AktüelEkonomiGüncelGündemSiyasetTürkiye

HDP’li Buldan’dan ‘Asgari Ücret’ Açıklaması

Paylaş:

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na ziyaret gerçekleştirdi. Buldan, “Asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve 5 bin TL olması yönündeki teklifimizi bütçe görüşmelerinde paylaşacağız” ifadesini kullandı.

Pervin Buldan, partisinin gerçekleştirdiği Bütçe Buluşmaları kapsamında bugün Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nu sendika genel merkezinde ziyaret etti. Bütçe görüşmeleri öncesinde ortaklaşmaya varmak için bu ziyareti gerçekleştirdiğini dile getiren Buldan, şu sözlere yer verdi:

“Asgari ücret, sadece bir işçiyi değil, milyonları ilgilendiren kavram olduğu için ‘toplumsal ücret’ adı altında ifade edilmeli. Biz, asgari ücretin vergi dışı bırakılması ve 5 bin TL olması yönündeki teklifimizin kamuoyuyla bütçe görüşmelerinde paylaşacağız. Bütçe görüşmelerinde asgari ücrete ayrı bir pay ayrılması yönünde bir teklifimiz olacak.

“ZAMLAR GELMEYE DEVAM EDİYOR”

Son dönemlerde çok yoğun saldırılar başladı. Sendikalaşma ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Son olarak zamlar… Elektriğe, suya, doğal gaza zamlar gelmeye devam ediyor. Temel maddelerin en azından bir kısmının ücretsiz olarak uygulanması gerektiğini plan bütçe döneminde yansıtacağız.”

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise 1 Ekim’den itibaren sendika olarak kampanya başlattıklarını aktararak, sendikanın asgari ücret, vergi sistemi, emekli maaşları, faturalara yansıyan zamlar ve gıdadaki KDV’nin sıfırlanmasını içeren 5 talebini anlattı.

“Gerçekten çok zor bir dönemden geçiyoruz. Pandeminin ağırlaştırdığı bir ekonomik tabloyla karşı karşıyayız. 2017’den beri çok ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyordu. Bu krizin yıkıcı etkilerinin üzerine Covıd-19 pandemisi geldi. İktidarın ana politikaları her zaman bir avuç sermayedarı korumak üzerine şekillendiği için işçiyi, emekçiyi, kadınları koruyan politikalar olarak şekillenmediği için bu tabloyu ağır yaşıyoruz. Türkiye tarihinin en büyük gelir kaybını yaşıyoruz. Meclis yeniden açıldı. Bütçe görüşmeleri başlayacak. Aralıkta asgari ücret belirlenecek.

Bu ülkede işverenlere 2008’den beri 4 puanlık bir SGK prim desteği veriliyor. Bunun toplam tutarı 2010 yılından beri 150 milyon lirayı aştı. Bütçe görüşmelerinde bunun Meclis’te konuşulması bizim için önemli. Dünyanın en adaletsiz vergi sistemleri Türkiye’de. Vergi dilimleri meselesi ikinci talebimiz. Üçüncüsü emekliler. Emeklilerin ücreti son derece düşük. Cumhurbaşkanı, ekonomik istikrar kalkanı paketinde en düşük emekli maaşını bin 500 TL yapacağını söylemişti. Oysa bu övünülecek bir şey değil. En düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkartılması. Dördüncüsü elektrik, su zammı. Bu faturalardaki vergi ve kesintilerin sıfırlanması. Beşincisi olarak da gıda ürünlerdeki KDV sıfırlansın diyoruz.”

 

Pars Alüminyum Tozu

Kullanım alanları

  • Metalik Pigment olarak;kaplama, boya, mürekkep ve tekstil sektöründe dekoratif amaçlı parlak gümüş rengi için kullanılır
  • Kimyasal olarak;Alüminyum Tozu kontrollü reaksiyon değerleri için poliofelin, sentetik alkol ve alüminyum-bazlı kimyasalların kimyasal üretiminde tercih edilmektedir, ve plastik ve kozmetik sektöründe kullanılır
  • Roket Yakıtı olarak. kullanılır
  • Fotovoltaik kalın film pastası olarak;güneş pillerinin üretiminde elektrik iletkeni olarak kullanılır
  • Metallurji sektöründe redüktör (indirgen madde), ısı kaynağı ve alaşımlama katkısı olarak kullanılmaktadır. Alüminyum Tozunun ekzotermik özelliğinden dolayı alüminatermik uygulamalarda ve ekzotermik kaynaklarda sıklıkla kullanılır
  • Refrakter olarak çelik endüstrisinde kullanılır
  • Yapışkan, Dolgu Macunu ve Kaplama olarak uzay ve askeri uygulamalarda kullanılır.
  • Patlayıcı olarak maden, havai-fişek ve askeri savunma sektöründe kullanılır
  • Toz Metallurjisinde çeşitli parçaların üretiminde kullanılır

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0552 3307100

www.kimyadeposu.com

Kurşun oksit,mürdesenk,çinko tozu,alüminyum pastası,spekularit,demir tozu,mangan dioksit,mikronize manganez,mangan tozu,kurşun monoksit,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,netyerim.net,claypacks.com,nem alıcılar,aktif kil paketleri,silika jel,kaolin,potasyum silikat,sıvı kükürt,sıvı kaolin,diyatomit,hayvan altlığı,sepiyolit,pars lime sülfür,hadjin yılan kovucu

 

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu