Magazin

İlham Gencer için yarın AKM’de merasim düzenlenecek

Paylaş:

Dün hayatını kaybeden İlham Gencer’in cenaze merasimine ait toplumsal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan sanatçı Bora Gencer, “Türkiye Musiki Yapıtı Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) AKM’de yarın saat 10.00’da babamla ilgili bir merasim düzenliyor. 10.00’da AKM’de olacağız. Sonrasında Zincirlikuyu Mezarlığı’nda öğlen namazını müteakiben babamı defnedeceğiz” dedi.

İLHAM GENCER HAKKINDA

Türkiye’de caz müziğinin yaygınlaşmasına kıymetli katkılarda bulunan İlham Gencer, 30 Ağustos 1925’te İstanbul’da dünyaya geldi. Usta sanatçı, şimdi 5 yaşındayken annesinden aldığı derslerle ve konutlarındaki konsol piyanoyu çalarak müzik hayatına başladı.

İlk bestesi olan ‘İlham Vals’i 5 yaşındayken besteleyen sanatçı, birinci konserini de tıpkı yıl Saray Sineması’nda verdi.

Caz müziğinin unutulmaz ismi Gencer, yaptığı son röportajında çocukluğuna ait yaşadıklarını şu sözlerle aktarmıştı:

“Bakırköy’de dünyaya geldim. Daha sonra İstanbul’un çeşitli semtlerinde kirada oturduk. Hiç konutumuz olmadı. Benim de meskenim olmadığı için çok memnunum. Burada bir dorukta oturuyorum. Benim bir tek meskenim var, o da mezarlık. Vasiyetim de hazırlandı. Müzisyen bir annenin oğluyum. Annem ve babam, ben 3 aylıkken ayrıldı. Beni merhum dedem Nail Öget, dedeciğim büyüttü. Reşit olduktan sonra babamı tanımak istedim. Babam öteki bir hanımla evlenmişti. Hasebiyle öz babamla çok bir arada olamadık. Babam İbrahim Gencer genç yaşta öldü. Yani yetim büyüdüm. Bu türlü bir aile durumum var.”

“Çocukluğumda müzikle çok ilgilendim. İlkokulda müzik derslerinde daima bir numara olur, uygun notlar alırdım. Bayramlarda müzik öğretmeni beni sahneye çıkarırdı. Şişli Terakki Lisesi’nde ortaokulu okudum. Oradan sonra da Kabataş Lisesi’ne gittim ancak bitiremedim zira geceleri çalıştığım için ideoloji dersinde uyuyordum. İdeoloji öğretmenim bana not vermiyordu.”

Sanatçı, daha sonra kayıt olduğu Beyoğlu Erkek Lisesi’nden 1943’te mezun oldu, Halk Evleri’nde amatörce başladığı müzik ömrüne 1944’te Beyoğlu’nda profesyonel olarak devam etti.

‘ÜSKÜDAR’A MASRAF İKEN’ MÜZİĞİNİN DÜNYADA YAYILMASINI SAĞLADI

Usta sanatçı, TRT İstanbul Radyosu’nun açıldığı yıllarda her hafta cumartesi ‘İlham Gencer ile Tatil Gecesi’ isimli insanların ilgiyle dinlediği radyo programını 1949’dan 1963’e kadar sürdürdü.

Radyonun müzik dünyasına taraf verdiği yıllarda, sonradan şöhrete kavuşan çok sayıda ismi tanıtan Gencer, 1950’li yıllarda ABD’li müzikçi Eartha Kitt’e ‘Katibim’ müziğini öğretti. Bir öteki ismi da ‘Üsküdar’a Sarfiyat İken’ olan müzik, dünya çapında hit oldu.

İlham Gencer, ‘Türkiye’nin özel konservatuvarı’ olarak isimlendirdiği ‘Çatı Kulübü’nü 1960’ta İstanbul Şişli’de Site Sineması’nın da bulunduğu binada açtı. Birçok müzikçiyi müzik dünyasına kazandıran Gencer, Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Cem Karaca, Barış Manço, Emel Sayın, Metin Ersoy, Füsun Önal ve Fikret Kızılok’u kendi kulübünde sahneye çıkardı.

İLK TÜRKÇE POP ŞARKIYI SESLENDİRDİ

İstanbul’da 1960’lı yıllarda kendi yeri başta olmak üzere, oteller ve konser salonları üzere sayısız yerde caz müziği icra eden sanatçı, sanat dünyasına kazandırdığı ünlü isimlerin yanı sıra 16 lisanda müzik söylüyordu.

Lübnan asıllı Fransız müzikçi Bob Azzam’ın periyodun meşhur ‘C’est ecrit dans le Ciel’ müziğini, Fecri Ebcioğlu’nun yazdığı eğlenceli sözlerle Türkçe seslendiren Gencer, Türkçe birinci pop şarkıyı seslendirmiş oldu.

İlham Gencer, Hürriyet gazetesi tarafından 1965’te birincisi düzenlenen ve sonradan klasikleşen Altın Mikrofon yarışında ‘Zamane Kızları’ isimli müziğiyle yarıştı ve birinci 10’a girdi.

2008’DE MAHKEME KARARIYLA İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

İlk evliliğini müzikçi Ayten Alpman’la yapan usta sanatçı, ikinci evliliğini ise Necla Gencer’le yaptı. Sanatkarın çocukları Bora Gencer, Ayşe Gencer ve İlhan Gencer de müzikle ilgilendi.

İlham Gencer’e 1997’de 50. sanat jübilesi yapıldı.

İlham Gencer, kendisini koyu bir Türk milliyetçisi olarak tanımlıyordu. Eski Başbakan Yardımcısı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Lideri Alparslan Türkeş’e uzun yıllar danışmanlık yapan Gencer, İstanbul’dan MHP milletvekili ve belediye lider adayı oldu.

İlham Osman Gencer olan ismini 2008’de mahkeme kararıyla ‘Bozkurt İlham Gencer’ değiştiren usta sanatçı, son olarak 29 Eylül 2013’te 11. Milletlerarası Alanya Caz Günleri’nde sahne aldı.

Gencer, 30 Ağustos 2022’de Bodrum’da özel bir aktiflikle 100. yaşını kutlamıştı.

Gencer, dün Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu