AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Helikopter ve uçak alımı için 2 milyar 400 milyon lira kaynak aktarımı

Paylaş:

Helikopter ve uçak alımı için 2 milyar 400 milyon lira kaynak aktarımı

Son 3 yıldır orman yangınlarına hazırlıksız yakalanan ve yeterince uçak tedarik edilemediği için Ege ve Akdeniz kıyılarında binlerce hektar ormanını kaybeden Türkiye kendi yangın filosunu kurmak için önemli bir adım attı.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programına, helikopter ve uçak alımı için 2 milyar 400 milyon lira kaynak aktarılması öngörüldü.

Programda 2022 yılından sonraya kalanlar başlığı altında kaydedilen projeyle 19 helikopter ve 5 yangın söndürme uçağı alınması kararlaştırıldı. Projenin bitiş tarihi 2026 olarak gösterildi.

YENİ UÇAKLAR 4 YIL İÇİNDE GELECEK

Yangın söndürme uçağı tedariki, üst üste yaşanan felaketlerin ardından yıpranan Orman Bakanlığı’ndan alınarak bu yıl Savunma Sanayi Başkanlığı’na verildi.

Tüm süreçleri gizli tutulan ihalede son aşamaya gelindiği öğrenildi. Resmen açıklanmasa da tüm işaretler Rus Beriev Be-200 uçaklarını gösteriyor. Rus basını, iflasın eşiğinde olan şirketin Türkiye’nin siparişlerine bel bağladığını yazıyor. SSB, 2.4 milyarlık olduğu belirtilen ihaleyi istediği şirkete verme imtiyazına sahip.

Yangın söndürme uçağı tedarikinde, sipariş verildikten sonra üretim ve teslim sürecinin yaklaşık 4 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Beriev Be-200 uçağını Erdoğan’a 2019 yılında bizzat göstermişti.

3 YIL İÇİN YİNE KİRALAMA İHALESİ 

Yeni uçaklar bu yıla yetişmeyeceği için Savunma Sanayi Başkanlığı uçak alımının yanı sıra kiralama ihalesi de açtı.

SSB web sitesinden orman yangınlarıyla havadan mücadele için 6 ayrı ihale ilanı yayınladı. Toplam 20 uçak ve ilanda belirtilmeyen sayıda helikopter 3 yıl için kiralanacak.

İhalelerde özel bir imtiyazı olan SSB doğrudan alım yetkisine sahip. SÖZCÜ’nün ısrarlı sorularına rağmen ihale süreçleriyle ilgili bilgi verilmedi. İhalenin hangi usulde yapılacağını, ne kadar bütçe ayrıldığı açıklanmadı.

THK UÇAKLARI YİNE İHALE DIŞI 

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın duyurduğu yangın söndürme uçağı ihalesinde bu yıl da 5 bin litre şartı konuldu. THK’nın elindeki uçaklar 4 bin 900 litre kapasiteli. Oysa THK uçakları TUSAŞ tarafından bakıma alınmış ve kısa zamanda uçacak hale geleceği açıklanmıştı.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu