Yaşam

Hayvanlar “çiftlik kurup çiftçilik yapar”mı?Araştırmalar birkaç hayvan türünün tarımsal faaliyetlerde bulunduğunu ortaya çıkardı

Paylaş:

İnsanlar bir zamanlar avcı-toplayıcıydı ve yiyecek bulmak için sürekli dolaşıyordu. Daha sonra yaklaşık 12.000 yıl önce tarım sürecine başladık. İnsan grupları verimli topraklara sahip bölgelere yerleşti ve yiyecek için belirli bitkileri (mahsulleri) seçici bir şekilde yetiştirmeye başladı. Tarım arazilerinin etrafındaki bu küçük yerleşim yerleri yavaş yavaş şehir ve kasabalarla medeniyetlere dönüştü. Çiftçiliğin başlangıcı insanlık tarihinde dikkate değer bir dönüm noktasıdır ve biz bu ilerlemeyi kendimizi diğer türlerden ayırmak için sıklıkla kullandık.

Ancak gezegende çiftçilik yapan tek türün biz olmadığımızı keşfettik! Bu uygulama, ileri düzeyde evrimleşmiş bazı primatlar ya da besin zincirinin tepesindeki diğer gruplar tarafından değil, aslında küçücük bir omurgasız grubu, yani küçük ama güçlü KARINCALAR tarafından gerçekleştiriliyor!

Karıncalar dünyanın en eski çiftçileridir

Karıncalar yaklaşık 50 ila 60 milyon yıl önce çiftçiliğe başladı . İnsanlar gibi böcekler de kendi “yiyecek mahsullerine” bağımlıydılar ve kolonileri içinde uzmanlaşmış tarım işçisi grupları geliştirdiler. Karıncaların yanı sıra birkaç böcek ve termit türü de bu tür tarımsal faaliyetlerde bulunur ancak bu davranış çoğunlukla gruplar halinde yaşayan böcekler tarafından sergilenir.

İki tür karınca yetiştiriciliği vardır: Bazı karıncalar mantar yetiştirirken, diğerleri yaprak bitlerini besler.

Mantar Çiftlikleri
Yaprak kesici karıncalar olarak bilinen, yuvalarını yeraltında veya çürümüş kütüklerin içinde yapan, iyi bilinen bir karınca türü vardır. Karıncalar, adından da anlaşılacağı üzere yaprakları küçük parçalara bölerek mantar bahçelerine taşırlar. Ayrıca anti-bakteriyel bir işlev gördüğü söylenen yaprakları da yalarlar.

Yuvalarında mantar yetiştirmek için ayrılmış bir alan vardır; bir mantar bahçesi !

Karıncalar , içinde mantar bulunan bitkilerin özsuyunu içerler ve daha sonra kesilmiş yaprakların üzerine kaka yaparlar. Kaka, yaprak maddesini parçalayan ve daha sonra mantar bahçesini gübreleyen mantar enzimleri içerir.

Atta laevigata mantar bahçesi
Karıncalar besleyici yiyeceklerini bu yaratıcı yolla alırlar. Mantarlar bitki dokularını parçalayan enzimler üreterek karıncaların bitki maddelerini parçalamasını kolaylaştırır. Mantarlar için bu, diğer mikropların rekabeti olmadan yaprak substratında gelişmek için mükemmel bir şanstır. Ayrıca diğer mikroplardan da korunurlar.

Her karınca türünün yetiştirdiği mantar türü benzersizdir. Kraliçe karınca yeni bir koloni kurmak için yuvadan ayrıldığında, yanında küçük bir parça mantar da taşır, tıpkı annenizin evden çıkarken yanınıza almanız için bir bitki vermesi gibi!

Yaprak biti çiftlikleri

Yaprak bitleri, böcek üst ailesi Aphidoidea’nın üyeleridir . Gerçekten küçüktürler (karıncalardan daha küçüktürler), gruplar halinde yaşarlar ve genellikle yeşil sinek veya karınca ineği olarak adlandırılırlar.

Yaprak bitlerinin, bitkilerin saplarını ve hassas kısımlarını kesmek ve daha sonra bitki sularını emmek için kullandıkları uzun ve ince ağız kısımları vardır. Bunu takiben karıncaların çok sevdiği, tatlı özsu adı verilen şekerli bir sıvı üretirler.

Karıncalar, yaprak biti gruplarını yuvalarında barındırır ve onlara inek gibi davranırlar. İyi beslenen yaprak bitleri, karıncalar tarafından antenleriyle sırtlarına hafifçe vurulur (sağma adı verilen bir işlem). Karıncalar bunu yaptığında yaprak bitleri tatlı özsu salgılarlar ve karıncalar da bunu hevesle içerler.

Karıncalar, Yaprak Bitlerinin, Isırgan Otu, Kök, Alımı, Bakımı
Karıncalar, savunma yetenekleri çok az olduğundan veya hiç olmadığından yumuşak gövdeli yaprak bitlerini korur ve karşılığında karıncalar sürekli, enerji açısından zengin bir yiyecek kaynağı alır. Karıncaların salgıladığı bazı kimyasalların da yaprak bitleri üzerinde sakinleştirici etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca yuvalarını temiz ve güvenli tutmak için ölü veya mikrobiyal enfeksiyona sahip yaprak bitlerini de ortadan kaldırdılar. Yine kraliçe karınca yuvayı terk ettiğinde, yeni bir çiftliğe başlamak için yanında bir yaprak biti yumurtası taşıyacaktır. Yalnızca taksonomik Formicinae alt familyasından karıncalar yaprak bitlerini besler.

Bir şeyler atıştırmayı seviyor
Farklı türlere ait organizmaların uzun süreli bir bağlantıya sahip olduğu bu tür etkileşimlere simbiyotik ilişkiler denir. Burada her iki taraf da diğerinden yararlanır ve bunu karşılıklı bir etkileşim haline getirir. İlişkileri, birbirleri olmadan yaşayamayacakları mantar örneğinde olduğu gibi zorunlu olabilir ya da etkileşimin isteğe bağlı olduğu yaprak bitlerinde olduğu gibi fakültatif olabilir. Doğadaki bu tür işbirlikçi davranışlar, her iki türün de daha fazla uzmanlaşma geliştirmesine neden olur, bu da onları simbiyotik ilişkiyi kurma ve sürdürmede daha verimli hale getirir.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu