Dünya

İbrahim Kalın gündeme getirdi: F-35’i deviren tek uçak Eurofighter Thypoon

Paylaş:

Türkiye’nin alabileceğini açıkladığı Eurofighter Thypoon, F-15, F-16 ve hatta F-35’i suratı, hareketi ile devirebilen tek uçak. Lakin fiyatı bir F-16’nın üç katı. Simülasyonlarda gerisinden gelen iki F-15 ABD savaş uçağını süratle geride bırakıp gerilerin geçerek büyük ün kazandı. Silah sistemleri açısından F-16’lardan âlâ. ABD, bu uçakları alt edebilmek için yeni “pasif radar” sistemleri üzerinde çalışıyor.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın, “F-16 yerine Eurofighter Typhoon alabiliriz“ halindeki kelamları, gözleri Almanya-İtalya- İspanya ve İngiltere ortak üretimi uçağa çevirdi.

Bir F-16’nın neredeyse üç katı kıymetli olan bu uçak, suratı ve çevikliği ile dikkat çekiyor. Uçağın adedinin pahası ise 95 milyon dolar… 2005 yılında yapılan testlerde kendisini izleyen iki ABD F-15’ini süratle eleyen ve artlarına geçen uçak, performansı ile şaşkınlık yaratmıştı. Simülasyon sonuçları, ABD’yi utandırmamak için o periyot açıklanmamıştı.

F-35’İ DE AVLAYACAK GÜÇTE

Avrupa’nın uçağının en büyük özelliği suratı ve hareket kabiliyeti. Silah sistemleri açısından F-16’dan farkı yok. 1973 model F-16 yerine seçilecek bir 1994 model Eurofighter Typhoon, onun vazifelerini çok daha rahat yapabiliyor. Havadan havaya, havadan karaya Alman silah sistemleri ile donatılan uçak, F-35’i de suratı ve çevikliği ile avlayabilecek güçte.

F-35 ile Eurofighter Typhoon’un dış ülkelere satışlarında ise, siyaset ve lobilerin tartısı dikkat çekiyor. Son olarak İsviçre‘nin, daha ucuz olduğu ve çağdaş teknoloji ile donatıldığı için  F-35’te karar kıldığı açıklandı. Fakat bunda siyaset ve lobiler kıymetli rol oynadı.

İSVİÇRE’DE HALA TARTIŞILIYOR

İsviçre, Türkiye’nin dışlandığı F-35 üretimine katıldı. İsviçre’ye F-35 satmakta kararlı olan ABD, satış paketinin içine Boeing F/A-18E/F Harika Hornet ve Dassault Rafale uçakları da ekledi. Böylelikle İsviçre, Avrupa’nın uçak satış müşteri listesinden çıkarıldı. Lakin İsviçre’de bahis hala tartışılıyor. Bilhassa bu uçakların çok fazla modül istemesi, arızaları, yedek kesimlerinin pahalılığı nedeniyle düşünceler büyük. Avrupa ise, İsviçre’yi Eurofighter Typoon’un üretimine katmaya çalışıyor.

Eurofighter Typoon’un tek olumsuz yanı, satış fiyatı ve işletme maliyetleri olarak düşünülüyor.

1 EUROFİGHTER’E KARŞI, 4.5 SU-35

Uçuş özellikleri ile F-35’i yolda bırakan ve onu alt eden Eurofighter Typoon’u yenebilmek için ABD’liler „pasif radar“ teknolojisini devreye soktu. Avrupalılar’ın bu hususta çalışması gerekiyor ve tenkitler de, uçakların pahalılığı nedeniyle kolay satılamaması istikametinde. Uçak satışı arttıkça fiyatların düşmesi bekleniyor. Yapılan simulasyon ve testlerde, yeni kuşak F-15’leri deviren bu uçaklar, ABD’nin F-22’si, Rus Su-35’i ve Fransız Rafale’si ile karşılaştırıldı. Eurofighter, 4.5’e 1 öldürme oranına ulaştı. Düşürülen her bir Eurofighter’a karşılık, ortalama 4.5 Rus Su-35 düşürüldü. Rafale ile Su-35 eşit çıktı. F-22 de Su-35’ten daha yeterli çıktı. F-22 uçakları, dünyanın en âlâ motora sahip savaş uçakları olarak biliniyor.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu