GüncelGündem

Hulusi Akar: Malezya Büyükelçimizin ismini unutmak mümkün değil

Paylaş:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Korgeneral Sinan Yayla ile Ankara Büyükelçisi Sazali Bin Mustafa Kemal’in ev sahipliğinde düzenlene Malezya Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, resepsiyonda konuşma yapan Hulusi Akar, Malezya’nın bağımsızlığının 65’inci yıl dönümünü kutladı.

“Malezya, çok boyutlu dış politikamız ve ‘Yeniden Asya Girişimimiz’ kapsamında, Güneydoğu Asya’daki önemli bir ortağımız, kardeşimizdir” diyen Hulusi Akar, Türkiye ve Malezya arasında tarihten gelen ortak değerler olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin, 2014’te stratejik ortaklık seviyesine çıktığını, bunun ilişkileri daha da güçlendirdiğini belirten Akar, “Malezya Başbakanı Sayın Yakub’un ülkemizi ziyareti sırasında mevcut stratejik ortaklığımız, ‘kapsamlı stratejik ortaklık’ seviyesine çıkartılmıştır. Bu da ilişkilerimizin önemini daha da artırmıştır. Bu durum Güneydoğu Asya ülkeleriyle ilişkilerimiz açısından bir ilki teşkil etmektedir” diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinin, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın Türkiye ziyareti ile daha da geliştiğini dile getiren Akar, “Hem Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın hem de Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın ortaya koyduğu irade ile ilişkilerimiz, en geniş açılım ve en üst seviyede ortaya çıkmıştır” dedi.

Bakan Akar, Türkiye ve Malezya arasındaki ticaret hacminin, birçok alandaki iş birliği sayesinde artmaya devam ettiğini, savunma sanayi alanındaki iş birliğinin de iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli rol oynadığını anlattı.

TUSAŞ’ın geçen sene Malezya’da ofis açmasını bunun önemli göstergelerinden biri olduğunu kaydeden Akar, savunma sanayi alanındaki iş birliğinin daha da artacağına yönelik inancını dile getirdi.

Milli Savunma Bakanı Akar ve Malezya’nın Ankara Büyükelçisi Sazali Bin Mustafa Kemal, Malezya’nın bağımsızlığının 65’inci yıl dönümü anısına hazırlanan pastayı kesti.

‘MUSTAFA KEMAL’ VURGUSU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, stratejik ortaklığın ilerletilmesi için iki ülke silahlı kuvvetleri arasında ileri iş birliğine hazır olduklarını da vurgulayarak, şunları söyledi:

“Türkiye ve Malezya, Asya’nın batı ve doğu kanatlarında yer alan stratejik öneme haiz iki ülkedir. Bu açıdan, ülkelerimiz arasındaki iş birliğini, küresel barış ve istikrara katkı için daha da güçlendirmeye kararlıyız. Bu doğrultuda, BM, ASEAN ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası ve bölgesel platformlarda tüm insanlığı ilgilendiren meselelerde birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Sonuç olarak, Türkiye ile Malezya arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmak için gereken ne varsa yapmayı ve buna yönelik gayretlerimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmasının sonunda, yanındaki Malezya’nın Ankara Büyükelçisi Sazali Bin Mustafa Kemal’i işaret eden Bakan Akar, “Türkiye’de birçok ülkenin büyükelçisi var. Fakat her seferinde onların tamamının isimlerini hatırlamamız zor oluyor ama Malezya Büyükelçimizin ismini unutmak mümkün değil” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu