili bilgi kirliliği bulunduğu da ifade ederek, “Umuma açık havuzlara bebeklerin bir yaşından önce girmesi önerilmiyor. Ancak sıcaklık ve hijyen koşulları bebeklere uygun olan özel havuzlara ikinci ay itibarıyla girebilirler. Tabii ki takipli doktorunun da onayıyla. Kendi adıma bu eğitim sürecinden çok keyif alıyor ve çocuklarımın da çok fayda gördüğünü net bir şekilde gözlemleyebiliyorum. Her ebeveyn ve çocuğun bu güzel süreci deneyimlemesini tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Şebnem Coşkun

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu