Herkesi kandırmış…Aslında birinci olmamış

Hürriyet’in Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Gamze Oruç’un microsoft  yarışmasında birinci olmadığını kanıtladı.

Faruk Bildirici, önce haberleri incelediğini  Oruç’un okulu bitirdikten sonra Ayvalık’a yerleştiğini belirterek, “Çocuklara kurslar düzenlemiş; hatta ‘dünya birincisi’ olarak bazı okullara davet edilmiş, oralarda konuşmalar yapmıştı. Fakat Oruç’un sözlerini doğrulayacak tek bir veriye rastlamadım internette” dedi.

Siber güvenlik uzmanı Can Yıldızlı’dan yardım isteyen Bildirici, dijital alemi taradığını ve Gamze Oruç’un dünya birinciliği olmadığı sonucuna vardı.

Bildirici,bir yarışmanın adı yanlış yazıldığını ifade ederek, “WowZaff 2013 değil WowZapp olacak. Bu yarışmayı Taylandlı bir genç kazanmış, halen Microsoft’ta çalışıyor” açıklamalarında bulundu.

Bu bilgiyle yetinmeyen Bildirici,Microsoft Türkiye Ofisi’ne sordu. Windows 8 Uygulama Geliştirme Yarışması’nda ödül alanlar arasında Gamze Oruç’un bulunmadığı ve haberdeki diğer yarışmaları düzenlemedikleri yanıtı verdiklerini söyledi.

Bildirici; “Üniversite tarafından da araştırdım. Oruç, önce bir akademisyeni, sonra okul müdürünü ve ardından o zamanki rektörü, e-posta çıktıları göstererek Windows 8 yarışmasında dünya birincisi olduğuna ikna etmiş. Rektörlükte kabul edilip, teşekkür belgesi de verilince gazetecileri inandırmayı başarmış; haberler böyle yazılmış. O da herkesin inanmasına güvenip, bir dünya birinciliğini iki ay içinde altı birinciliğe dönüştürmüş!

Gazeteciler buna da inanmış. Ama bir türlü okula orijinal belge verememiş, sonra da ‘belgenin kargoda kaybolduğunu söylemiş. Şüphelenen okul yöneticileri, Microsoft’a e-posta göndermiş. Oruç’un birincilik haberlerinin doğru olmadığı yanıtı alınmış. Bunun üzerine danışmanlık yaptığı rektörlükten uzaklaştırılmış, ilişki de kesilmiş.” ifadelerini kullandı.

Faruk Bildirici‘nin ortaya çıkardığı bu skandala göre Oruç hiçbir zaman Microsoft’tan ödül almamış. Hatta Microsoft Oruç’un söylediği çoğu yarışmayı düzenlememiş bile.

(Birgün)

Jurnalci.com

ilgili haberler