Ekonomi

İktidar tek haneli faizle övünüyor ancak iş dünyası karamsar

Paylaş:

Hükümetin tek haneye düşürdüğü faizlerle iş dünyasına “Yatırımları arttır” çağrısı ortada kaldı. Kamu bankalarında yüzde 15, özel bankalarda ise yüzde 40-50 civarında faiz uygulandığını söyleyen iş insanları, “Yatırım için faizden çok vade önemlidir. Üç, altı ay faizle hangi yatırım yapılır. Krediye ulaşsak bile bunu ancak işletmenin ayakta kalması için harcarız” dedi.

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 9’a indirmesinden sonra dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek haneli faiz oranıyla övünerek özellikle kamu bankalarından kredi çekip yatırım yapmalarını istedi. Erdoğan, “Yatırım kredisiyle hedefimiz nedir? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme” dedi. Çeşitli sektörlerden iş insanlarına yatırım yapın çağrısını sorduk. Ortak yorum, “Faiz indi ama krediye ulaşmak imkânsız” oldu.

KARŞILIKSIZ ÇEKLER ARTACAK

Kredilerde faizlerin yüzde 40-50 bandına çıktığını ve vadelerin de altı ayın altına düştüğünü söyleyen Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer Karadeniz, bu koşullarda işletmelerin sağlıklı bir yatırım ortamına ulaşamayacağını belirtti. Karadeniz, “Daha ortodoks ekonomi politikalarını uygulamaya alarak düşük maliyetli ve uzun vadeli finansmanı mümkün kılacak bir yatırım ortamı oluşturulmalı. Aksi halde ihracatta gerçekleştirdiğimiz atılımın kalıcı hale gelmesi zora girecektir” dedi.

Kredi alabilen işletmelerin fatura karşılığı alabildiğini hatırlatan İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel ise “Biz üç, dört banka ile çalışıyoruz birinden kestiğimiz çeki diğer bankadan aldığımız kredi ile ödüyorduk. Şimdi fatura karşılığı ödeme yapılıp, nakit verilmiyor. Bu da işletmelerin nakit akışını yavaşlattı, bu da karşılıksız çek oranını da yükseltecektir” dedi.

NAKİT AKIŞI BOZULDU

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten de kredilere ulaşılamadığını belirterek “Üç, altı aylık krediyle ne yatırımı yapacağız? Türkiye’de üretilmeyen bazı ürünler var ama kimse bu alanlara girecek yatırımlar yapamıyor mevcut durumda. Bizim sektöre makine yatırımından önce kalifiye eleman yatırımı gerekiyor” diye konuştu.

Özellikle yıllık 250 milyon TL üstünde cirosu olan işletmelerin krediye erişiminin imkânsız olduğunu söyleyen Akça Kimya Genel Müdürü Alp Sarıcı da piyasadaki bozulmaların arttığını söyledi. Sarıcı şöyle konuştu: “Bankalarda vadeler kısalırken şirketler arası ödemeler de aksamaya başladı. Kimse ödemesini zamanında yapmıyor en az yüzde 20 uzadı bu süreler. Nakit akışı çok bozuldu. Bu durum çığ etkisi yapabilir.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu