Ekonomi

‘İktidar lüksten vazgeçmedikçe enflasyon düşmez’

Paylaş:

Ekonomi idaresi enflasyonu düşürmek için vatandaşların temel gereksinimlere olan talebini bile baskılamaya çalışırken Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mahfi Eğilmez, enflasyonun düşmesi için öncelikle kamuda lüks tüketimin azaltılması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez, Altınbaş Üniversitesi’nin ‘Ekonomi Söyleşileri’nde gündemi kıymetlendirdi. Bütçe harcamalarının yüzde 100 arttığı bir yerde enflasyonun yüzde 65’ten yüzde 33’e indirilemeyeceğini savunan Dr. Mahfi Eğilmez, enflasyon ile gayrette kısa vadeli tahlillerin kâfi olmadığını lisana getirdi.

Mahfi Eğilmez

‘EN ÜSTTEN BAŞLAMALI’

Kamudaki tasarruf önlemlerinin bu nedenle hayati değer taşındığını, bunun da kırtasiye materyallerini kısmakla olmayacağını vurgulayan Eğilmez, tasarrufun en üstten başlayarak yapılması gerektiğini anlattı. Eğilmez, “Geçmişte biz tasarruf önlemleri yaşadık. ‘Bu lüks otomobiller satılacak, lüks konutlar kiralanmayacak. Daha mütevazı olanlar kullanılacak” denildi. O denli de yapıldı. Beşerler rol model olarak yöneticilerine bakarlar, onlar lüksten vazgeçmiyorsa ben neden yapayım diye düşünürler” diyerek yöneticilere kıymetli vazife düştüğünü lisana getirdi. Dr. Mahfi Eğilmez ayrıyeten maliye siyasetlerinde sıkılaşma beklediğini de kelamlarına ekledi. Prof. Dr. Işın Çelebi ise dünyada enflasyonla çabada başarılı olma kriterinin tek haneli sayılara inmesi olduğuna değinerek, yüzde 140’tan yüzde 50’ye düşürülmesinin muvaffakiyet olmayacağını söyledi. Çelebi, Türkiye’de 2024 Ocak ayında ilan edilen enflasyon oranının yüzde 64.7 olmasının, enflasyon ile gayrette başarılı olunamadığını gösterdiğine dikkat çekti.

Enflasyonla çaba programı yok

Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin sınıf atlayabilmesi için yapısal ıslahatları gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi. Eğilmez, hukuk, eğitim üzere alanlarda “yapısal reform” daveti yaparak “30 yıl evvel başlasaydık biz bugün Avrupalıydık” dedi. Bütçe açığının enflasyonla çabayı zorlaştırdığının altını çizen Eğilmez, “2022 bütçesi 143 milyar açık vermiş. 2023’te bütçe açığı 1.4 trilyona çıkmış. 2024 bütçesi ise daha başlangıç etabında 2.7 trilyon açık veriyor. Bu, enflasyonla gayret de, bir programın uygulanamadığını gösteriyor bize” diye konuştu.

Işın Çelebi

‘Ağır vergilere hazır olunmalı’

Prof. Dr. Çelebi, nisan ve mayıs aylarında sıkılaşmanın dozunun artabileceğini işaret ederek toplumun ağır vergilere hazır olması gerektiğini lisana getirdi. Türkiye’nin vergi ıslahatına muhtaçlık duyduğunu belirten Çelebi, gelir dağılımındaki bozulmaya dikkat çekti. Çelebi, “En üst gelir kümesi toplam gelirin yani gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 50’sini alırken, nüfusun yüzde 80’i de geri kalan gelirin yüzde 50’sini paylaşıyor. En alt gelir kümesi olan yüzde 20, gelirin yüzde 5.9’unu
alıyor” tabirlerin kullandı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu